Рішення Ірану з недопуску в країну деяких ядерних інспекторів ООН свідчить про те, що він не зацікавлений бути відповідальним учасником своєї ядерної програми, заявив держсекретар США Ентоні Блінкен. Про це повідомляє Reuters.
Ці коментарі свідчать про те, що Вашингтон скептично ставиться до бажання Тегерана серйозно зайнятися обмеженням своєї ядерної програми.
Нещодавно голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) засудив рішення Ірану не допустити в країну деяких інспекторів, призначених для нагляду за ядерною діяльністю Тегерана.
Іран заявив, що реагує на заклик Сполучених Штатів і трьох європейських союзників негайно співпрацювати з агентством із питань, що включають пояснення слідів урану, знайдених на незадекларованих об'єктах.
Однією з ключових цілей МАГАТЕ є запобігання розповсюдженню ядерної зброї шляхом перевірки дотримання державами своїх зобов'язань з використання ядерних технологій лише в мирних цілях.
МАГАТЕ відповідало за перевірку дотримання Іраном умов ядерної угоди 2015 року, згідно з якою Тегеран обмежив свою ядерну програму в обмін на послаблення санкцій США, ЄС та ООН. Наразі угода не діє.
Спроби відновити цю угоду, від якої колишній президент США Дональд Трамп відмовився у 2018 році, провалилися близько року тому, і Вашингтон шукає новий спосіб змусити Тегеран обмежити свою ядерну програму.
"Ми намагалися працювати опосередковано з Іраном, а також з європейськими партнерами і навіть з Росією і Китаєм, щоб побачити, чи зможемо повернутися до дотримання ядерної угоди з Іраном. Але Іран не зміг або не захотів цього зробити", - сказав Блінкен.
"Лише минулого тижня ми бачили, як вони усунули інспекторів МАГАТЕ, які мають вирішальне значення для виконання роботи в МАГАТЕ, щоб - наскільки це можливо - гарантувати, що Іран дотримується будь-яких зобов'язань, які він має. Це свідчить, що Іран не зацікавлений у тому, щоб насправді бути відповідальним гравцем", - додав він.
Такий крок Ірану, відомий як "скасування акредитації" інспекторів, дозволений; держави-члени, як правило, можуть накласти вето на прибуття інспекторів, призначених для відвідування їхніх ядерних об'єктів відповідно до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) і угоди про гарантії кожної країни з агентством, що регулює проведення інспекцій.
Раніше повідомлялося, що з лютого 2023 року запаси високозбагаченого урану в Ірані зросли більш ніж на чверть. Це викликає занепокоєння щодо швидкості, з якою Тегеран накопичує запаси урану, який можна швидко перетворити на матеріал для ядерної зброї. Адміністрація президента США Джо Байдена проводить непублічні перемовини з Іраном про обмеження ядерної програми.
Також США закликають Іран припинити продаж ударних безпілотників Росії у межах обговорення ширших "неписаних домовленостей" між Вашингтоном і Тегераном щодо деескалації напруженості та стримування ядерної кризи.