FT: Туреччина за рік сильно наростила поставки в Росію товарів, необхідних для війни проти України

Поділитися
FT: Туреччина за рік сильно наростила поставки в Росію товарів, необхідних для війни проти України © Pixabay
Дані турецької митниці свідчать, що Москва за рік отримала значно більше товарів, необхідних для виготовлення зброї, ніж може здатися на перший погляд.

Цього року експорт Туреччини до Росії товарів, життєво важливих для російської військової машини, різко зріс. Це посилило занепокоєння США і їхніх союзників тим, що Анкара стала каналом постачання чутливих товарів від західних виробників.

Посилення торгівлі і відповідне збільшення імпорту до Туреччини 45 матеріалів цивільного призначення, які  використовуються російськими військовими, підірвали спроби США і Європи обмежити здатність Москви забезпечувати свою армію, підживлюючи напруженість між Анкарою і її партнерами по НАТО.

Про це пише Financial Times, пояснюючи, що саме тому заступник міністра фінансів США з питань фінансової розвідки і боротьби з тероризмом Браян Нельсон відвідає Стамбул і Анкару цього тижня. Під час своєї поїздки він має намір обговорити «зусилля із запобігання, підриву і розслідування торговельної і фінансової діяльності, що сприяє російським зусиллям у війні проти України».

«Це буде другий візит Нельсона до Туреччини цього року, і він відбудеться на тлі ознак того, що деякі деталі подвійного призначення, які США і їхні союзники вважають особливо важливими для війни, транспортуються безпосередньо до Росії, навіть якщо вони позначені як такі, що прямують до іншої країни. Зусилля, спрямовані на припинення цієї примарної торгівлі з Росією, ускладнюються тим, що ці товари мають як комерційне, так і військове застосування», - пише Financial Times.

За перші 9 місяців 2023 року Туреччина відзвітувала про експорт до Росії 45 товарів, які США визначили як «пріоритетні». Також ці товари турецька сторона продавала 5 пострадянським республікам, яких підозрюють в тому, що вони виступають посередниками для експорту заборонених товарів в Росію. Видання зауважує, що цьогорічні об’єми продажу втричі більші, ніж за аналогічний період 2022 році, коли російська війна проти України почалася.

Середній показник за 2015-21 роки становив 28 мільйонів доларів, згідно з аналізом даних митної бази даних Trade Data Monitor. 45 категорій товарів, які включають такі предмети, як мікрочіпи, комунікаційне обладнання і деталі, такі як оптичні приціли, підлягають експортному контролю США, ЄС, Японії та Великої Британії, спрямованому на запобігання їх ввезенню до Росії. Але компанії можуть обійти ці обмеження, використовуючи посередницькі структури для приховування кінцевих пунктів призначення.

Цього року імпорт Туреччиною пріоритетних товарів з країн G7 зріс більш ніж на 60% порівняно з аналогічними періодами 2015-2021 років і склав майже 500 мільйонів доларів.

За словами експерта «Центр нової американської безпеки» Емілі Кілкріз, торгівля процвітає завдяки використанню регуляторних прогалин між правилами експортного контролю США і їхнім виконанням в ЄС. Туреччина і ОАЕ часто слугують проміжним пунктом для російських компаній, які намагаються обійти контроль, - сказав виданню європейський чиновник з питань санкцій. Він додав, що саме Туреччина особливо часто використовується для закупівлі європейських товарів.

Офіційні турецькі дані свідчать про різке збільшення кількості декларацій про експорт «пріоритетних» товарів до пострадянських республік: Азербайджану, Грузії, Казахстану, Киргизстану та Узбекистану. Але статистичні відомства цих країн не зафіксували відповідного зростання імпорту.

«Ці значні розбіжності свідчать про те, що товари, про які Туреччина повідомила як про такі, що були призначені для країн-посередників, насправді транспортувалися безпосередньо до Росії, - вважають аналітики. Казахстан зафіксував імпорт пріоритетних товарів з Туреччини на суму 6,1 мільйонів доларів станом на вересень. Але дані Туреччини свідчать, що експорт цих товарів до Казахстану насправді склав 66 мільйонів доларів за той же період», - йдеться в статті.

Згідно з оцінками США і ЄС, Росія використовує пріоритетні товари у своїх крилатих ракетах, безпілотниках і гелікоптерах. Вашингтон і його європейські союзники закликали Туреччину вжити заходів для обмеження торгівлі. Кілкріз вважає, що якщо Анкара не припинить торгівлю, «США і їхні партнери будуть змушені вжити примусових заходів».

Financial Times нагадує, що постачальник електроніки зі Стамбула компанія Azint Elektronik потрапила під санкції США цього місяця за те, що здійснювала «поставки в Росію товарів, що мають високий пріоритет, таких як електронні інтегральні схеми». За даними російської митниці, за рік до липня компанія продала в країну обладнання на суму 1,3 мільйона доларів, з яких 300 тисяч припадає на пріоритетні товари.

Покупцем була вказана санкт-петербурзька компанія IC Component, в документах якої вказаний один директор і акціонер - Альона Фролова. Витік російських документів свідчить про те, що Фролова пов'язана з іншою петербурзькою групою, «ЕКБ Нева", на яку США наклали санкції в травні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі