Західні лідери не повинні дозволяти Кремлю залякувати себе ядерною ескалацією. Про це заявив глава ЦРУ Білл Бернс у суботу, 7 вересня, повідомляє The Guardian.
Бернс, який перебуває з візитом у Лондоні, сказав, що США відмахнулися від попередньої російської ядерної загрози восени 2022 року, продемонструвавши, що погрози з боку Москви не завжди слід сприймати буквально.
“Путін - задирака. Він продовжуватиме час від часу брязкати зброєю. Ми не можемо дозволити собі бути заляканими цим брязканням... Ми повинні пам'ятати про це. США надали величезну підтримку Україні, і я впевнений, що президент розгляне інші способи, якими ми можемо підтримати її”, - сказав глава ЦРУ.
Що стосується України, то Бернса також запитали, чи не надто сильно нервують у Вашингтоні й інших західних столицях через ризик ескалації війни у разі дозволу на використання ракет Storm Shadow для ударів по території Росії.
“Ніхто з нас не повинен легковажно ставитися до ризику ескалації”, - відповів він, додавши, що в ЦРУ дійсно існувало переконання, що Росія може застосувати тактичну ядерну зброю на полі бою в Україні в перший рік повномасштабної війни.
“Був момент восени [восени] 2022 року, коли, на мою думку, існував реальний ризик потенційного застосування тактичної ядерної зброї Росією в Україні”, - сказав Бернс.
На той час російські війська були відкинуті на півночі України й залишили Херсон на півдні — це породило припущення, що РФ може спробувати застосувати ядерну зброю.
Бернс розповів, що президент США Джо Байден відправив його передати пряме попередження голові Служби зовнішньої розвідки Росії Сєргєю Наришкіну на зустрічі в Туреччині в листопаді 2022 року, “про наслідки такої ескалації”. За словами глави ЦРУ, подібний підхід застосовується й сьогодні.
Бернс також висловив стурбованість тим, що Іран розглядає можливість постачання балістичних ракет до Росії, але не підтвердив, чи вважає ЦРУ, що Росія вже отримала іранські ракети.
Бернс і його британський колега, голова МІ-6 Річард Мур, ніколи не з'являлися разом на публіці до несподіваної появи на заході в Британії. На зустрічі були посилені заходи безпеки — присутніх повідомили лише за 15 хвилин про те, хто братиме участь.
За словами Мура, існують побоювання, що російські шпигуни стають дедалі “сміливішими” у Британії, Європі й інших країнах на тлі війни РФ проти України.
Бернс також розповів, що США дуже наполегливо працюють над новими пропозиціями щодо припинення вогню в Газі з новими “текстами й креативними формулами”. Він сподівається, що новий план, який розробляється за участі посередників з Катару і Єгипту, з'явиться “в найближчі кілька днів”.
Однак, за словами Бернса, неясно, чи готові прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу і лідер ХАМАС Ях'я Сінвар укласти угоду.
“Чи визнають лідери обох сторін, що з них досить, і що настав час нарешті зробити важкий вибір”, - сказав глава ЦРУ, додавши, що це — “питання політичної волі”.
За словами Бернса, Ізраїлю вдалося серйозно послабити військовий потенціал ХАМАС за останні 11 місяців, але він не ліквідував цей рух в умовах війни, яка спричинила серйозну гуманітарну кризу.
“Це також рух та ідея”, - заявив Бернс, пояснивши, що ідею можна “вбити лише кращою ідеєю”, а це означає, що у палестинців повинна бути якась “довгострокова надія”.
Раніше повідомлялося, що Бернс та Мур у спільній статті для FT написали, що "збереження курсу" в підтримці боротьби України проти агресії Росії наразі важливіше, ніж будь-коли, пообіцявши продовжувати співпрацю в цьому напрямку.