Заступниця генерального прокурора США Ліза Монако заявила, що уряд Сполучених Штатів отримав «життєво важливу» інформацію про війну в Україні завдяки закону про стеження, який дозволяє уряду збирати іноземні повідомлення без ордера, повідомляє CNN.
Стаття 702 Закону про нагляд за зовнішньою розвідкою дозволяє уряду США отримувати розвідувальні дані, націлюючись на неамериканців за кордоном, які користуються американськими службами зв’язку.
«Коли йдеться про цей конфлікт і про те, що Росія робить в Україні, це виявилося життєво важливим», — повідомила Монако під час виступу в юридичному комітеті Сенату.
За її словами, стаття 702 допомогла розкрити жахливі звірства в Україні, включаючи вбивства некомбатантів, примусове переселення дітей з окупованої Росією України до Росії та затримання біженців, які рятувалися від насильства з боку російських загарбників.
Коментарі Монако прозвучали на тлі суперечок щодо необхідності продовжити термін дії статті, яка має втратити чинність наприкінці 2023 року. Раніше закон отримав підтримку обох партій, хоча упродовж останніх кількох років ця підтримка дещо ослабла через підозри у ймовірному зловживанні.
Зокрема, критики цієї норми вказують на те, що лазівки в законі дозволяють програмі переглядати електронну пошту та інші повідомлення не лише іноземних супротивників, але і американських громадян без належного обґрунтування.
Водночас, заступниця прокурора наголосила, що втрата чинності статті 702 завадить зусиллям департаменту притягнути Росію до відповідальності.
Монако також висловила занепокоєння тим, що є інші сфери, де Міністерству юстиції бракує ресурсів або повноважень для вжиття більш жорстких заходів проти Росії.
Вона підкреслила, що хоча департамент проводить активні розслідування скоєних під час війни злочинів, і ці справи «просуваються настільки швидко, наскільки ми можемо їх просувати», департамент сподівається на співпрацю із Конгресом для надання федеральній прокуратурі кримінальної юрисдикції над злочинами проти людяності та розширення повноважень департаменту щодо переслідування злочинців, яку чинили тортури відносно громадян США за кордоном.
«Ми не можемо дозволити військовим злочинцям уникнути відповідальності за агресію та звірства, які вони вчинили в Україні», — додала вона.
Монако також повідомила Юридичному комітету, що уряд США не може зараз скористатися для підтримки України коштами, які Міністерство юстиції конфіскував у російських олігархів.
За даними прокуратури, відомство вилучило понад півмільярда доларів активів російських олігархів і людей, які підтримують російський уряд та ухилилися від санкцій США. Але департамент може конфіскувати та передавати лише російські активи, отримані в результаті певних видів ухилення від санкцій. Це означає, що мільйони доларів не можуть бути передані українському уряду для гуманітарних заходів, таких як відновлення збитків від війни, пояснила Монако.
«Ми втратимо можливість скористатися цими грошима та змусити олігархів заплатити за відбудову України, якщо не розширимо наші можливості та повноваження», — наголосила вона.
На початку квітня в соцмережах помітили значну кількість секретних документів Пентагону, що стосуються підготовки України до контрнаступу та розвідувальної діяльності США по всьому світу, яка може розкрити таємниці інших.
Американські міністерства оборони та юстиції розпочали розслідування злочину, а вже 13 квітня було затримано 21-річного військового Джека Тейшейру, ймовірно причетного до "зливу" даних в онлайн-спільноту.