У разі війни з Китаєм США не в змозі виробляти всю необхідну зброю – Bloomberg

Поділитися
У разі війни з Китаєм США не в змозі виробляти всю необхідну зброю – Bloomberg © andriano_cz / depositphotos
Пентагон потребує арсеналу союзників до того, «як почнеться стрілянина»

Війни в Україні та на Близькому Сході призвели до виснаження американських запасів озброєнь і викликали тривогу щодо стану оборонно-промислової бази країни. У потенційному майбутньому конфлікті, особливо з Китаєм, США можуть виявитися нездатними виробляти всю зброю, необхідну для перемоги, застерігають редактори Bloomberg.

«Хороша новина полягає в тому, що Америка має регіональних партнерів, які можуть допомогти заповнити цю прогалину. Але протекціоністські правила і бюрократична інерція заважають США повною мірою використовувати промисловий потенціал союзників», – зазначають вони.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну військові в усьому світі були змушені збільшити оцінки обладнання, необхідного для підтримки конфлікту високої інтенсивності. Проти Китаю США можуть за тиждень легко спалити весь свій арсенал протикорабельних ракет далекого радіусу дії – кожна з яких створюється два роки. Американські верфі не встигають ремонтувати військові кораблі, не кажучи вже про будівництво нових. На противагу цьому, китайські заводи і величезні суднобудівні верфі можуть відносно швидко нарощувати виробництво: останні мають достатньо потужностей, щоб будувати 23 мільйони тонн суден проти менш ніж 100 тисяч тонн у США.

Регіональні альянси США мають вирішальне значення для стримування Пекіна. Оборонна промисловість Японії, Південної Кореї та Австралії вже виробляє деякі види озброєнь, які також є в американському арсеналі, від 155-міліметрових снарядів до ракет для ЗРК Patriot, і прагне виробляти інші. Південна Корея і Японія можуть похвалитися високоефективними суднобудівними верфями. Австралія має досвід у таких сферах, як квантові технології і гіперзвук, які США сподіваються використати в рамках угоди AUKUS. Члени Альянсу також мають переваги у виробництві деяких ключових матеріалів і компонентів.

Тісніша оборонно-промислова співпраця з цими країнами розширить загальний потенціал і дасть змогу американським військам користуватися послугами постачальників озброєнь союзників. Це диверсифікувало б ланцюги постачання і наблизило б ремонтні роботи, виробництво і потенційні запаси до бойових дій. Хоча профспілки і їхні політичні союзники можуть заперечувати проти офшоризації будь-якої роботи, передача частини виробництва боєприпасів і старих платформ союзникам може звільнити американських підрядників і дозволити їм зосередитися на більш сучасних системах озброєнь. Це також може відкрити нові експортні можливості для американської зброї.

Проблема полягає в тому, що деякі урядові правила, розроблені з добрими намірами для запобігання витоку американських збройових технологій і підтримки вітчизняних виробничих потужностей, перешкоджають співробітництву. Хоча обхідні шляхи існують, вони часто є малозрозумілими і забирають багато часу.

Історично найбільшою перешкодою був суворий експортний контроль США, такий як Правила міжнародної торгівлі зброєю, що контролюються Державним департаментом і обмежують передачу американських збройових технологій і досвіду за кордон. Члени Альянсу скаржаться на те, що ці правила не розрізняють друзів і ворогів і не дають планувальникам оборони достатньої гнучкості для задоволення нагальних потреб безпеки.

Тим часом Конгрес закріпив у законі нові положення «Купуй американське», які вимагають, щоб 60% основних систем озброєнь вироблялися в США, а в 2029 році цей показник зросте до 75%, з обмеженими винятками для деяких членів Альянсу. Інші правила обмежують ремонт і будівництво військових кораблів за кордоном.

США мають переглянути свій підхід. Було б розумно з часом знизити ліміти на внутрішнє виробництво і надати більше винятків для союзників. Необхідний послідовний тиск з боку Білого дому і Конгресу, щоб чиновники нижчого рівня знали, що вони повинні використовувати наявні повноваження і активно заохочувати проекти з союзниками. Пентагон має визначити менш суперечливі ініціативи, які слугуватимуть моделями аутсорсингу – наприклад, звернутися до Японії з проханням збільшити виробництво Patriot або обслуговувати кораблі ВМС США на її комерційних суднобудівних верфях. Пробні проекти можуть бути завершені на американсько-японському саміті у Вашингтоні наступного місяця.

Інші зміни також можуть допомогти. Розробка систем озброєнь, які були б більш модульними і експортованими – так, щоб союзники могли замінити свої власні компоненти, коли США зарезервують для себе більш досконалі можливості – зробила б спільне виробництво простішим і дешевшим. Спільні виробничі підрозділи могли б усунути виробничі перешкоди. Укладання більшої кількості багаторічних контрактів заохочувало б як вітчизняні, так і іноземні оборонні компанії до нарощування потужностей.

Зі свого боку, Японії, Австралії та Південній Кореї також необхідно послабити власні експортні обмеження, покращити кібербезпеку та подолати дефіцит робочої сили і ресурсів. Але ні США, ні їхні партнери не можуть дозволити собі чекати, поки цей процес не стане безперешкодним. Краще вирішувати проблеми зараз, до того, як почнеться стрілянина, резюмують редактори Bloomberg.

Нагадаємо, у лютому, під час спільних командно-штабних навчань США та Японії, Китай був вперше названий гіпотетичним противником. Раніше для позначення гіпотетичного противника використовувалася тимчасова назва.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі