Вашингтон і Пекін почали обговорення потенційної зустрічі між президентом США Дональдом Трампом і китайським лідером Сі Цзіньпіном. Зокрема, саміт може відбутися у червні в Штатах, повідомляє WSJ, посилаючись на джерела.
Обговорення наразі перебувають на ранній стадії та відбуваються в той час, коли адміністрація Трампа посилює тарифні й інші торговельні заходи проти Китаю. Ця стратегія спрямована на створення важелів впливу на переговорах із Пекіном.
Американський президент і Сі через своїх представників висловлювали зацікавленість у проведенні зустрічі після перемоги Трампа на виборах у листопаді минулого року. Останні переговори про можливий саміт у червні (місяць, коли обидва лідери святкують свої дні народження) свідчать про готовність сторін внести певну частку “доброї волі” у відносини на тлі торговельної напруженості, яка розхитує світові ринки й бізнес.
Сі народився 15 червня 1953 року, а Трамп 14 червня 1946 року.
Поки що зустріч “не затверджена”.
В умовах посилення економічного тиску США Пекін дуже зацікавлений у переговорах, щоб запобігти або принаймні сповільнити додаткові підвищення тарифів і технологічні обмеження з боку Штатів. Китай сподівається, що саміт допоможе запустити цей процес.
Китай першим зіштовхнувся з повсюдним підвищенням тарифів з боку Трампа. Пекін швидко відповів власними тарифами на мита США, однак реакція була поміркованою, щоб уникнути ескалації напруженості й залишити можливість для переговорів.
Серед інших заходів, які розглядає команда Трампа з питань торгівлі, - обмеження китайських інвестицій у США та американських інвестицій у Китай; націленість на галузі, в яких домінує Пекін, такі як суднобудування; і подальше обмеження продажу високотехнологічної продукції китайським компаніям.
Поїздка до Вашингтона, однак, несе ризики для Сі: він може виглядати “прохачем” у той час, коли тиск на Китай зростає. Китайські чиновники, які беруть участь у переговорах щодо саміту, також остерігаються ризику розгортання подій, подібно до публічної суперечки Трампа з президентом України Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті 28 лютого.
Саме тому Китай виявив більшу зацікавленість у тому, щоб Трамп приїхав до Пекіна на саміт — така можливість теж розглядається.
Радники Білого дому кажуть, що Трамп не поспішає вести переговори з Сі через економічну силу США. Американський лідер, який неодноразово вихваляв Сі, називаючи його “добрим другом”, продовжує вірити у свої можливості запроваджувати проти Китаю такі заходи, як тарифи, водночас очікуючи, що його особисті зв'язки з Сі збережуться і забезпечать “страховку” на випадок потрясіння для обох сторін від торговельних тарифів.
Пекін, попри не зовсім сприятливу внутрішню економічну ситуацію, намагається демонструвати свою силу. Минулого тижня Китай оголосив цільовий показник зростання близько 5% на 2025 рік, очікуючи, що його економіка зможе протистояти торговельному тиску. На пресконференції минулого тижня міністр закордонних справ Ван І Китаю розкритикував адміністрацію Трампа за її підхід до Пекіна.
Однак за лаштунками Китай прагне співпрацювати з командою Трампа, щоб уникнути “зіткнення наддержав”, якого не було з часів холодної війни, потенційно всеосяжного суперництва за економічне, технологічне й геополітичне панування.
Після перемоги Трампа в листопаді Китай відправив кілька делегацій до Вашингтона для вивчення потенційних домовленостей з новою адміністрацією США, стверджуючи, що тарифи посилять інфляційний тиск у Штатах, який Трамп намагається приборкати. Останнім часом китайські делегації в США також намагалися краще зрозуміти, чому Трамп “з ентузіазмом” сприймає РФ та російського диктатора Владіміра Путіна. Є припущення, що зближення Трампа з Росією частково зумовлене стратегічним бажанням “вбити клин” між Москвою і Пекіном.