Business Insider: Артилерист США пояснив, на що буде здатна Україна, поєднавши кластерні ATACMS з HIMARS

Поділитися
Business Insider: Артилерист США пояснив, на що буде здатна Україна, поєднавши кластерні ATACMS з HIMARS © U.S. Army
За словами американського офіцера, українська армія зможе «покарати» російську артилерію й ізолювати армію загарбників в Криму.

Українські війська все частіше використовують крилаті ракети великої дальності для ураження важливих російських позицій далеко за лінією фронту. Україна має лише обмежені запаси цієї зброї, але Київ просить США надати ракети MGM-140, відомі як ATACMS, які могли б допомогти йому продовжувати тиск на важливі об'єкти в тилу ворога.

Офіційного оголошення про постачання цієї зброї Україні ще не було. Однак, численні повідомлення свідчать, що адміністрація Джо Байдена погодилася задовольнити українське прохання. Однак, який саме варіант отримає Україна, поки що неясно.

Американський офіцер-артилерист у відставці Ден Райс сказав Business Insider, що, швидше за все, це буде М39 - застаріла, але все ще смертоносна касетна ракета великої дальності, начинена сотнями вибухонебезпечних боєприпасів. Вона дозволить Україні ізолювати російську армію в окупованому Криму і і вивести з ладу її артилерію без необхідності попередньо звільняти більше території.

«Вам не обов'язково захоплювати територію, щоб не дати росіянам можливості її використовувати», - сказав Business Insider Ден Райс, який раніше працював спеціальним радником військового керівництва України.

Райс лобіює відправку американських касетних боєприпасів з липня 2022 року, і його зусилля також зосереджені на касетних ракетах. Українські чиновники, американські законодавці в Конгресі, військові експерти та колишні американські офіцери вже давно тиснули на Вашингтон з проханням надіслати ATACMS, які можна запускати з систем HIMARS. Однак, вони зіштовхнулися з небажанням Білого дому йти на такий крок через страх перед ескалацією війни і обмеженими власними запасами. Але схоже, що тепер адміністрація Байдена змінила свій курс. І ЗМІ повідомляли, що президент США сказав своєму українському колезі Володимиру Зеленському про готовність надати американські ракети.

Певні варіанти ATACMS наземного базування, такі як M57 з 200-кілограмовою унітарною боєголовкою, можуть вражати цілі на відстані 300 кілометрів, що перевершує 250-кілометрову дальність крилатих ракет повітряного базування Storm Shadow або SCALP-EG, які Україна отримала від Великої Британії та Франції. Однак, M57 було випущено менше, ніж порівняно старішого варіанту касетних ракет М39.

Варіант M39 ATACMS, який використовувався в операціях «Буря в пустелі» і «Свобода Іраку», має максимальну дальність дії лише близько 160 кілометрів, але це все одно вдвічі більше, ніж дальність дії тих ракет, які Україна запускає зі своїх HIMARS. М39 також містить в собі 950 боєголовок M74, призначених для знищення піхоти і техніки. Боєприпаси випускаються і розсіюються в польоті над певною територією.

Райс сказав Business Insider, що передача Україні ракет М39 може відбутися найближчим часом разом з двома іншими видами озброєнь: касетними ракетами М26 і М26А1. У Міноборони США відмовилися підтверджувати цю інформацію.

«Президент Байден говорив у минулому, що питання ATACMS не знято з порядку денного, але мені нічого оголосити в цьому питанні нового», - сказав майор Чарлі Дітц у заяві, яку він надав виданню.

Ізоляція російської армії

Як і ракети М39, касетні ракети М26 і М26А1 також можуть бути випущені з українських HIMARS. M26 має дальність стрільби близько 30 кілометрів і містить в собі 650 суббоєприпасів. А ракета M26A1 має дальність стрільби близько 45 кілометрів і оснащена близько 510 суббоєприпасами. Ці ракети - крок вперед у порівнянні з 155-мм  касетними снарядами DPICM, які США вперше передали Україні кілька місяців тому.

Райс сказав, що ATACMS М39, можливо, не так добре вражають об'єкти, як новіша версія ракети. Однак, вони матимуть два основних наслідки на полі бою.

Перший полягає в тому, що Україна може відрізати російських військових в Криму, позбавивши їх можливості отримувати необхідне забезпечення. А другий - в тому, що Київ може спричинити хаос в артилерійських силах Москви і ще більше погіршити їхній стан.    

Українські війська вже майже чотири місяці ведуть контрнаступ у кількох напрямках уздовж розтягнутої лінії фронту на окупованій Росією території на сході і півдні. Одним із напрямків, де Київ останнім часом набрав обертів, є південна частина Запорізької області, де кінцевою метою цієї конкретної вісі наступу, схоже, є ведення бойових дій аж до Азовського моря.

Російські війська утримують так званий «сухопутний коридор», який з'єднує Росію з окупованим Кримом. І якщо Україна поверне собі контроль над цією ключовою територією, її війська зможуть розірвати певні російські комунікації і лінії забезпечення. Також Business Insider нагадує про 19-кілометровий Керченський міст, який має важливе символічне значення для Владіміра Путіна. Але Київ двічі атакував цей міст: один раз за допомогою замінованої вантажівки, а другий раз за допомогою морських безпілотників. І удари по цілях в Криму, швидше за все, будуть тільки посилюватися. 

Райс сказав, що Україні важче атакувати «сухопутний коридор», ніж Керченський міст, але «мета - відрізати російську армію». За його словами, саме це допоможуть зробити касетні ракети ATACMS. Збільшивши дальність дії HIMARS і посиливши їхній ефект на площі, Київ зможе наносити удари по залізницях і залізничних станціях і порушувати залізничне сполучення без необхідності виходу української армії на узбережжя Азовського моря.

«Це велика трансформаційна зміна», - сказав Райс, додавши, що навіть без визволення більшої території, українська армія зможе «ізолювати російську армію в Криму».

Окрім ударів по російській логістиці, за словами Райса, Україна може використати касетні ATACMS і інші ракети, щоб придушити російську артилерію. Кожен раз, коли українські радари виявляють вогонь російських артилерійських установок, Київ мав би відкрити вогонь у відповідь. Але українські гаубиці мовчать, щоб не розкривати своє місце розташування. HIMARS можуть відкривати вогонь швидко. А оскільки касетні ракети і реактивні снаряди - це зброєю ураження на певній площі, то боєприпаси відповідних систем можуть знищити багато гармат, боєприпасів, транспортних засобів і особового складу, - сказав Райс.

Ракети М26 і М26А1 можуть вражати російські передові батальйони і батальйони тилового забезпечення. Ракети М39 ATACMS більшої дальності, оснащені набагато більш вибухонебезпечними боєприпасами, стануть ще більшою проблемою для Росії. На думку американського артилериста, контрбатарейний вогонь змусить російські підрозділи відступити.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі