Politico: Стало відомо, як США намагаються відстежити передану Україні зброю

Поділитися
Politico: Стало відомо, як США намагаються відстежити передану Україні зброю © unsplash/sincerelydavidcohen
Дипломатична телеграма Держдепартаменту просочилась в пресу на тлі зростання закликів посилити контроль над потоком грошей і зброї в Україну.

Американські чиновники з усіх сил намагаються відстежити зброю на мільярди доларів і іншу допомогу, яку США передають Україні. При цьому вони залучають всіх і все: від технології блокчейн до українських солдатів.

Про це йдеться в дипломатичній телеграмі Держдепартаменту, яка опинилася в розпорядженні Politico.

«Адміністрація також планує в лютому залучити досі неназвану американську фірму для втілення спеціальної трирічної ініціативи, покликаної допомогти встановити нагляд», - пише видання з посиланням на «делікатний, але не таємний» документ.

Телеграма була надіслана 6 вересня посольством США в Києві. В ній прямо описуються виклики, з якими зіштовхнулися американські чиновники, «намагаючись простежити за кожним центром в той час, як російські безпілотники і ракети бомбардують українські міста». Наприклад, існують гострі обмеження кількості американських чиновників «в полі», а також низка перешкод у сфері безпеки, які заважають їхньому пересуванню. 

«Також важко знайти підрядників, готових працювати в регіонах з високим рівнем ризику або організувати зустрічі з представниками уряду, лідерами громадянського суспільства і іншими, хто отримує допомогу», - йдеться в статті.

Politico пише, що дипломатична телеграма потрапила в руки журналістів якраз тоді, коли республіканці посилили свої заклики ретельніше перевіряти фінансову і оборонну допомогу, яку Вашингтон передає Україні. Також Росія посилює свої атаки проти української цивільної інфраструктури. І це теж ускладнює звітування про те, як використовується американська допомога на більш ніж 50 мільярдів доларів.

Видання пише, що дипломатична телеграма підписана послом США в Україні Бріджит Брінк. І цей документ - лише фрагмент без контексту. Однак, він підкреслює, як кризи на зразок російської війни проти України «неминуче перетворюються в надзвичайно дорогі заходи, за якими важко стежити через хаос на місцях і часто в країнах з корупційною історією».

«Перш за все, кінетична активність і бойова активність між українськими і російськими силами створює середовище, в якому стандартні заходи верифікації стають інколи не практичними чи неможливими», - йдеться в телеграмі обсягом 9 сторінок.

Держдепартамент відмовився коментувати документ. Але представник відомстка сказав: «США дуже серйозно ставиться до нашої відповідальності гарантувати належний нагляд над всією американською допомогою».

В уряду США вже є механізми, покликані не допустити нецільове використання фінансування. Зокрема, є генеральні інспектори, які проводять аудити і розслідування. Такі інспектори з Держдепартаменту, Пентагону і Агентства США з міжнародного розвитку утворили спеціальну робочу групу щодо України для координації своєї роботи. Вони також намагаються координувати свої зусилля з європейськими союзниками, які теж витрачають мільярди доларів на підтримку.

Але попри це, звучать заклики до встановлення додаткового контролю в питанні України. Деякі з них вимог надходять від праворадикального крила Республіканської партії. Хоча підтримка ідеї загалом здається більш широкою. Цього місяця член Палати представників від республіканців Марджорі Тейлор Грін, яка наполягала на скороченні допомоги для України, отримала підтримку з боку значної кількості більш впливових республіканців. Вони підтримали запропонований законопроект, який вимагає провести повний аудит допомоги, яку США передали Україні. Хоча демократи заблокували ініціативу в комітеті. Республіканець Кевін МакКарті, який хоче в січні стати новим спікером нижньої палати Конгресу, теж нещодавно говорив, що Україна більше не отримає «не заповнені чеки». Демократи застерегли від таких публічних тверджень, наголосивши, що дуже важливо послати Росії сигнал про американську єдність, коли йдеться про підтримку України. Демократ Адам Сміт, який очолює Комітет Палати представників зі Збройних сил США, нещодавно попередив, що такий алармізм про нібито використання допомоги не за призначенням підживлює пропаганду Москви.

Дипломатична телеграма Держдепартаменту свідчить, що адміністрація Байдена намагається попередити проблему. Конкретні департаменти, агенції і програми вже відкалібровують свої методи нагляду, оскільки ситуація в Україні нестабільна. Їхні підходи сильно покладаються на місцевий український персонал. Частина цих кадрів в Україні, але багато з них працюють віддалено під керівництвом старшого представника посольства в Києві. Також технології грають більшу роль, ніж в минулому, про що йдеться в телеграмі.

Наприклад, Бюро з питань конфліктів і стабілізаційних операцій Держдепартаменту, чия робота націлена на зміцнення хитких держав, запустило спільний проект з приватною компанією для відстеження американської допомоги. При цьому використовується «комерційний додаток для смартфонів, який завантажує всі фото і відео на блокчейн в місці зйомки», - йдеться в телеграмі.

«Додаток забезпечить надійний, реальний доказ, що допомога досягає цільових одержувачів навіть в надто небезпечних місцях або таких, в які персоналу програми важко дістатися», - йдеться в документі.

Пентагон намагається знайти альтернативу відпраці американських інспекторів на місця. Натомість в американському Міноборони хочуть, щоб ЗСУ «проводили власні інспекції», щоб задовольнити деякі більш суворі вимоги  Агентства зі співробітництва у сфері безпеки й оборони щодо моніторингу кінцевого використання. Серед таких вимог - підтвердження серійних номерів зброї на зразок безпілотників Switchblade і засобів нічного бачення.

Агенція США з міжнародного розвитку, яка має великий досвід роботи в умовах конфліктів, час від часу вимагає фото-документацію товарів, отриманих кінцевим споживачем, «особливо в важкодоступних регіонах». USAID також користується послугами консалтингової фірми Deloitte, щоб «переглянути і ідентифікувати прогалини». Politico пише, що США часто звертаються до подібних компаній по допомогу в роботі за кордоном, особливо в зонах конфлікту.

Але попри все планування, деякі демократи закликають встановити спеціальний нагляд в Україні в довгостроковій перспективі. Вони вказують на американський досвід розгортання спеціальних генеральних інспекторів в Іраку і Афганістані. Такі органи були створені, коли стало зрозуміло, що потрібні спеціальні команди слідчих з особливими ресурсами для відстеження великої кількості грошей, які вливалися в ці країни зі зламаними інститутами.

Конгресвумен-демократ Сара Джейкобс, яка бере участь в роботі Комітету Палати представників з питань Збройних сил США, однією з перших почала вимагати створення спеціальної генеральної інспекції для України. Втім, вона визнала, що природа поля бою в країні робить повномасштабний моніторинг особливо складним завданням.

«Зараз ми не могли б це зробити. У нас немає достатньої мобільності в країні», - визнала вона.

Тим часом, США планують запустити програму під назвою «Служби моніторингу, оцінки і аудиту для звітності в Україні» або MEASURE. Вона також передбачає укладання трирічного контракту «з американською компанією для встановлення присутності всередині країни і проведення віддаленого і особистого моніторингу, який включає відвідування місць за можливості», - йдеться в дипломатичній телеграмі. В Держдепартаменті сказали Politico, що програма MEASURE на етапі «закупок і ми очікуємо, що вибір буде зроблений в лютому».

«Трирічні часові рамки контракту свідчать, що навіть якщо війна закінчиться раніше, чиновники США збираються й далі надсилати допомогу Україні, особливо зважаючи на російські атаки проти української інфраструктури», - пише Politico.

Втім, в телеграмі за вересень сказано, що посольство в Києві сподівається на появу всіх аспектів моніторингової стратегії за 6 місяців, тобто до березня. В документі також сказано, що будівлі посольства і робочий простір були перебудовані. І це одна з причин, чому деякі працівники, які перебувають в Україні, часто не можуть зайти в приміщення посольства, яке працює зі скороченими можливостями через воєнні умови. На питання, навіщо така перебудова потрібна, в Держдепартаменті сказали, що це зроблено з міркувань безпеки.

В дипломатичній телеграмі також сказано, що нестабільна ситуація може призвести до втрати прогресу України, досягнутого в боротьбі з корупцією за останні роки. Тому в документі наголошується, що США повинні зберегти підтримку антикорупційних програм в Україні.

«Це також допоможе нам просувати критичну мету американського уряду зі вступу України в Євросоюз, який залежить від надійних, прозорих та ефективних систем і законів у сфері правосуддя та боротьби з корупцією», - йдеться в американській телеграмі.

Уряд Росії, який і сам глибоко корумпований, часто використовує звинувачення в фінансових злочинах, щоб демонізувати владу України. Тому ця тема стала дуже чутливою для США.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі