Переробка нафти в Росії продовжує знижуватися через пошкодження нафтопереробних заводів, викликаними атаками українських безпілотників. За словами людини, обізнаної з даними галузі, в другий тиждень лютого російські заводи переробляли 5,16 мільйона барелів нафти на добу. Це на 94 тисяч барелів на день менше, ніж тижднем раніше, згідно з розрахунками Bloomberg, що базуються на історичних даних.
Падіння обсягів переробки досягло майже 380 тисяч барелів на добу порівняно з більшою частиною грудня (останнього місяця перед тим, як Україна почала завдавати ударів по російських НПЗ). За підрахунками Bloomberg, у лютому добове виробництво в Росії впало в середньому до 5,21 мільйона барелів, що є найнижчим показником з початку жовтня.
Зниження обсягів переробки на Рязанському нафтопереробному заводі ПАТ «Роснєфть», Волгоградському заводі ПАТ «Лукойл», а також на Ільському і Афіпському заводах (всі вони були атаковані українськими безпілотниками протягом останніх тижнів) – знизили темпи переробки протягом останнього тижня, сказав співрозмовник агентства. Обсяги переробки також знизилися на Пермському НПЗ «Лукойла» в Уральському регіоні, розташованому далеко від основної зони атак.
Туапсинський НПЗ «Роснєфті», пошкоджений пожежею 25 січня, залишився в автономному режимі, в той час як завод з переробки конденсату «Новатека» в Усть-Лузі частково відновив роботу після зупинки, яка тривала близько місяця, повідомило джерело.
Морський експорт російської нафти знизився приблизно на 290 тисяч барелів на добу, свідчать дані Bloomberg про відстеження суден. Агентство, із посиланням на Міжнародне енергетичне агентство, зазначає, що менші обсяги переробки на нафтопереробних заводах «можуть призвести до різкого зростання експорту нафти», якщо ремонтні роботи триватимуть.
Нагадаємо, Росія випередила Саудівську Аравію і стала найбільшим постачальником сирої нафти до Китаю у 2023 році. Китай – найбільший у світі імпортер нафти, проігнорував західні санкції, закупивши величезні обсяги російських вантажів зі знижкою.
Крах російського міфу про неможливість існування світу без російських нафти, газу, нафтопродуктів – очевидний. Європа та світ успішно перегрупувались, але це не має заспокоювати. Чому? Пояснюють Сергій Куюн та Іван Марченков пояснюють у статті «Кінець російській казочці. Як Європа навчилася жити без російського пального» на ZN.UA.