Медійна ініціатива за права людини з’ясувала, що станом на серпень 2023 року в заручниках у Росії перебували не менше 1122 цивільних громадян України. Саме стільки людей вдалося верифікувати. Однак, загальне число може бути в п’ять-сім разів більшим, заявили експерти під час презентації першої частини свого розслідування про цивільних українців у заручниках ворога в межах Варшавської конференції з людського виміру Організації з безпеки і співробітництва в Європі.
У МІПЛ розповіли, що зібрали докази незаконних затримань і викрадень мирних жителів на тимчасово окупованих росіянами територіях. Дослідження засноване на свідченнях звільнених з полону цивільних і родичів тих, хто залишається в полоні РФ. Звіт фіксує порушення прав і свобод українців загарбниками в Київській, Чернігівській і Сумській областях. Задокументовані факти мають допомогти притягнути винних у воєнних злочинах до відповідальності.
Аналітикиня організації Любов Смачило уточнила: "Ми максимально повно описали місця утримання цивільних громадян України. Кожен випадок порушення прав цивільного населення на окупованих територіях описано за кількома категоріями: де і як затримали цивільного, чому це сталося, місце, умови утримання, кількість днів перебування в заручниках тощо. Окремо відображено спосіб вивезення цивільних осіб спочатку на територію Білорусі, а потім у Росію як кінцевий пункт призначення. Також ми фіксуємо, як звільнили людину. Якщо ж вона досі перебуває в заручниках, то ми вказуємо її ймовірне місце утримання”.
Постійний представник Ірландії в ОБСЄ Анна-Марі Каллан на заході сказала, що довільне затримання мирних є одним із найпоширеніших правопорушень з боку росіян.
Колишня цивільна заручниця з Херсонщини Ольга Черняк, яка також взяла участь у презентації, розповіла про катування всієї її родини військовими агресора.
“Сина, чоловіка і саму Ольгу вони били ногами, гумовими кийками, погрожували зброєю, особливо за відмову співати гімн Росії та говорити "Слава Путіну!". Сина потерпілої відпустили за 15 днів після викрадення, чоловіка — за місяць. Жінка ж провела в полоні 280 днів. Її годували лише раз на день, одним із видів тортур був пошук дороги в камеру з зав'язаними очима”, – йдеться в повідомленні МІПЛ.
Напередодні Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що зниклими безвісти за особливих обставин можуть вважатися близько 25 тисяч українців. Йдеться, насамперед, про тих, хто є цивільними заручниками у російському полоні.