Демократи в Палаті представників Конгресу США в понеділок, 14 квітня, представили законопроєкт, який передбачає допомогу Україні на тлі вторгнення РФ та посилення санкцій проти Росії — чергова спроба чинити тиск на адміністрацію американського президента-республіканця Дональда Трампа, щоб та підтримала Київ, повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.
Провідний демократ у комітеті з закордонних справ Палати представників Конгресмен Грег Мікс представив законопроєкт, покликаний забезпечити фінансування безпекових потреб та відновлення України, а також запровадження жорстких санкцій проти Росії.
Помічники конгресменів, які допомагали в розробці законопроєкту, розповіли, що їхня мета — вплинути на обговорення будь-якого пов'язаного з Україною законодавства, яке зрештою буде ухвалене в Конгресі. Очікується, що окремі пункти нового законопроєкту увійдуть до потенційного остаточного законодавчого пакету стосовно України, навіть якщо сам законопроєкт демократів не матиме підтримки в Палаті представників, контрольованій наразі республіканцями.
“Очевидно, що цей законопроєкт стане частиною законодавчої дискусії”, - сказав один із помічників.
Законопроєкт демократів складається з трьох розділів. Перший розділ підтверджує підтримку Києва й НАТО, та включає допомогу Україні у відновленні, в тому числі створення посади спеціального координатора з питань відновлення.
Другий розділ передбачає допомогу Києву у сфері безпеки, включаючи прямі кредити та військове фінансування, а третій — запровадження жорстких санкцій та експортного контролю проти Росії, зокрема проти фінансових установ, нафтової та гірничодобувної галузей, а також російських чиновників.
Новий законопроєкт, який ще не був офіційно оприлюднений, з'явився через два тижні після того, як республіканці й демократи в Сенаті представили законодавчий проєкт про запровадження жорстких санкцій проти Росії, якщо та відмовиться від “добросовісних переговорів про мир з Україною”.
Такі кроки в Конгресі відображають зростання стурбованості законодавців з обох партій питанням України, оскільки нинішній глава Білого дому зайняв більш примирливу позицію стосовно Москви — Трамп, який намагається укласти мирну угоду, неодноразово звинувачував президента України Володимира Зеленського у війні.
За даними ЗМІ, чиновники адміністрації Трампа дедалі більше розходяться в думках стосовно шляхів “врегулювання” війни РФ проти України, деякі вважають, що Київ повинен поступитися територіями Росії, тоді як інші виступають за більш пряму підтримку України.
Хоча багато членів Конгресу з обох партій рішуче підтримували Київ з початку повномасштабного вторгнення РФ, частина найближчих союзників Трампа серед республіканців стали “більш прохолодними” до допомоги Україні після того, як Республіканська партія отримала контроль над обома палатами Конгресу та Білим домом.