У Китаї офіційно оголосили, що їхній представник братиме участь у зустрічі в Джидді (Саудівська Аравія) щодо припинення війни й досягнення миру в Україні. Нагадаємо, що на цій зустрічі не буде представників Російської Федерації й до останнього моменту не було зрозуміло чи приєднається до неї Китай, що залишається союзником Росії.
«Китай готовий співпрацювати з міжнародним співтовариством, щоб продовжувати відігравати конструктивну роль у просуванні політичного вирішення кризи в Україні», – заявив представник канадського міністерства закордонних справ Ван Веньбінь, передає Reuters.
У МЗС Китаю повідомили, що їхню країну на зустрічі у Саудівській Аравії представлятиме спеціальний посланець у справах Євразії Лі Хуей.
Українські та західні дипломати сподіваються, що зустріч у Джидді радників з національної безпеки та інших високопосадовців з близько 40 країн світу узгодить ключові принципи майбутнього мирного врегулювання, щоб покласти край російській війні в Україні.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що він сподівається, що ця ініціатива призведе до «мирного саміту» лідерів з усього світу цієї осені, щоб схвалити принципи, засновані на його формулі мирного врегулювання з 10 пунктів.
Присутність Китаю на зустрічі є дипломатичним здобутком, оскільки країна досі підтримує тісні економічні та дипломатичні зв'язки з Росією і досі відкидав міжнародні заклики засудити вторгнення Росії в Україну. На першу зустріч у Копенгагені наприкінці червня, китайська делегація не з’явилася.
Нагадаємо, що видання The Wall Street Journal третього серпня розповсюдило інформацію щодо можливої участі китайської делегації у зустрічі в Джидді. У матеріалі зазначають, що Пекін все більше зіштовхується з ризиками, викликаними війною в Україні. І хоч Китай все ще намагається зберегти нейтралітет та негласну підтримку Російської Федерації, останнім подразником став вихід РФ з «зернової угоди». Китай є покупцем українського зерна.
Індія офіційно повідомила, що братиме участь у переговорах у Джидді. «Наша участь узгоджується з нашою давньою позицією, що діалог і дипломатія – це шлях вперед», – наголосив речник МЗС Індії Аріндам Багчі.
Раніше в Офісі президента розкрили подробиці щодо майбутньої зустрічі у Саудівській Аравії та розповіли, що відбуватиметься після неї.