Haaretz: Стало відомо, кому Ізраїль хоче продати свої танки Merkava

Поділитися
Haaretz: Стало відомо, кому Ізраїль хоче продати свої танки Merkava © Getty Images
Експерти пояснили, чому цікавість Нікосії до ізраїльських танків ніяк не пов’язана з російською війною проти України.

Ізраїль і Кіпр провели переговори про продаж танків Merkava. Висувалися припущення, що Нікосія придбає ізраїльські бойові машини, а потім відправить старі танки російського виробництва в Україну.

Однак, як пише Haaretz, кіпрські джерела заперечують, що у їхньої країни саме такі наміри.

Видання пише, що Merkava Mark III була прийнята на озброєння в 1990 році. Ізраїльська армія припинила їх використовувати на постійній основі три роки тому. Mark III оснащений 120-мм гарматою, яка здатна знищувати броньовані цілі. Попередні версії танка мали 105-мм гармати.

Mark III також може стріляти протитанковими ракетами LAHAT. Їхня дальність дії приблизно вдвічі більша, ніж у ракет AT-11 Sniper, якими озброєні танки Т-80У, що перебувають на озброєнні Кіпру. За 30 років, що минули з моменту прийняття танка на озброєння, його броня і системи управління вогнем зазнали кількох модернізацій. У 1995 році, наприклад, була встановлена система BAZ, яка покращила управління вогнем і фіксацію цілі під час руху.

Минулого тижня керівник відділу координації експорту Міністерства оборони Ізраїля Яір Кулас заявив в інтерв'ю економічному виданню Calcalist, що Ізраїль веде переговори з двома країнами, в тому числі з однією європейською, щодо продажу старих танків Merkava, які більше не використовуються ізраїльською армією. Втім, в Міноборони країни відмовилися говорити, про які саме країни йдеться.

У відомстві зауважили, що «через війну в Європі кілька країн виявили зацікавленість у придбанні техніки з ізраїльських резервів, в тому числі старих танків Merkava, які були зняті з озброєння багато років тому. Переговори ще не привели до угоди, і ні міністерство оборони, ні зацікавлені країни ще не ухвалили рішення».

Неназваний чиновник на Кіпрі підтвердив Haaretz, що переговори між двома країнами ведуться, але відмовився надати конкретну інформацію про саму угоду або графік її завершення.

Минулого місяця міністр оборони Ізраїлю Йоав Галант відвідав Кіпр. Під час зустрічі зі своїм кіпрським колегою Міхалісом Гіоргалласом він заявив, що «Кіпр і Ізраїль мають вагомі партнерські відносини у сфері озброєнь завдяки двостороннім угодам між нашими урядами».

«Ми цінуємо ізраїльську оборонну промисловість як надійного партнера в наших зусиллях з посилення нашої безпеки і стримування», - сказав Гіоргаллас.

Через два тижні після того президент Кіпру Нікос Христодулідіс відвідав Ізраїль і зустрівся з прем'єр-міністром Біньяміном Нетаньяху. Його візит збігся з травневою операцією в Газі, під час якої палестинські бойовики обстріляли ракетами центральну частину Ізраїлю. Під час зустрічі Христодулідіс підкреслив, що вирішив відвідати Ізраїль «незважаючи на терор», щоб обговорити спільні стратегічні питання. Пізніше обидва лідери провели телефонну розмову, під час якої домовилися «продовжувати просувати" питання, порушені під час зустрічі. Крім того, радник з питань національної безпеки Ізраїлю Цахі Ханегбі відвідав Нікосію на початку цього тижня.

Раніше кілька ЗМІ в США і Європі повідомили, що Кіпр погодився передати свої старі танки російського виробництва Україні, яка відчайдушно потребує військової техніки у зв'язку з російським вторгненням, в обмін на нові західні танки. Це могло закласти основу для тристоронньої угоди, в якій ізраїльські танки замінили б старі кіпрські, а Кіпр, у свою чергу, передав би ці старі танки Києву. Президент Христодулідес спростував це повідомлення на початку тижня, додавши, що його країна «не вживатиме жодних заходів», які зроблять її вразливою до військової загрози з боку Туреччини.

Аналітик з питань безпеки і засновник організації Geopolitical Cyprus Джон Іоану сказав Haaretz, що він вважає спроби пов'язати ізраїльсько-кіпрські переговори з війною в Україні «російською дезінформацією в соціальних мережах». Він додав, що одним з міркувань Кіпру при купівлі ізраїльської зброї можуть бути ймовірні труднощі з отриманням запчастин для російських танків протягом наступних кількох років. Ці труднощі виникли через операції російських військових проти України, а також через міжнародні санкції проти Москви.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі