Максим Морозов, позивний «Лютий»: «В Авдіївці ворог уже задіяв усі можливі сили й ресурси»

ZN.UA
Поділитися
Максим Морозов, позивний «Лютий»: «В Авдіївці ворог уже задіяв усі можливі сили й ресурси» © Фото надане Максимом Морозовим

Авдіївка, в минулому тихе провінційне місто поблизу Донецька, стала епіцентром бойових дій на Донбасі ще влітку 2014-го. Тоді вона була ключем до звільнення Донецька, який так і не вдалося витягнути з кривавих обіймів Росії. З початком повномасштабної війни 2022-го Авдіївка стала вже іншим «ключем» — для ураження сил і засобів окупантів на території столиці Донбасу. Безпосередня близькість до обласного центру дає змогу на повну розкривати таку можливість.

Однак на початку жовтня 2023-го росіяни кинули значні сили для оточення міста, спробувавши охопити його з півдня та півночі одночасно. Зараз вони вдаються вже до третьої хвилі наступу, під час якої щодня несуть втрати більші, ніж у боях за Бахмут. Однак у ворога є й успіхи — захоплення терикона поблизу міста, збільшення сірої зони між селами Красногорівка й Степове на півночі від Авдіївки, а також вихід до знаменитої авдіївської промзони.

Про стан справ і бої поблизу міста ZN.UA поспілкувалося з майором МВС Максимом Морозовим, позивний «Лютий», який бере участь у боях за Авдіївку з 2014 року і до сьогодні.

— Максиме, яка загальна обстановка навколо Авдіївки та становище наших Сил оборони? Давайте пройдемося всією лінією фронту з півдня до півночі.

— Так, давайте почнемо з півдня. Там зараз ситуація складна, але контрольована. Це населені пункти Первомайське, Сєвєрне. Незважаючи на спроби росіян просунутися, вони всі є невдалими.

Надзвичайно складна обстановка в центрі, на промзоні. Ситуація там просто критична. На «промці» відбуваються постійні бої. Сама промзона просто перетворюється на купи будівельного сміття. Там зараз критично з тієї причини, що просто немає де тримати оборону.

Північніше, якщо говорити про «Коксохім», то там зараз ми бачимо постійні спроби росіян зайти на завод, постійні штурмові дії, удари авіацією, КАБами. Ще північніше — це села Степове, Керамік. Там теж відбуваються постійні бої — ворог розширює сірі зони й намагається взяти їх під свій контроль.

Щодо промзони. Нещодавно стало відомо, що росіянам вдалося на неї зайти, використавши тактику Першої світової війни та зробивши підкоп під землею до наших позицій. Як можна протистояти цій тактиці?

— Боротися тут можна тільки одним чином — ліквідовувати росіян. Зрозуміло, що ми застосовуємо всю можливу тактику, — це не перший раз, коли росіяни так роблять. Філософія проста: ми маємо вчасно виявляти цей підкоп і використовувати його проти них самих. Тут усе залежить від командира, який приймає рішення на місці. Щодо детального аналізу саме цієї події не хочу вдаватися у подробиці.

Якщо станеться так, що доведеться піти з промзони, чи буде це критично для Авдіївки?

— Буде дуже критично. Але це не змінить загальних дій Сил оборони. Після промзони йде авдіївська так звана старуха — це стара частина міста, де приватна забудова.

Звісно, там буде дуже складно закріпитися як нам, так і ворогові. Вона буде, швидше за все, сірою зоною, а наші оборонні рубежі проходитимуть далі.

Тобто, якщо ми розглядаємо якийсь критичний чи просто негативний варіант на промзоні, то наступною буде малоповерхова забудова, де можна «зачепитися». Але поки ведуться бої за промзону, тому давайте спочатку поборемося на неї, а вже коли вона перетвориться на суцільне будівельне сміття, розглядатимемо інші сценарії.

У принципі влітку там було реально тримати оборону. Взимку, коли навіть немає де зігрітися, можливо, хтось і прийме рішення відійти. Але поки його немає, тому боротьба триває саме за «промку».

Якщо порівнювати північний і південний фланги Авдіївки, то з півдня, з боку Опитного, росіянам майже не вдається йти вперед, а от із півночі просування було досить інтенсивним із перших днів атак. Чи є якесь пояснення, чому так відбувається?

— Ворог просувається всюди, де в нього є найменша можливість. Імовірно, підрозділи, які стояли на північному фланзі, десь не стримали, десь не дотиснули. Це пов’язано з атакувальною активністю — на півдні її вдалося погасити одразу, а потім морські піхотинці ще й відбили частину території. Можливо, такого буде досягнуто й на півночі. Контратакувальні дії бригад, які стоять на цьому фланзі, проводяться постійно. Звісно, вони не мають мети саме контратакувати, — мета у тому, щоб максимально погасити атакувальний потенціал ворога. Якщо ці дії на півночі дадуть результат, то напевно, що ситуація там стабілізується, як і в районі Опитного.

Щодо сил ворога. Чи змінилися підрозділи, які атакують? Є дані і про мобілізованих з «ДНР/ЛНР», і про спецпризначенців, і про морпіхів, які штурмують Авдіївку.

— Немає різниці, хто це, чи мобілізовані з «ДНР» або окупованої Херсонщини, чи спецназ, — варто розуміти, що ворог уже задіяв усі можливі сили й ресурси. Якщо в них зараз вільна морська піхота, то в атаку йде вона, якщо підійшли регулярні війська, то вони. Якщо прибули зеки зі «Шторм Z», — атакує ця сила. Не йдеться про те, що штурми проводять регулярні одні й ті ж підрозділи. Вони знищуються, потім проводять доукомплектування, тому відбувається постійна ротація й постійно задіюються резерви.

Яка тактика застосовується з нашого боку?

— Найкращий спосіб протистояти ворогу — це його знищувати. Для цього Сили оборони використовують усі сили та засоби. Це можуть бути дрони-камікадзе, артилерія і навіть прямий вогневий контакт.

Яке озброєння показує себе найефективніше з нашого боку?

— Звісно, це ударні БПЛА, дрони-камікадзе. Але варто розуміти, що без арти нікуди, артилерія — це обов’язково. Також можемо говорити про розвідувальні дрони, якими здійснюються розвідка та дорозвідка. Тільки після них Сили оборони використовують артилерію та інші засоби, щоб уражати ворога і знижувати його атакувальний потенціал.

З боку росіян яке озброєння використовується та в який спосіб?

— У них величезна кількість дронів-камікадзе, вони використовують їх у промислових масштабах. Звісно, використовується і вся техніка радянської номенклатури. Але головне — це саме піхота, яку постійно женуть уперед.

— Яка обстановка в самому місті? Скільки людей досі лишається в Авдіївці?

— Приблизно 1300 громадян досі лишаються в Авдіївці. Евакуація щодня оголошується, людей просять виїжджати, але вони залишаються.

Як погодні умови впливають на ведення бойових дій? Вони допомагають чи шкодять Силам оборони?

— Якщо погода дощова, то зрозуміло, що не відбуватимуться штурми технікою — вона грузнутиме в землі. Але все одно активно застосовується піхота — вона йде навіть без БМП. Якщо говорити про ділянки поблизу промзони, де є асфальт, то там можна використовувати техніку й зараз. Але на флангах техніка не застосовується, тому що дуже грузне в землі.

Чи бачите ви ймовірність, що бойові дії навколо Авдіївки повернуться до того стану, який був до початку інтенсивних бойових дій у жовтні?

— Ми воюємо тут не для того, щоб повернутися до чогось позаду. Тут ми рухаємося вперед і працюємо, щоб повернути Україну в кордони 1991 року. Авдіївка — це одне з таких місць.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі