На пізніх етапах холодної війни президент США Рональд Рейган покладався на російську приказку "довіряй, але перевіряй" як на свій керівний принцип у переговорах з Москвою щодо контролю над озброєннями. Зараз ті часи здаються спокійними, порівняно з нашим сьогоденням. Система безпеки договорів тієї епохи розпалася, в Україні йде війна, а російські офіційні особи заявляють, що вони збираються змінити доктрину застосування ядерної зброї — по суті, це нова ядерна загроза.
Ядерну зброю дуже важко використовувати будь-якій державі, яка вірить, що у неї є майбутнє, тим більше, коли війна, що ведеться, є війною вибору і завоювання. Використання ядерної зброї було б настільки жахливим і, коли мова йде про ядерного суперника, самоубивчим, що важко уявити її застосування, окрім як у крайній ситуації, коли є загроза для існування держави, вважає Марк Чемпіон, колумніст Bloomberg Opinion.
Важко здійснити демонстраційний ядерний удар, не викликавши враження, що це може бути частиною набагато масштабнішого нападу. Оскільки Україна регулярно збиває близько 80% російських крилатих і балістичних ракет, Росії довелося б запустити кілька ядерних ракет, щоб впевнитися, що хоча б одна досягне мети, зазначає Вільям Альберк, колишній посадовець Пентагону та НАТО.
"Сама ідея одноразового застосування ядерної зброї є нереалістичною", — додав Альберк.
Проблема не в тому, що Росія вдарить по Україні ядерною зброєю, а в тому, що занадто багато дебатів на Заході повністю відкидають удар по НАТО як неможливий. Такий удар не є неможливим, хоча й існує високий поріг для ухвалення такого рішення, вважає Ніколай Соков, який працював у російському МЗС і брав участь у переговорах щодо контролю над ядерними озброєннями за договорами СНО-1 і СНО-2.
Будь-якому ядерному удару, на думку Сокова, передуватимуть численні дії, що демонструють відчай Кремля, в тому числі напад звичайними озброєннями на країну НАТО і підземне ядерне випробування.
"Україна вже показала, що ми не повинні бути настільки налякані, щоб без потреби піддаватися на ядерні погрози Кремля", — зазначає Чемпіон.
Більше про те, що означають заяви Москви про перегляд ядерної доктрини читайте у статті Володимира Кравченка "Новий ядерний шантаж. Що Путін замислив цього разу?".