Ймовірність закриття уряду США (шатдауну) 18 листопада зменшилася, оскільки спікер Палати представників Майк Джонсон отримав збільшення підтримки демократів щодо свого тимчасового плану фінансування. Цей законопроект для продовження роботи уряду не передбачає виділення допомоги Україні та Ізраїлю.
Праміла Джаяпал, яка очолює найбільшу фракцію демократів у Палаті представників, 14 листопада назвала план спікера-республіканця «дуже великою перемогою» для своєї партії. А Джонсон заявив журналістам, що він упевнений, що Палата представників ухвалить законопроект, передає Bloomberg.
Палата представників планує проголосувати за тимчасовий план фінансування 14 листопада за прискореною процедурою, яка вимагає більшості у дві третини голосів для схвалення, що потребує підтримки великої кількості законодавців-демократів.
Жорсткі консерватори дали йому зрозуміти, що голосуватимуть проти цього законопроекту, оскільки Джонсон не задовольнив їхні вимоги щодо негайного різкого скорочення витрат або змін до імміграційного законодавства.
Демократи незадоволені тим, що цей законопроект не передбачає надання надзвичайної допомоги Ізраїлю та Україні і загрожує шатдауном в наступному році. Але партійні лідери натякнули, що вони все одно погодяться, оскільки тимчасовий план передбачає продовження державного фінансування на нинішньому рівні.
Лідер демократів у Сенаті Чак Шумер заявив , що він «натхненний, але обережно» короткостроковим планом фінансування, що свідчить про хороші перспективи його ухвалення Сенатом. Лідерам Сенату знадобиться співпраця з усіма сенаторами, щоб подолати процедурні перешкоди і вкластися у крайній термін, встановлений на вечір 17 листопада.
Білий дім, який жорстко відреагував, коли законопроект був вперше оприлюднений 11 листопада, але з тих пір пом'якшив свою позицію, а президент Джо Байден відмовився накласти вето 13 листопада, коли йому була надана така можливість.
Нагадаємо, конгресмен-республіканець Дон Бейкон заявив, що Конгрес вже у грудні має проголосувати за надання допомоги Україні, але затвердять її не раніше січня. Раніше глава республіканської меншості у Сенаті Конгресу США Мітч МакКоннелл припустив, що 40-й президент Рональд Рейган перевернувся б у могилі, якби дізнався, що республіканці у Конгресі блокують надання Україні допомоги у війні з Росією.
Історично в бюджетних голосуваннях у США стаття іноземної допомоги була серед тих, яку в разі чого обрізали. Обрізали, аби не зачіпати зайвий раз безпосередніх інтересів американських платників податків. Але на Капітолійському пагорбі мають зрозуміти: що швидше буде надано американську військову допомогу Україні, то дієвішою вона буде й то менше цієї допомоги знадобиться потім. Що більше буде вкладено в обороноздатність України зараз, то набагато менше треба буде інвестувати в це у 2024-му, 2025-му й наступних роках. Як працюють «американські інвестиції» пояснює Іван Верстюк у статті «Ціна американської допомоги для України: що дорожче, то дешевше» на ZN.UA.