Обіцянка Трампа завершити війну: якими є варіанти для України – NYT

Поділитися
Обіцянка Трампа завершити війну: якими є варіанти для України – NYT © EPA-EFE/24TH MECHANIZED BRIGADE PRESS SERVICE
Україна хоче від Європи та США гарантії безпеки, щоб Росія не захопила більше території.

Два роки тому генерал Марк Міллі, тодішній керівник Об'єднаного комітету начальників штабів США і головний військовий радник президента Байдена, припустив, що ані Росія, ні Україна не зможуть виграти війну. Він стверджував, що врегулювання шляхом переговорів є єдиним шляхом до миру.

Його слова викликали обурення серед високопосадовців. Але перемога новообраного президента Дональда Трампа перетворює прогноз генерала Міллі на реальність, пише The New York Times. Трамп чітко дав зрозуміти, що йому не подобається продовжувати допомагати Україні повертати  захоплені Росією території. Натомість переговори він вважає єдиним реальним життєздатним варіантом.

Прихід до влади Трампа в той час, коли Україна зазнає втрат на полі бою, фактично означає для неї менший простір для маневру.

Найбільшим питанням для України є те, чи нададуть адміністрація Трампа та Європа  гарантії безпеки, які б запобігли спробам Росії захопити більше території. Трамп заявляв, що швидко припинить війну, хоча й не пояснив, яким чином. Але новообраний віцепрезидент Джей Ді Венс окреслив план, який дозволяє  Росії зберегти захоплену нею українську територію.

Телефонна розмова між Трампом і президентом України Володимиром Зеленським одразу після виборів не додала визначеності щодо гарантій безпеки. Команди обох лідерів лише охарактеризували тон розмови як  «позитивний».

Щоб допомогти Україні, деякі посадовці в адміністрації Байдена  запропонували вжити більш рішучих заходів упродовж двох місяців, що залишилися до приходу нового президента. Зокрема, йшлося про дозвіл Києву використовувати надані США ракети великої дальності, щоб вперше завдати удару всередині Росії.

Нещодавно Байден дозволив таке використання ракет, відомих як ATACMS, і вже у вівторок Україна використала їх щоб завдати удару по складу боєприпасів на південному заході Росії.

У середу міністр оборони Ллойд Остін заявив, що адміністрація Байдена схвалила постачання Україні американських протипіхотних мін для зміцнення оборони від атак Росії на ослабленій лінії фронту на сході України.

Але вжиті буквально в останню хвилину кроки Байдена щодо надання Україні зброї, про яку вона просила роками, навряд чи сильно змінять ситуацію на полі бою.

Білий дім заявив, що виділить решту військової допомоги – 9 мільярдів доларів –  до того, як Трамп вступить на посаду. З цієї суми адміністрація планує надати Україні зброю та боєприпаси зі складів Пентагону на суму трохи більше 7 мільярдів доларів, а також замовити додаткову зброю у оборонних підрядників США ще на близько 2,1 мільярда.

Під час зустрічей у Києві минулого місяця Остін та українські військові високопосадовці обговорили, яку саме зброю та боєприпаси Сполучені Штати можуть надати упродовж наступних п’яти місяців — тобто до березня — щоб українське командування могло відповідним чином складати свої військові плани.

Звичайно, що нова адміністрація може призупинити ці поставки. Але представники Пентагону висловили впевненість, що для адміністрації Трампа буде непросто призупинити допомогу, яка вже була схвалена Конгресом і розпочата.

Цього місяця Пентагон також заявив про скасування заборони на розташування американських військових підрядників в Україні для допомоги військовим в обслуговуванні та ремонті наданих США систем озброєнь, зокрема винищувачів F-16 і ППО Patriot.

Наразі Міністерство оборони збирає тендерні пропозиції для невеликої кількості підрядників, які будуть знаходитися далеко від лінії фронту і не братимуть участі в бойових діях.

Представники Пентагону поспішають укласти контракти до того, як Байден залишить посаду, хоча зазвичай  цей процес займає від чотирьох до дев’яти місяців.

Кілька американських компаній вже мають персонал в Україні, який виконує контракти для українського уряду.

Рішення адміністрації дозволити Україні використовувати ракети ATACMS для ударів всередині Росії стало серйозною зміною в політиці США. За словами офіційних осіб, частково воно є реакцією на залучення Росією у війну військ Північної Кореї.

Байден та його головні помічники неодноразово відхиляли такі прохання України, стверджуючи, що Пентагон має небагато ракет і що Україна здатна більш ефективно вражати цілі в глибині Росії за допомогою безпілотників-камікадзе, які Київ  виробляє у великих кількостях.

Але ризик ескалації через дозвіл Україні вдарити по Росії наданою США зброєю зменшився з обранням Трампа, вважають представники адміністрації Байдена. Владімір Путін, на їх думку, розуміє, що на прихід нової адміністрації чекати залишилося два місяці.

Схоже, що Трамп ставиться до Росії більш прихильно, а його креатура на посаду директора національної розвідки Тулсі Габбард регулярно ретранслює тези Кремля.

Навіть за умови додаткової допомоги представники Пентагону та розвідувального співтовариства вважають, що Україні буде важко повернути позиції, які Росія стабільно захоплювала упродовж останніх кількох місяців.

Україна втрачає територію на сході, а її сили в Курській області на заході Росії були частково відкинуті, оскільки до бою приєдналися новобранці Північної Кореї.

Погіршує ситуацію і падіння морального духу серед українських військ та невизначеність щодо планів Трампа.

Українські військові намагаються набрати солдатів і створити та обладнати нові підрозділи. За даними видання, Україна втратила на полі бою близько 57 тисяч захисників. Це половина від  втрат Росії, але ця кількість  є значною для набагато меншої країни.

Американські розвідувальні служби оцінили, що прискорення постачання зброї, боєприпасів і матеріальних засобів для України у короткостроковій перспективі навряд чи зможе змінити  хід війни. Але додаткове озброєння, яке Київ отримає в останні місяці присутності в Білому домі адміністрації Байдена, може допомогти йому забезпечити дотримання режиму припинення вогню або – у разі досягнення угоди – перемир’я.

Єдиною дієвою гарантією безпеки, на думку України, це запрошення Києва приєднатися до НАТО. Однак цього не вдалося отримати за Байдена, а під час президентства Трампа це стає ще менш ймовірним.

Тож наразі офіційні особи США та Європи обговорюють стримування як можливу гарантію безпеки для України. Зокрема, йдеться про накопичення арсеналу звичайних озброєнь, достатнього для завдання карального удару в разі, якщо Росія порушить перемир'я.

Чому Україну слід запросити до НАТО: в Atlantic Council назвали п'ять причин
Чому Україну слід запросити до НАТО: в Atlantic Council назвали п'ять причин

Деякі посадовці навіть припустили, що Байден міг би повернути Києву вивезену з України після розпаду Радянського Союзу ядерну зброю. Це могло би стати  миттєвим і надійним фактором стримування. Однак такий крок є складним і мав би серйозні наслідки.

Андрій Загороднюк, колишній міністр оборони України, вважає що для успішного припинення вогню та створення умов для переговорів Україна та її союзники повинні змінити динаміку на лінії фронту.

За його словами, Україна також повинна мати в резерві достатню вогневу міць для стримування будь-яких порушень режиму припинення вогню, наприклад, арсенал зброї великої дальності, щоб ефективно реагувати, якщо Росія відновить бойові дії.

Українська армія хоча зараз і дещо відстає,але більше двох з половиною років тримається проти більшого, потужнішого противника. 

«Те, що ми пройшли 10 раундів з Майком Тайсоном, — це успіх», — вважає Загороднюк.

Але це було з допомогою зброї  США та Європи на мільярди доларів. Незабаром ці можливості вичерпаються, вважають політики по обидва боки Атлантики.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі