14 вересня США оголосили про великий санкційний пакет проти російських олігархів та підприємств – невдовзі після продовження дії антиросійських санкції Євросоюзу.
«Сьогоднішніми санкціями Сполучені Штати продовжують нашу невпинну роботу, спрямовану на те, щоб перекрити російські ланцюги військових поставок і позбавити [президента РФ Владіміра] Путіна обладнання, технологій та послуг, необхідних йому для ведення варварської війни проти України», – заявила міністр фінансів США Джанет Єллен, йдеться у повідомленні американського міністерства фінансів.
За її словами, цей пакет санкцій має дати зрозуміти, що всі, хто отримує вигоду від «близькості до Кремля», «будуть притягнуті до відповідальності». Сьогоднішній крок США, на думку Єллен, має продемонструвати «нашу глобальність у накладенні серйозних штрафів на путінських олігархів».
Загалом до санкційних списків додано 24 людини та більше 140 компаній.
Серед російських компаній, що потрапили під санкції – автомобільні підприємства «АвтоВАЗ» та «Москвич».
Мінфін США визначив російські підприємства, які безпосередньо сприяють війні Росії проти України, виробляючи військову продукцію:
- АТ «Гаврилов-Ямський машинобудівний завод «Агат» – виробляє авіаційні двигуни, в тому числі двигуни для БПЛА.
- АТ «Звезда», яке є частиною державного оборонного конгломерату «Державна корпорація «Ростех» – розробляє та виробляє авіаційні двигуни.
- АТ «Науково-дослідний інститут машинобудування» – є виробником зброї та боєприпасів для державних програм озброєння.
- АТ «Ульяновський патронний завод» – є виробником боєприпасів.
Також мінфін США визначив мережу компаній з Фінляндії, яка спеціалізується на доставці іноземної електроніки кінцевим користувачам в Росії. Фінські логістичні фірми Siberica і Luminor відправляли до Росії широкий спектр електроніки, в тому числі камери для БПЛА, високоефективні оптичні фільтри і літієві батареї. Громадянин Франції Габріель Темін є власником, керуючим директором і членом ради директорів Siberica, а громадянка Естонії Катрін Естер Темін є заступником члена ради директорів Siberica. Наступні російські компанії здійснювали імпорт безпосередньо від Luminor:
- ТОВ «Флайтехгруп» – російський постачальник продукції та матеріалів авіаційного, технічного та промислового призначення для авіакомпаній, залізничного транспорту та підприємств військово-промислового комплексу Росії.
- ТОВ «НПК Фотоніка» – російська компанія, що спеціалізується на розробці цифрових оптичних систем і має клієнтів в оборонному, гірничодобувному та залізничному секторах.
- ТОВ «Глобалтранс» та ТОВ «Асервіс» є російськими компаніями, що надають послуги з вантажних перевезень.
- ТОВ «Маяк» – російська компанія, що займається оптовою торгівлею комп'ютерами, програмним забезпеченням, машинами та промисловим обладнанням.
Нещодавно у мінфіні РФ заявили, що країни Заходу не зважаться на подальше посилення санкцій проти Росії, у тому числі не підуть на масову конфіскацію заморожених російських активів за кордоном.
Нагадаємо, що серед підприємств, які потрапили під нові санкції США – п’ять турецьких компаній, що допомагали Росії обходити санкції у питаннях постачання електронних компонентів для зброї, вимірювальної апаратури, а також послуг з ремонту суден.