Чи можуть американські танки Abrams допомогти Україні здійснити прорив на полі бою?

Поділитися
Чи можуть американські танки Abrams допомогти Україні здійснити прорив на полі бою? © armyrecognition.com
У тонкощах використання американських танків розбиралась експертка Atlantic Council.

Перші американські танки M1 Abrams прибули в Україну. Офіційні особи Пентагону підтвердили доставку, а речник прокоментував, що «лише наявність танків «Абрамс» є потужним засобом стримування». Про перспективи використання цих танків, їх недоліки та ефективність, а також вплив на перебіг бойових дій пише Олівія Янчик – програмний асистент Євразійського центру Atlantic Council.

Партія, що прибула в Україну, є першою із загальної кількості з 31 танка Abrams, які Україна отримає згідно з рішенням, оголошеним президентом США Джо Байденом у січні 2023 року. Abrams вважається одним з найпотужніших танків, що діють на даний момент, і розглядається як значно досконаліший за основну масу танків, які використовуються російськими військовими. Оскільки Україна має отримати ці танки у кількості, що допоможе озброїти лише один батальйон, мало хто очікує, що «Абрамс» матиме великий вплив на полі бою. Однак ці поставки є важливим доповненням до зростаючого арсеналу західних танків України.

Протягом перших десяти місяців повномасштабного вторгнення Росії міжнародні партнери України залишалися обережними щодо поставок сучасних бойових танків. Натомість кілька країн, у тому числі Польща та Чехія, надали значну кількість капітально відремонтованих танків радянських часів. Ці танки були визнані особливо придатними через знайомство України з їх операційними системами та наявність запасних частин.

Українські запити щодо сучасних бойових танків нарешті отримали відповідь на початку 2023 року. Першою країною-партнером, яка взяла на себе зобов’язання, оголосивши в середині січня, що надішле в Україну танки Challenger 2, стала Велика Британія.

Берлін публічно оголосив, що не зрушить у питанні танків, доки Вашингтон не погодиться відправити в Україну Abrams. Після того як угода була укладена, Німеччина наслідувала цей приклад, погодившись поставити танки Leopard і дозволивши іншим країнам зробити те саме.

Усі три моделі є значним оновлення бронетехніки, яку українські і російські військові мали на озброєнні раніше. Вони мають цілу низку практичних переваг, зокрема і кращий захист, вищу мобільність, можливості нічного бачення, більш точну вогневу міць і більшу дальність.

Незважаючи на те, що українці вітали поставку сучасних бойових танків як великий прорив у військових зусиллях країни, наразі точаться більш широкі дебати щодо того, як і за яких обставин ці танки будуть використовуватися в сучасному бойовому просторі. Ця дискусія спирається на значні втрати танків, які спостерігалися у обох сторін за останні дев’ятнадцять місяців повномасштабного вторгнення Росії, однак не враховує відсутність переваги України в повітрі та практичну відсутність навичок маскування техніки у військ РФ. Деякі фахівці вважають танки застарілим видом зброї порівняно із ракетними і безпілотними технологіями.

Роб Лі, старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики, є одним із експертів, які критикують нещодавні спроби відправити танки на військовий цвинтар. 

«Списувати танки зарано. І ми не повинні робити поспішні висновки щодо майбутнього війни на основі конфлікту, уроки якого ще не зрозумілі», — зазначив він у вересні 2022 року.

Багато аналітиків також зазначають, що катастрофічні втрати танків, яких зазнала Росія на початковому етапі вторгнення, можна пояснити не фундаментальними проблемами щодо ролі танків у сучасній війні, а лише тим, яким чином вони використовувались.

Російське командування звинувачують у поганому матеріально-технічному плануванні та підготовці: колони танків регулярно розгорталися на вразливих позиціях без достатньої підтримки піхоти, щоб захистити їх від протитанкової зброї чи зростаючої загрози ударів безпілотників.

Прихильники танкової війни стверджують, що погана стратегія не повинна приховувати потребу у важкій бронетехніці для прорізання лінії або утримання території після звільнення. За наявності правильного стратегічного підходу та належних засобів ППО, танки можуть і надалі відігравати вирішальну роль на полі бою. Повна відмова від танків також може мати серйозні наслідки для військ на землі. 

«Без танків військові, які беруть участь у широкомасштабній наземній війні, доведеться покладатися на бронетранспортери та бойові машини піхоти, щоб виконати ту саму роль, а це призведе до більшого відсотка катастрофічних втрат», — зазначив Роб Лі.

Парк сучасних бойових танків України досі розгортався економно. Згідно з повідомленнями наприкінці серпня, за тринадцять тижнів з початку довгоочікуваного контрнаступу, Україна втратила лише п’ять із 71 наявного танка Leopard 2. Українське командування явно чекає слушного моменту, щоб застосувати посилені танкові сили. Хоча добре підготовлені оборонні позиції Росії на півдні України є серйозною перешкодою, рівнинна відкрита місцевість регіону потенційно ідеальна для танків, якщо українські війська зможуть прорвати російські лінії.

Поки що прогрес був дуже повільним, але досить стабільним. Перш, ніж запускати транспортери й танки, слід було на кожному кроці розчищати глибокі мінні поля. Було досягнуто обмежених проривів, але Росія переміщує значні підкріплення, щоб блокувати подальше просування України. Щільність мінних полів поблизу перших оборонних рубежів Росії означає, що танки «Абрамс» та інша сучасна західна бронетехніка наразі не можуть відігравати помітну роль у наступальних операціях. Ситуація зміниться, якщо Україні вдасться консолідувати свої позиції за межами початкової лінії оборони Росії та просунутися до менш укріплених районів.

Українські танки «Абрамс» мають технічні можливості для використання будь-яких проривів, але не варто недооцінювати логістичні проблеми. Модель Abrams сумно відома високим споживанням палива, тому радіус дії буде обмежений через близькість джерел палива. Крім того, усі українські танки західного виробництва використовують різні боєприпаси, що створює додаткові потенційні проблеми з постачанням у разі швидкого просування.

Деякі критики вважають, що поставка 31 танка Abrams в Україну є не більш ніж символічним жестом. Проте навіть у відносно невеликих кількостях ця складна бойова машина значно підвищує наступальні можливості України. Багато що, імовірно, залежатиме від здатності українських командирів інтегрувати ці машини американського виробництва в існуючі підрозділи та ефективно розгорнути їх у складних загальновійськових операціях.

Прихід на українське поле танків «Абрамс» не змінить перебігу війни. Однак, якщо використовувати їх разом з іншими нещодавно поставленими сучасними бойовими танками та у поєднанні з піхотою, артилерією, безпілотниками та повітряним прикриттям, танки Abrams можуть допомогти Україні досягти її мети – завдати удару на південь і перерізати сухопутний міст, що з’єднує Росію з Кримом.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі