NYT: Солдати України ризикують життям, щоб зброя США не потрапила до поганих рук

Поділитися
NYT: Солдати України ризикують життям, щоб зброя США не потрапила до поганих рук © wearethemighty.com
Вони не можуть відстежити кожен снаряд, але в часи посиленої уваги з боку Вашингтона вони знають, що не можуть дозволити собі промахів з найдорожчими речами.

Ракетні установки, високоточні ракети та інше сучасне американське озброєння вартістю в мільярди доларів дали Україні шанс протистояти Росії. Але якщо хоча б частина цієї зброї опиниться на чорному ринку, а не на полі бою, один з українських депутатів похмуро пророкує, що «нам кінець».

Депутат Олександра Устінова – колишня антикорупційна активістка, яка зараз займається моніторингом іноземних поставок зброї в Україну – не вважає, що найдорожча і найсучасніша зброя, надана США упродовж останнього року, стала предметом широкомасштабної контрабанди.

«У нас буквально гинули люди через те, що щось було залишено, і вони повернулися, щоб забрати це, і були вбиті», – сказала вона New York Times про зусилля українських військових, спрямовані на те, щоб зброя не була вкрадена або втрачена.

Але у Вашингтоні на тлі насування кризи державного боргу і зростаючого скептицизму щодо фінансової підтримки України Конгрес вимагає суворої підзвітності за «кожну одиницю зброї, кожен боєприпас, який ми відправляємо в Україну», як заявив минулого місяця конгресмен-республіканець Роб Віттман.

За законом, американські чиновники повинні контролювати використання, передачу та безпеку американських озброєнь і оборонних систем, які продаються або іншим чином передаються іноземним партнерам, щоб переконатися, що вони використовуються за призначенням. У грудні з міркувань безпеки адміністрація Джо Байдена переважно переклала на Київ відповідальність за моніторинг поставок американської зброї на фронт.

Однак, посадовці та експерти вказують на величезний обсяг поставок переносної зброї, такої як десятки тисяч ракет Javelin і Stinger. Це створює практично нездоланну проблему для відстеження кожної одиниці. Тому занепокоєння серед українських посадовців, відповідальних за доставку зброї на поле бою, зростає.

«Неможливо, чесно кажучи, просити людей постійно перевіряти свої запаси», – сказала Устінова.

За її словами, на початку війни «йшлося лише про виживання, ракети Javelin просто роздавали», щоб відбити колони російської бронетехніки, які наступали на Київ на початку вторгнення. Зараз таку зброю ретельно відстежують. Але все ще «дуже важко» відстежити стрілецьку зброю, наприклад, гвинтівки, або мільйони артилерійських снарядів, які відправили США та їхні союзники.

Посилена увага приділяється Javelin, Stinger й іншим видам ракет, а також бомбам малого калібру, певним типам безпілотників, приладам нічного бачення та іншим системам, які постачаються в Україну. Устінова каже, що вона не бачила «жодних доказів» незаконного поводження зі зброєю, які б підірвали довіру до України і загрожували щонайменше скороченням підтримки з боку США.

«Якщо буде контрабанда або нецільове використання зброї, нам кінець», – сказала вона.

Досі, за словами американських чиновників, було лише кілька випадків, коли з’являлася підозра щодо торгівлі зброєю або інших форм незаконної передачі передових озброєнь, відправлених у зону конфліктів за кордоном.

«Наразі федеральні слідчі розслідують повідомлення про те, що Javelin і безпілотні літальні апарати Switchblade продаються в Інтернеті після того, як вони були вивезені з України», – пише New York Times з посиланням на анонімного американського чиновника.

Видання додає, що також було одне підтверджене повідомлення про контрабандне вивезення з України протитанкового гранатомета шведського виробництва. Але крадіжка була виявлена після того, як зброя вибухнула в багажнику автомобіля приблизно в 10 милях від Москви, поранивши відставного російського офіцера, який щойно повернувся зі сходу України.

Інспектори Пентагону, Державного департаменту та Агентства США з міжнародного розвитку повідомили в березні, що вони «поки що не підтвердили значних розтрат, шахрайства або зловживань» американською підтримкою, наданою Україні. Хоча скарг на неправомірну поведінку було 189.

Рідкісний візит американських інспекторів на український військовий об'єкт в Одесі 26 квітня не виявив «жодних порушень», – сказав речник збройних сил США в Європі капітан Вільям Спікс.

Командувач військами НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі заявив у Конгресі наприкінці минулого місяця, що він може пригадати лише один випадок спроби контрабанди з початку війни. Тоді йшлося про кілька автоматів. Він сказав, що залишається «дуже впевненим» у здатності України подбати про захищеність американської зброї на майже 37 мільярдів доларів.

Але загроза залишається. В інтенсивних конфліктах, подібних до того, який триває в Україні, зброя застосовується майже так само швидко, як і отримується.

Перед тим, як потрапити в Україну, вантажі зі зброєю зупиняються на військових базах в Європі, де серійні номери зброї заносяться до численних баз даних, які переглядають американські та українські посадовці. Серійні номери повторно перевіряються по всьому маршруту доставки в Україну, щоб переконатися, що жоден з них не пропав. Вони також використовуються для ідентифікації зброї, яка була загублена і згодом знайдена. Якщо зброя з зареєстрованим серійним номером з’являється далеко від України, тоді можна говорити про те, що її вивезли контрабандою.

У грудні минулого року американські офіційні особи почали надавати українським військовим ручні сканери штрих-кодів для миттєвої передачі серійних номерів новітніх озброєнь до американської бази даних. Новий процес був частиною рішення адміністрації Байдена надати Україні більше повноважень самостійно звітувати про захищеність озброєнь.

Американські військові заявили, що така зміна була необхідною, оскільки бойові дії значною мірою перешкоджали американським інспекторам відвідувати бойові підрозділи. Але американські чиновники, відповідальні за нагляд, як і раніше стурбовані тим, що вони не можуть особисто підтвердити місцезнаходження зброї.

За словами Устінової, принаймні деякі українські підрозділи на передовій, які перебувають під постійним російським вогнем, все ще чекають на отримання ручних сканерів. Американські чиновники кажуть, що в інших зонах бойових дій такі перевірки на полі бою проводяться нечасто. Оскільки занепокоєння щодо контрабанди, як правило, виникає тоді, коли зникають цілі контейнери з ракетами або ракетними системами, а не окремі одиниці легкого озброєння.

Проте пильна увага нависає над українськими чиновниками, які балансують між гострою потребою в озброєнні та обтяжливими очікуваннями щодо його відстеження. За словами сенатора від Аляски Лізи Мурковскі, яка брала участь у поїздці до Києва минулого місяця, президент Володимир Зеленський продемонстрував «ознаки розчарування», коли перед ним знову порушили питання контролю американської зброї.

Але Зеленський погодився з тим, що необхідно забезпечити продовження надання американської зброї й іншої допомоги у сфері безпеки.

«Достатньо появи ситуації, коли ми виявимо, що хтось десь внизу ланцюга отримав частину військового обладнання і продав його заради особистого збагачення або привласнив його якимось чином. Тоді ситуація стане набагато складнішою», – сказала Мурковскі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі