Конгресмени-республіканці відчувають політичну перевагу в питанні імміграції і тиснуть на демократів, щоб ті прийняли жорсткі прикордонні обмеження як ціну за продовження допомоги США Україні.
«Сплеск мігрантів, які перетинають американо-мексиканський кордон, стає ключовим питанням на виборах наступного року, оскільки виборці ставлять імміграцію на друге місце серед найважливіших проблем, одразу після економіки. Тиск на владу зростає, оскільки мігранти виснажують ресурси великих міст по всій Америці. Проте демократи чинять опір більшості вимог республіканців, залишаючи обидві сторони в глухому куті і відкладаючи надання військової допомоги Україні в критичний момент її боротьби з російським вторгненням», – зазначає Bloomberg.
Президент України Володимир Зеленський 12 грудня особисто звернеться до лідерів Конгресу та президента Джо Байдена з проханням про надання додаткової допомоги. Керівник апарату Байдена Джефф Зенц та інші чиновники Білого дому контактували з сенаторами від обох партій, які беруть участь у переговорах щодо імміграції, повідомило джерело, але перспективи укладення угоди є туманними. Ускладнює ситуацію те, що багато республіканців у Палаті представників мають ще більш жорсткі вимоги.
Виходячи з позицій республіканців та демократів й відсутності великого прогресу у перемовинах, Bloomberg робить висновок, що що Конгрес не ухвалить рішення про допомогу Україні у 2023 році, і найкраще, на що можна сподіватися – це початок 2024 року.
На чому зосереджені переговори
Притулок
За даними New York Times, за останній рік у США було подано понад 800 тисяч прохань про надання притулку, що приблизно на дві третини більше, ніж у попередньому році. Імміграційні суди перевантажені, і їх загальне відставання зросло до більш ніж 2 мільйонів справ, що більш ніж втричі більше, ніж у 2017 році.
Республіканці в Сенаті хочуть підвищити нинішній стандарт надання притулку, згідно з яким заявники повинні продемонструвати «достовірні побоювання» щодо переслідувань у своїх країнах, щоб швидко відсіяти слабкі справи.
Двопартійна група сенаторів – Кірстен Сінема, Джеймс Ленкфорд і Кріс Мерфі – досягла певного прогресу в обговоренні питання про підвищення порогу для отримання притулку. Але деталі було важко узгодити, і демократи відкинули пропозиції, які вони вважають занадто екстремальними, наприклад, надання президенту широких повноважень закривати кордон для шукачів притулку і блокувати доступ до притулку для тих, хто не зміг знайти захист в інших країнах на шляху до США.
Затримання та депортація
Республіканці хочуть скоротити кількість порушників кордону, яких вільно відпускають до США, поки їхні справи перебувають на розгляді в імміграційних судах, а також обмежити можливості адміністрації надавати тимчасовий статус, відомий як імміграційне умовно-дострокове звільнення. Вони також хочуть розширити використання прискореної депортації, відомої як експрес-вислання.
Демократи занепокоєні будь-яким масовим розширенням затримання іммігрантів, особливо за участю сімей, стверджуючи, що обмежувальні умови можуть зашкодити дітям. І вони кажуть, що поширення прискореної депортації на негромадян по всій країні призведе до тероризування іммігрантських громад.
Американська мрія
Демократи вже давно прагнуть створити шлях до громадянства для іммігрантів-«мрійників», які прибули до США ще дітьми. Прогресисти симпатизують їм, оскільки багато з них прожили в країні більшу частину свого життя і, по суті, були виховані як американці. Проте вони залежать від тимчасових дозволів на роботу і крихкого правового статусу, який знаходиться під загрозою у федеральному суді.
Обмін жорсткішого прикордонного контролю на шлях до громадянства для «мрійників» і інших недокументованих іммігрантів, які перебувають у країні вже тривалий час, завжди був наріжним каменем будь-якої потенційної широкої імміграційної угоди.
Республіканці швидко розвіяли будь-яке уявлення про те, що демократи можуть використати переговори для того, щоб спробувати задовольнити сподівання «мрійників» на можливість отримати громадянство США. Деякі сенатори від Республіканської партії попередили демократів, що їм доведеться погодитися на все, що запропонують республіканці в обмін на розблокування фінансування України, і це розлютило демократів.
Політичний тиск
Республіканці критикують Білий дім за його підхід до кордону і навіть намагалися оголосити імпічмент міністру внутрішньої безпеки Алехандро Майоркасу. Північні міста не витримують витрат на обслуговування мігрантів, які оселилися там. Очікується, що витрати на притулок мігрантів у Нью-Йорку за три роки перевищать 12 мільярдів доларів. У Чикаго чиновники кажуть, що мігрантська криза становить понад третину прогнозованого дефіциту бюджету міста у розмірі 538 мільйонів доларів.
Громадськість реагує на послання республіканців. За даними вересневого опитування NBC News, проведеного у вересні, зареєстровані виборці вважають, що Республіканська партія краще справляється з питанням імміграції, ніж демократи, з різницею у 18%, що вдвічі перевищує перевагу республіканців два роки тому і є найвищим показником за весь час опитувань, починаючи з 2005 року.
Навіть другий за рейтингом лідер демократів у Сенаті, Дік Дурбін з Іллінойсу, в понеділок визнав необхідність змін в охороні кордонів, заявивши, що нинішня ситуація «не є стійкою».
Проте прогресисти кажуть, що включення в угоду значних обмежень на надання притулку та посилення депортації суперечитиме передвиборчій обіцянці Байдена 2020 року скасувати обмежувальну імміграційну політику Дональда Трампа. Голова іспаномовного кокусу Конгресу Нанетт Барраган і сенатор Алекс Паділья, обидва демократи від Каліфорнії, спільно попередили, що такий крок буде вважатися «недобросовісним».
Перспективи
Навіть якщо ці питання будуть вирішені, багато республіканців у Палаті представників вимагають набагато більших змін, наприклад, дозволити шукачам притулку залишатися в Мексиці, поки їхні справи розглядаються, а також розширити електронну перевірку та депортацію іммігрантів, які тривалий час перебувають без документів. Ультраконсерватори хочуть, щоб будь-яка допомога Україні була надана лише після того, як рівень міграції знизиться.
«Стає дедалі очевиднішим, що Конгрес не ухвалить рішення про допомогу Україні цього року, і найкраще, на що може сподіватися Київ, – це початок нового року», – резюмує Bloomberg.
Нагадаємо, понад 100 високопоставлених європейських політиків планують надіслати спільного листа своїм колегам у США з проханням до Конгресу розблокувати військову допомогу Україні. Секретар РНБО Олексій Данілов закликав українців не перетворювати на трагедію ситуацію з допомогою США для України: «Якщо це станеться трохи пізніше, то не варто перетворювати це на трагедію».