Politico: Саудівська Аравія хоче використати переговори про Україну для власної вигоди

Поділитися
Politico: Саудівська Аравія хоче використати переговори про Україну для власної вигоди © Офіс президента України
Ер-Ріяд сподівається покращити свою зіпсовану міжнародну репутацію за допомогою мирної ініціативи.

Після жорстокого вбивства журналіста Джамаля Хашоггі у 2018 році Саудівська Аравія була відкинута в усьому світі як порушник прав людини.  Але у найближчі вихідні країна спробує відшліфувати свою репутацію миротворця, приймаючи переговори щодо закінчення війни в Україні. 

Десятки радників з питань національної безпеки і високопосадовців прибувають до міста Джидда на Червоному морі на зустріч, яка розпочнеться у п'ятницю ввечері. Метою зустрічі буде об'єднання країн Глобального Півдня, таких як Індія, Бразилія і ПАР, а також країн ЄС, США і Канади, щоб підтримати зусилля України, спрямовані на досягнення мирного плану, - пише Politico.

Такі країни, як Бразилія й Індія, не завжди мали чітку позицію щодо війни Росії проти України. ЄС, так само як і Україна, намагаються залучити їх до співпраці, коли йдеться про притягнення Москви до відповідальності. Київ буде представлений на зустрічі, але нікого з Москви не запросили. Питання в тому, чи з’явиться Китай.

«Важливо, що зробить Китай. Більшість учасників минулого разу шкодували, що Китай не брав участі», - сказав неназваний високопоставлений європейський чиновник, який брав участь у підготовці до зустрічі.

Саудівський розрахунок

Зустріч у ці вихідні буде продовженням аналогічного заходу, який пройшов Копенгагені в червні. Це чергова спроба Саудівської Аравії відновити свій імідж після вбивства Хашоггі, яке сталося в посольстві королівства в Стамбулі.

Представники Ер-Ріяду грали «дуже активну роль» у зустрічі в Копенгагені, - розповіли Politico два чиновники, які безпосередньо знають про деталі дискусії. А Саудівська Аравія взяла на себе роль господаря. Це ще одна гра Ер-Ріяда, в якій він намагається показати себе дипломатичним натхненником.

«У знаковій угоді, укладеній за посередництва Китаю на початку цього року, Саудівська Аравія погодилася відновити дипломатичні відносини з Іраном. Минулого тижня радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван відвідав Джидду на тлі повідомлень про те, що на Близькому Сході, зокрема в ізраїльсько-палестинському конфлікті, може відбутися далекосяжний прорив. Тепер Ер-Ріяд спробує розім'яти свої дипломатичні м'язи на війні в Україні», - пише видання.

Від початку повномасштабного вторгнення Путіна Саудівська Аравія ходила по тонкій лінії, залишаючись у прямому контакті з Москвою і, наприклад, намагаючись укласти угоду про репатріацію українських дітей, вивезених до Росії.

І Саудівська Аравія, і РФ - члени ОПЕК+, а спадкоємний принц королівства Мохаммед бін Салман розмовляв з Владіміром Путіним минулого місяця після того, як його країна вирішила скоротити видобуток нафти. Наразі невідомо, чи візьме участь Мохаммед бін Салман у зустрічі на цих вихідних, але очікується, що Саудівська Аравія поінформує Росію про її результати.

«Перспектива того, що 37-річний фактичний правитель розмахуватиме дипломатичним комюніке в неділю після зустрічі понад 40 країн спокуслива для монарха, який прагне культивувати свій прогресивний імідж, перебравши на себе роль лідера замість його батька короля Салмана. Але така перспектива не гарантована», - йдеться в статті.

Інавгураційна зустріч у Данії завершилася без офіційного комюніке. Це стало доказом того, що перед міжнародним співтовариством стоїть дуже складе завдання. 

Дати миру шанс?

Зі свого боку, Україна рішуче підтримує нову ініціативу. Президент України Володимир Зеленський зробив несподівану зупинку в Джидді, прямуючи на саміт G7 у травні, виступив перед Лігою арабських держав і зустрівся з Мохаммедом бін Салманом. Цього тижня український президент заявив, що розглядає нову зустріч як крок на шляху до глобального мирного саміту, який, як він сподівається, відбудеться восени. 

Хоча зустріч на рівні глав держав та урядів можлива у вересні на саміті G20 або Генеральній Асамблеї ООН, більш вірогідно, що вона все ж відбудеться наприкінці року. Проблема, з якою стикаються учасники переговорів, фундаментальна: хто має право визначати мир?

Україна наполягає на тому, що її мирний план з 10 пунктів - це єдиний варіант. Київ стверджує, що ця мирна формула може спрацювати не лише в Україні, а й в інших частинах світу. У свою чергу, Росія намагається просувати свою інтепретацію миру в країнах Глобального Півдня. Лише цього тижня президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва заявив, що, на його думку, ні Росія, ні Україна не готові до миру.

«Це стало нагадуванням про те, що незахідні країни часто розглядають Київ як ко-агресора і готові надати Росії презумпцію невинуватості», - пише Politico.

Але ключовим пунктом українського плану з 10 пунктів є вимога, щоб Росія визнала територіальну цілісність України і вивела всі свої війська з країни. Для Путіна це неприйнятно. Незважаючи на це, учасники підготовки зустрічі продовжують сподіватися на прогрес.

Дискусія протягом двох днів буде структурована навколо 10 підтем. Згідно з інформаційним документом, з яким ознайомилося видання Politico, учасники обговорять продовольчу і енергетичну безпеку, звільнення ув'язнених і примусово депортованих осіб включаючи дітей, екологічну безпеку і можливість створення трибуналу щодо воєнних злочинів. Європейські країни, ймовірно, зберуться разом напередодні зустрічі, щоб забезпечити узгодженість меседжів. 

Але, зрештою, учасники постануть перед складним балансуванням: намагаючись досягти дипломатичного прогресу, не довіряючи концепції миру за версією Росії, яка передбачає відлучення українських земель.

«Важливо, щоб ми досягли результату, прийнятного для українського народу», - сказав один з чиновників ЄС.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі