На зустрічі представників країн у Саудівській Аравії 5-6 серпня, які зацікавлені у припиненні російської війни та досягненні миру в Україні, вони будуть працювати над українською мирною формулою, 10 пунктів якої ще у вересні 2022 року презентував на сесії Генасамблеї ООН президент Володимир Зеленський. За словами заступника керівника Офісу президента України Ігоря Жовкви, різні країни можуть брати на себе відповідальність щодо організації чи співлідерства по різних пунктах Формули миру.
«Є абсолютно припустимим, що країни Глобального Півдня не будуть брати участь в організації всіх 10 принципів української формули миру. Це абсолютно нормально… Якщо Китай говорить про ядерну безпеку, то Китай абсолютно, наприклад, може бути співлідером у пункті №1 про ядерну безпеку. А якщо Бразилія переймається екологічними питаннями, вона спокійно може бути співлідером, співорганізатором у пункті №8. І це нормальна практика. Ми розуміємо різність позицій кожної країни», – сказав Жовква в інтерв’ю «Радіо Свобода».
Таким чином, за його словами, відбудеться розподіл відповідальності між різними країнами щодо окремих пунктів. Дипломат зазначив, що наразі у світі все менше лунає думок та пропозицій щодо досягнення миру, які є альтернативними українській формулі. «Тому що українська сторона, продовжуючи роботу над цієї Формулою миру, враховує раціональні побажання наших партнерів», сказав Жовква.
Нагадаємо, що на зустріч до Джидди, окрім традиційних союзників України, зголосилися приїхати представники країн Глобального Півдня (таких, як Індія та Бразилія), а також, що позитивно відзначили багато аналітиків – приїде представник Китаю. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав цей рух Китаю «суперпроривом».
Раніше в Офісі президента розкрили подробиці щодо майбутньої зустрічі у Саудівській Аравії та розповіли, що відбуватиметься після неї. За словами глави ОП Андрія Єрмака, заключний етап роботи над формулою миру – глобальний саміт лідерів – може відбутися до кінця 2023 року.