Китай представив великий план боротьби з економічними викликами: ключові висновки  

Поділитися
Китай представив великий план боротьби з економічними викликами: ключові висновки   © скриншот видео Youtube
Ставки для Пекіна дуже високі, особливо на тлі загострення торговельної ворожнечі з США.

Керівництво Китаю представило великий план того, як друга за величиною економіка світу буде  “проходити” через низку проблем. В основі плану, зокрема, перетворення країни на “високотехнологічну державу” і збільшення витрат для досягнення амбітних цілей зростання, повідомляє CNN.

Тисячі делегатів, які зібралися в Пекіні на засіданні китайського законодавчого органу, у вівторок, 11 березня, майже одноголосно затвердили звіт про роботу уряду та бюджет.

Ставки для влади Китаю і лідера країни Сі Цзіньпіна дуже високі. Пекіну необхідно вирішити низку внутрішніх проблем, включаючи наслідки кризи на ринку нерухомості та слабкий споживчий попит, а також протистояти дедалі сильнішому економічному тиску з боку США, оскільки американський президент Дональд Трамп підвищує тарифи на китайський імпорт і погрожує посилити контроль над інвестиціями Штатів у Китай.

Китайські лідери були відвертими щодо майбутніх викликів, навіть коли висловлювали впевненість у майбутньому Китаю. Прем'єр Державної ради країни Лі Цян заявив на відкритті Всекитайських зборів народних представників, що цільовий показник зростання на рівні близько 5% підкреслює рішучість Пекіна “зустріти труднощі й докласти всіх зусиль, щоб досягти поставлених цілей”.

Ретельно “зрежисоване” зібрання було здебільшого політичною церемонією, оскільки реальне ухвалення рішень належить керівній Комуністичній партії країни. Але окреслені пріоритети й сигнали з боку Сі та ключових офіційних осіб Китаю під час заходу дають важливе уявлення про те, як Пекін прагне забезпечити подальше економічне зростання і технологічний підйом країни, особливо в часи посилення напруги й невизначеності у відносинах із США.

Три ключові висновки

Зосередження на ШІ та “індустріях майбутнього”

Штучний інтелект (ШІ) був гарячою темою цьогорічного форуму, в Китаї, а ентузіазм Пекіна щодо цієї технології підсилився завдяки успіху компанії DeepSeek.

Економічні лідери країни оголосили про створення державного фонду для підтримки ШІ та інших технологічних інновацій, який, за їхніми оцінками, залучить близько трильйона юанів (138 мільярдів доларів США) капіталу протягом 20 років від місцевих органів влади та приватного сектору.

Урядовий звіт — приблизно 30-сторінковий документ, у якому викладені плани Пекіна на наступний рік, закликав країну сприяти розвитку “галузей майбутнього”, таких як біопромисловість, квантові технології, ШІ та 6G. У звіті також підкреслюється, що Китай повинен підтримувати “внутрішні таланти”, вдосконалювати дослідження та розробки.

Все це є частиною загального бачення Сі: трансформувати промисловість Китаю за допомогою високотехнологічних інновацій і забезпечити технологічну самодостатність країни в умовах, коли США намагаються обмежити доступ до американських технологій з міркувань безпеки.

Підвищення попиту та стимулювання зростання

Китайські урядовці оголосили, що підтримають свій амбітний цільовий показник зростання “близько 5%” потужними державними витратами.

Але деякі аналітики скептично налаштовані щодо того, чи буде достатньо заходів, оголошених останніми днями, щоб компенсувати очікуваний удар по зростанню в разі ескалації торговельної війни з США, і досягти мети, яку Китай цього року визначив як свій ключовий пріоритет: стимулювання слабкого споживчого попиту.

Високий рівень безробіття серед молоді, прогалини в соціальних виплатах і соціальному забезпеченні, волатильність фондового ринку, а також фінансова нестабільність, спричинена кризою в секторі нерухомості — все це фактори, які змушують багатьох китайців дивитися на своє економічне майбутнє з невпевненістю і віддавати перевагу заощадженням, а не витратам.

Це питання стає дедалі актуальнішим для Пекіна, який потребуватиме внутрішніх споживачів більше, ніж будь-коли, якщо експорт, який тривалий час був важливим рушієм зростання, зазнає удару від нових американських тарифів. Трамп подвоїв додаткові тарифи на весь китайський імпорт до США до 20%, 

“Бойовий” дух

Попри виклики й невизначеність щодо того, чи продовжуватиметься ескалація технологічних і торговельних суперечностей США та Китаю — послання з Пекіна за останній тиждень були сповнені впевненості. Така риторика Китаю, схоже, спрямована як на внутрішню аудиторію, так і на Вашингтон.

Днями міністр закордонних справ Китаю Ван І під час пресконференції спробував представити Пекін як стабільного глобального гравця на противагу США та політиці Трампа “Америка понад усе”, він також пообіцяв, що Китай продовжуватиме рух вперед у своїх амбіціях.

“Там, де є блокада, є прорив; там, де є придушення, є інновації”, - сказав він.

Крім того, Ван розкритикував американські тарифи.

“Якщо США наполягатимуть на веденні тарифної, торговельної чи будь-якої іншої війни, Китай буде боротися до кінця”, - заявив днями представник МЗС Китаю.

Як писало AP, Китай зробив висновки з першої торгової війни з Трампом і змінив тактику на тлі нових тарифів. Завдяки розробленому за останні роки інструментарію тарифів, обмежень на імпорт, експортного контролю та інших заходів Пекін може швидко реагувати на дії США. Також Китай налагодив міцніші торговельні зв'язки з багатьма іншими країнами, диверсифікуючи джерела поставок ключових продуктів, наприклад, купуючи більшу частину сої в Бразилії та Аргентині, а не в США. Водночас, попри жорстку публічну риторику щодо Штатів, Пекін залишає відкритою можливість переговорів із Вашингтоном, щоб уникнути ескалації у відносинах.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі