США застосовують нові економічні інструменти, щоб уповільнити військову машину Китаю — Bloomberg

Поділитися
США застосовують нові економічні інструменти, щоб уповільнити військову машину Китаю — Bloomberg © InkDropCreative / depositphotos
Нещодавній указ Байдена, безпрецедентний за своїми масштабами, незабаром може призвести до суворих обмежень на інвестиції в Китай.

Спочатку були тарифи на китайський імпорт, потім кілька раундів санкцій і заборона на експорт найсучасніших комп'ютерних чіпів. Тепер багаторічна американська кампанія зі стримування та протистояння зростанню впливу Китаю, яка розпочалася за президента Дональда Трампа і посилилася за нинішньої адміністрації Джо Байдена, переходить на нове поле бою, де ставки ще вищі, ніж у торгівлі чи технологіях: фінанси. Про це пише Bloomberg.

У серпні минулого року Байден доручив Міністерству фінансів розробити правила, що забороняють американські інвестиції в організації, які можуть бути причетні до допомоги в розробці зброї наступного покоління для китайської військової машини. Незабаром, ймовірно, у найближчі кілька місяців, ця заборона набуде чинності.

Це буде не перший раз, коли Америка перекриватиме потік капіталу до Китаю: і Трамп, і Байден забороняли американським інвесторам купувати низку цінних паперів, які могли мати зв'язки з військовою сферою. Але за своїм масштабом - потенційно охоплюючи будь-яку китайську компанію чи організацію, державну чи приватну, що займається напівпровідниками, квантовими обчисленнями чи штучним інтелектом - указ Байдена 14105 не має прецеденту. Він охоплює широкі сфери економіки і, по суті, має на меті придушити цілі галузі, ключові для можливостей Китаю у військовій сфері та кіберпросторі.

Хоча повний вплив нових заходів неможливо оцінити, поки Міністерство фінансів не опублікує проект правил, загальні та деякі спірні моменти вже зрозумілі. Згідно з серпневим повідомленням міністерства, спектр охоплених транзакцій, ймовірно, включатиме злиття, придбання міноритарних пакетів акцій, прямі інвестиції, венчурний капітал та інвестиції в нові проекти та спільні підприємства. У 2022 році загальний обсяг прямих іноземних інвестицій США в Китай зріс на 9% порівняно з попереднім роком, до 126,1 мільярда доларів.

Протягом більшої частини післявоєнної епохи санкції були інструментом економічного примусу, способом покарання таких країн, як Куба, Іран і Північна Корея, за шкоду інтересам США, з метою змінити їхню поведінку. Однак до 2018 року мислення змінилося - принаймні, що стосується Китаю. Колишні урядовці Штатів з досвідом у справах Азії та національної оборони Курт Кемпбелл та Елі Ратнер вважають, що американські зусилля з "формування траєкторії розвитку Китаю" провалилися, і політика Штатів має відображати "більш реалістичний набір припущень".

Консенсус, який відтоді сформувався і в Білому домі, і в Конгресі, полягає в тому, що до Китаю слід ставитися не як до партнера, а як до стратегічного супротивника. 

Американські чиновники вважають, що китайська влада використовує кожну можливість для отримання передових технологій через приватний сектор і перенаправлення їх на військові та безпекові цілі. Саме це змусило Міністерство торгівлі США обмежити експорт чіпів у жовтні 2022 року.

Тепер уряд США поширює цю концепцію на вихідні інвестиції.

Одна з пасток, звичайно, полягає в тому, що китайський військово-промисловий комплекс може легко отримати гроші з неамериканських джерел. На відміну від високоякісних напівпровідників, які дорогі, складні у виробництві і постачаються лише кількома компаніями, долари є повсюдними і взаємозамінними.

Раніше повідомлялося, що китайський уряд запровадив експортний контроль на деякі види графіту, який, серед іншого, використовується для виробництва літій-іонних акумуляторів для електромобілів. 

Пекін оголошував про нові обмеження слідом за посиленням контролю США над експортом передових напівпровідникових технологій до Китаю.

У серпні Пекін також запровадив експортні обмеження на товари, пов'язані з двома рідкоземельними металами, які використовуються для виробництва мікросхем, а саме галієм і германієм, посилаючись на необхідність захисту національної безпеки. 

Посол Китаю у Вашингтоні Се Фен заявляв, що Пекін не хоче торгової або технологічної війни, але обов'язково відповість, якщо Сполучені Штати запроваджуватимуть додаткові обмеження у секторі мікросхем. 

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі