У межах переговорів про стримування ядерної програми Ірану США просять Тегеран зупинити продаж безпілотників РФ — FT

Поділитися
Вашингтон проводить “непрямі переговори” з Іраном, спрямовані на деескалацію ядерної кризи.

США закликають Іран припинити продаж ударних безпілотників Росії у межах обговорення ширших "неписаних домовленостей" між Вашингтоном і Тегераном щодо деескалації напруженості та стримування ядерної кризи. Про це повідомляє FT.

Адміністрація президента США Джо Байдена порушила це питання на непрямих переговорах з Тегераном у Катарі та Омані цього року.

Обговорення відбувалися паралельно з переговорами про обмін ув'язненими, в результаті яких минулого тижня Тегеран перевів чотирьох американців із в'язниці під домашній арешт.

За словами іранського чиновника і ще однієї особи, поінформованої про переговори, США хочуть, щоб Іран припинив постачання безпілотників до Росії, які Москва використовує у війні проти України, а також запасних частин для дронів.

Урядовець додав, що Тегеран, який офіційно заперечує використання своїх безпілотників в Україні, неодноразово звертався до Москви з проханням припинити їх застосування на війні, але Вашингтон хоче "більш конкретних кроків".

Успішний обмін ув'язненими і будь-які додаткові неформальні домовленості ознаменували б перший прорив президента Байдена щодо Ірану після більш ніж двох років непрямих переговорів з режимом, у яких він намагався відновити ядерну угоду 2015 року і послабити напруженість на Близькому Сході.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив у вівторок, 15 серпня, що США дотримуються стратегії стримування, тиску і дипломатії, аби гарантувати, що Іран не отримає ядерну зброю, і притягнути Тегеран до відповідальності за порушення прав людини, а також "надання безпілотників Росії для використання у війні проти України".

"Ми чітко заявили, що Іран має піти на деескалацію, щоб створити простір для майбутньої дипломатії. Переміщення наших затриманих з в'язниці під домашній арешт не пов'язане з жодним іншим аспектом нашої політики щодо Ірану", - сказав Блінкен. 

Учасники дискусій сподіваються, що непрямі переговори приведуть до того, що обидві сторони погодяться на деескалаційні заходи. Для Ірану це означатиме згоду не збагачувати уран до понад 60 відсотків чистоти, покращити співпрацю з Міжнародним агентством з атомної енергії і пообіцяти не націлюватися на американців.

Своєю чергою, Вашингтон утримається від запровадження нових санкцій у деяких сферах, за винятком тих, що стосуються прав людини, і не буде суворо контролювати вже запроваджені обмеження на продаж нафти, сказав іранський чиновник.

Тегеран хоче, щоб США переконали європейських союзників також послабити тиск на Іран, оскільки його економіку душать американські санкції, запроваджені після того, як колишній президент Штатів Дональд Трамп відмовився від ядерної угоди.

За словами іранського чиновника, Тегеран стурбований тим, що Велика Британія, Німеччина і Франція — європейські учасники угоди 2015 року, можуть спробувати відновити деякі санкції після того, як у жовтні закінчиться термін дії положень ядерної угоди, які обмежували іранську програму балістичних ракет.

"Ми дуже стурбовані жовтнем. Ми очікуємо, що [США] послаблять тиск на Іран з різних сторін", - сказав чиновник. 

США та Іран досягли домовленостей із більшості питань, але дискусії, які проводяться через посередників, продовжаться в Катарі та Омані, зокрема, щодо Росії, додав чиновник.

Особа, поінформована про переговори, сказала, що обмін ув'язненими не залежить від заходів з деескалації, але додала, що такий крок може сприяти зміцненню довіри між сторонами. Західний чиновник заявив, що обмін ув'язненими є передумовою для будь-якого прогресу в кроках з ядерної деескалації.

Але дипломат також застеріг, що "існує досить великий розрив між проведенням цієї розмови [про заходи з деескалації] з представниками Ірану і готовністю всієї іранської системи до її реалізації".

У межах обміну Іран звільнить чотирьох американських в'язнів, переведених із в'язниці Евін минулого тижня, а також ще одного американця, який вже перебуває під домашнім арештом. США звільнять п'ятьох іранців.

Вашингтон також дозволить Тегерану отримати доступ до $6 млрд заморожених коштів від продажу нафти, що зберігаються в Південній Кореї, після того, як ці гроші будуть переведені на рахунок в Катарі, де їх контролюватимуть, аби гарантувати, що вони будуть використані тільки на товари, що не підпадають під санкції.

Очікується, що це станеться за кілька тижнів до того, як громадяни США вилетять з Тегерана, оскільки переказ шести мільярдів доларів пов'язаний зі звільненням ув'язнених.

На думку аналітиків, американські чиновники будуть впевнені в тому, що угода виконана, лише коли ув'язнені, яких утримують в Ірані, покинуть іранський повітряний простір.

З огляду на те, як далеко просунулася ядерна програма Ірану, консенсус серед чиновників і аналітиків полягає в тому, що угода 2015 року не підлягає відновленню.

Як наслідок, адміністрація Байдена хоче стримати ядерну кризу до президентських виборів у США 2024 року. На думку аналітиків, якщо Байден переможе, може з'явитися можливість укласти більш всеосяжну угоду.

"Найкращий сценарій з точки зору політики США - не допустити погіршення ситуації і уникнути серйозної ескалації. Але є багато ризиків", - сказав аналітик Генрі Рім із Вашингтонського інституту близькосхідної політики..

Попередні дипломатичні зусилля, спрямовані на згортання ядерної програми Ірану, зазнали невдачі. Офіційні особи США попереджають, що прогрес країни у збагаченні урану означає, що Тегерану може знадобитися всього два тижні, аби виробити достатньо розщеплюваного матеріалу для ядерної зброї.

Іран збагачує уран до 60 відсотків - найвищого в його історії рівня, близького до збройового, протягом двох років після того, як агресивно збільшив свою ядерну активність у відповідь на заходи Трампа.

Адміністрація США розпочала переговори з Тегераном за посередництва ЄС невдовзі після вступу Байдена на посаду, щоб перевірити, чи можна врятувати угоду 2015 року. Але двічі Іран відкидав пропозиції, які, на думку Заходу, могли б відродити угоду.

Аналітики застерігають, що навіть якщо Іран і США домовляться про заходи з деескалації, основне питання вирішення ядерних амбіцій Тегерана залишається таким же складним і комплексним, як і раніше.

"Це тимчасовий захід. Вона стримуватиме Ізраїль, знижуватиме напруженість і триматиме ядерний цикл на відстані - ось і все. Вона не поверне ядерну угоду [і] не принесе полегшення санкцій для Ірану”, - каже директор програми Близького Сходу і Північної Африки аналітичного центру Chatham House Санам Вакіл про угоду щодо обміну ув'язненими.

Раніше повідомлялося, що адміністрація президента США Джо Байдена проводить непублічні перемовини з Іраном про обмеження ядерної програми Тегерана та звільнення ув’язнених американців. У такий спосіб США прагнуть послабити напруженість і зменшити ризик військового зіткнення з Іраном.

З лютого 2023 року запаси високозбагаченого урану в Ірані зросли більш ніж на чверть. Це викликає занепокоєння щодо швидкості, з якою Тегеран накопичує запаси урану, який можна швидко перетворити на матеріал для ядерної зброї.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі