Atlantic Council показала, як та чому (не)ефективні санкції проти Росії виявилися напівмірами

Інфографіка
Поділитися
Atlantic Council показала, як та чому (не)ефективні санкції проти Росії виявилися напівмірами
Росія використала всі лазівки, винятки та недоліки, які залишили у західних санкціях G7 та партнери 

Аналітики Atlantic Council сумніваються в тому, що на 22 місяць повномасштабного вторгнення Росії в Україну західні антиросійські санкції досягли своїх цілей: 

  1. Значно зменшити доходи Росії від експорту сировинних товарів;
  2. Підірвати військовий потенціал Росії та її здатність вести війну;
  3. Завдати значного болю російській економіці.

«На жаль, усі ці обмежувальні економічні заходи мали лазівки, винятки або недоліки, якими Росія скористалась. Заборона SWIFT була половинчастим заходом, який не поширювався на банки, що сприяють транзакціям в сфері енергетики. Обмеження ціни на нафту не має надійного механізму примусового виконання – Росія обходить його, використовуючи тіньовий флот для транспортування. Нарешті, російські резерви на Заході були заморожені, але Москва накопичила свої золотовалютні резерви задовго до вторгнення 2022 року, що дозволило їй пом'якшити ефект від цього заходу», – зазначають експерти  Atlantic Council, аналізуючи базу даних, яка відстежує санкції та їх економічний вплив станом на 6 листопада.

Доходи Росії від експорту сировини

Не дивлячись на санкції, Кремль все ще отримує значні доходи від експорту нафти: у 2022-2023 роках (включно з жовтнем) Росія заробила загалом 381,8 мільярда доларів. 

«Якщо Захід запровадив санкції саме для того, щоб відрізати Росію від доходів, то як Москві вдається отримувати платежі та наповнювати свою казну?» – питають аналітики Atlantic Council Кімберлі Донован, Майя Ніколадзе та Юлія Бичковська.

«Напіввідключення» від SWIFT

Червоним позначені російські банки, які зараз відключені від SWIFT
Червоним позначені російські банки, які зараз відключені від SWIFT

Росія все ще має доступ до SWIFT. «Ядерний варіант» відключення від SWIFT виявився «напівзаходом» і стосувався лише великих установ, які перебувають під санкціями ЄС і не пов'язані з енергетичними операціями. Наприклад, «Газпромбанк», який перебуває під санкціями США, Великої Британії, Канади, Швейцарії та Австралії, не потрапив під заборону SWIFT через свою роль у сприянні платежам за торгівлю енергоносіями. Банк залишається підключеним до SWIFT і може здійснювати транзакції, не пов'язані з енергетикою, без жодних обмежень з боку ЄС чи Японії. Крім того, більшість російських регіональних і менших банків, понад триста, все ще мають доступ до SWIFT, що дозволяє Росії здійснювати транскордонні платежі і транзакції з імпорту та експорту. В Atlantic Council вважають, що «можна зробити більше». 

60 доларів за барель нафти… та вище

Обмеження ціни на російську нафту потребує кращого механізму забезпечення дотримання, вважають у Atlantic Council. Союзники по «Великій Сімці» встановили верхню межу на рівні 60 доларів за барель, що вважалося достатнім для того, щоб Москва продовжувала видобувати та експортувати нафту, але обмежила свої доходи. Росія з того часу втратила приблизно 47,3 мільярда доларів доходів. Однак ця політика опинилася під пильною увагою, коли російські експортні ціни піднялися вище 60 доларів за барель у липні 2023-го, а у вересні та жовтні досягли позначки понад 80 доларів за барель.

Тіньовий флот (зелений колір) замінив для Росії послуги компаній з країн G7 з транспортування нафти, % від обсягу, який перевозиться танкерами
Тіньовий флот (зелений колір) замінив для Росії послуги компаній з країн G7 з транспортування нафти, % від обсягу, який перевозиться танкерами

Тіньовий флот дозволяє Росії стягувати вищі збори і ціни на нафту, маніпулювати місцезнаходженням суден і ігнорувати потреби в технічному обслуговуванні. Окрім того, що російські тіньові судна дозволяють Росії обходити верхню межу ціни, вони не дотримуються вимог безпеки, що може призвести до екологічних катастроф. У жовтні практично весь експорт російської нафти морським транспортом відбувався за цінами, що перевищували верхню межу, а постачальники послуг з країн G7 продовжували брати в ньому участь.

Ненафтові доходи

Окрім нафти, Росія отримує доходи від експорту алмазів. Росія є найбільшою країною з видобутку алмазів у світі. У 2022 році Міністерство фінансів США включило російську державну алмазодобувну компанію «Алроса» до списку санкцій, в результаті чого російський експорт алмазів у 2022 році скоротився. Однак у 2023 році «Алроса» все ж змогла збільшити свої продажі, і у відповідь на це ЄС нещодавно прийняв рішення про повну заборону російських алмазів.

Хоча заборона ЄС зменшить доходи Росії від продажу алмазів на європейському ринку, очікується, що Росія продовжить продавати свої алмази в Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ), які цього року були країною призначення номер один для російських алмазів. Співпраця з ОАЕ з метою обмеження доходів Росії від експорту алмазів має стати наступним кроком G7 у зменшенні доходів Росії від експорту сировинних товарів.

Золото допомогло Росії стабілізувати курс рубля

Коли в березні 2022 року союзники по G7 заморозили резерви російського центрального банку – одним з перших наслідків санкцій стало вільне падіння курсу рубля. Однак досить скоро він стабілізувався. Як Росії це вдалося? Роль золота у відновленні рубля часто не беруть до уваги. На додаток до основних факторів – доходів від продажу енергоносіїв і жорсткого контролю за рухом капіталу – непряма прив'язка до золота також допомогла ЦБ РФ стабілізувати обмінний курс рубля і долара.

Як спрацювала прив’язка курсу рубля до долара у стабілізації валютного курсу
Як спрацювала прив’язка курсу рубля до долара у стабілізації валютного курсу

Центральний банк Росії зафіксував ціну на золото на рівні п'яти тисяч рублів за грам з 28 березня по 30 червня 2022 року. Ціна золота прив'язана до долара (шістдесят три долари за грам на той час), тому фіксація курсу рубля до золота фактично створила золотий обмінний курс на рівні один долар за сімдесят дев'ять рублів. Ця непряма прив'язка дозволила ЦБ РФ стабілізувати обмінний курс рубля і долара та оговтатися від початкового шоку, викликаного вільним падінням рубля.

Чи підірвана здатність Росії продовжувати війну?

Разом з фінансовими санкціями Захід також запровадив багатосторонній експортний контроль над технологіями подвійного призначення з метою послабити військовий потенціал Росії. Хоча експортний контроль ефективно зменшив експорт технологій подвійного призначення до Росії в перші місяці після вторгнення, його вплив поступово зменшився, коли Росія почала закуповувати технологічні компоненти в третіх країнах. З січня по липень 2023 року Москва імпортувала обладнання для ведення бойових дій на суму 798 мільйонів доларів – це значно більше, ніж 489 мільйонів доларів, які вона імпортувала за перші п'ять місяців після вторгнення.

Російський імпорт пріоритетних товарів військового призначення, млн дол.
Російський імпорт пріоритетних товарів військового призначення, млн дол.

Російські підприємства мають можливість отримувати технології подвійного призначення від західних компаній через посередників і виробників у третіх країнах. Більше половини російського імпорту товарів військового призначення надходить від західних виробників, які входять до коаліції з експортного контролю. Хоча ці компанії рідко продають продукцію в Росію безпосередньо зі своїх заводів на Заході, вони мають заводи в Китаї і Гонконгу та інших місцях, звідки вони відправляють товари в Росію або треті країни.

Наприклад, 75% американських мікрочіпів були відправлені з Гонконгу або Китаю. Щоб закрити цю лазівку в забезпеченні експортного контролю, західні уряди повинні обмінюватися інформацією з приватним сектором для поліпшення практики дотримання експортного законодавства з метою виявлення кінцевих користувачів технологій подвійного призначення, розслідувати порушення експортного законодавства і, за необхідності, здійснювати кримінальне переслідування або адміністративні примусові заходи, де це необхідно.

Більше половини російського імпорту, пов'язаного з веденням бойових дій, у січні-липні 2023 року надійшло від західних виробників.
Більше половини російського імпорту, пов'язаного з веденням бойових дій, у січні-липні 2023 року надійшло від західних виробників.

Де болить російській економіці

Західні заходи досягли певного успіху в завданні значного болю російській економіці, зокрема, технологічному сектору Росії. Але доходи від продажу нафти забезпечують важливий потік фінансування для уряду, в той час як державні витрати стимулюють економіку. Бізнес знайшов обхідні шляхи для санкцій, і в третьому кварталі цього року річне зростання досягло 5,5%. 

Незважаючи на економічне зростання, певні галузі, такі як російський технологічний сектор, страждають від відсутності доступу до західного обладнання та програмного забезпечення, а також від нестачі робочої сили. Російський технологічний сектор є одним з основних рушіїв економічного зростання країни з 2015 року. Однак у 2022 році близько 10% робочої сили в галузі інформаційних технологій залишили Росію, а понад тисяча західних фірм пішли з ринку. Російська технологічна галузь зараз позбавлена доступу до глобального зв'язку, досліджень, наукових обмінів та критично важливих технологічних компонентів. У довгостроковій перспективі російський технологічний сектор, ймовірно, відстане від інших світових держав, таких як США, Китай та Європейський Союз.

«Західні заходи – такі як фінансовий тиск, експортний контроль і обмеження цін на нафту – та їхнє застосування потребують вдосконалення для досягнення бажаного ефекту. Захід вжив важливих заходів, щоб позбавити Росію доходів і військової могутності; тепер йому потрібно звернути увагу на методи ухилення Росії від сплати податків і працювати з приватним сектором, щоб підвищити рівень дотримання вимог і забезпечити виконання економічних заходів. Кремль змусить свою військову машину працювати доти, доки надходитимуть доходи від продажу нафти, а Росія зможе пом'якшувати і обходити західні обмежувальні економічні заходи», – резюмують своє дослідження аналітики Atlantic Council.

Нагадаємо, помічник держсекретаря США з питань енергетичних ресурсів Джеффрі Пайєтт заявив, що Вашингтон має намір вдвічі скоротити доходи Росії від продажу нафти і газу до кінця цього десятиліття. Після низки санкційних обмежень з боку США щодо компаній, чиї танкери перевозять російську нафту вище цінової межі, три великі грецькі судноплавні компанії припинили її транспортування. 

Раніше голова правління StateWatch Олександр Лємєнов у своєму розслідуванні розказав про авіаперевізника «Волга-Днєпр» який на другому році війни не надто страждає від санкцій. Компанія досі має підрозділи у низці країн ЄС і в США та продовжує старанно працювати на путінський режим – читайте докладніше у статті «Крила Путіна» на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі