Наскільки серйозною є погроза Путіна застосувати ядерну зброю? — Bloomberg

Поділитися
Дослідники Федерації американських вчених підрахували, що у 2022 році Росія мала 4 477 ядерних боєголовок, з яких 1525 — можна вважати тактичними.

Рисою російської військової політики є явна готовність застосувати ядерну зброю у звичайній війні. Це допомагає пояснити, чому розповіді президента Владіміра Путіна про свій ядерний арсенал після початку війни з Україною в лютому 2022 року викликають таке занепокоєння.

Він прямо попередив, що втручання військ НАТО може спровокувати запуск Росією стратегічної ядерної зброї на території США і Європи. Занепокоєння також викликає особлива позиція Росії щодо так званої тактичної, або нестратегічної, ядерної зброї, повідомляє Bloomberg.

Що зробила Росія, щоб викликати занепокоєння?

Коли Путін відправив війська в Україну у 2022 році, він погрожував будь-якій країні, яка втрутиться, "наслідками, яких ви ніколи не відчували у своїй історії". Багато хто сприйняв це як погрозу ядерним ударом. У червні 2023 року Путін заявив, що Росія розмістила частину своєї тактичної ядерної зброї в Білорусі, союзниці, яка була плацдармом для російських нападів на Україну. У лютому 2024 року, відповідаючи на відмову президента Франції Еммануеля Макрона виключити введення військ в Україну, Путін згадав про нову російську стратегічну зброю, яка надходить на озброєння, і заявив, що США і Європа "повинні зрозуміти, що у нас теж є зброя, яка може вражати цілі на їхній території, і що все це реально загрожує конфліктом із застосуванням ядерної зброї, а отже, знищенням цивілізації".

Що таке тактична ядерна зброя?

"Тактична" — це неточний термін для позначення ядерної зброї, яка може бути використана в межах театру воєнних дій. Це, як правило, означає, що вона має менш потужну боєголовку (вибухову головну частину ракети, снаряда або торпеди) і доставляється на меншу відстань — мінами, артилерією, крилатими ракетами або бомбами, скинутими з літаків, ніж "стратегічна" ядерна зброя, яку США і Росія можуть запустити на батьківщину один одного за допомогою міжконтинентальних балістичних ракет. Угоди про контроль над озброєннями між США і Радянським Союзом (а пізніше між США і Росією), починаючи з 1970-х років, зосереджувалися переважно на кількості стратегічних ядерних озброєнь, а не тактичних.

Наскільки потужною може бути тактична ядерна зброя?

В той час, як найпотужніші стратегічні боєголовки сьогодні вимірюються багатьма сотнями кілотонн, тактична ядерна зброя може мати потужність вибуху менше однієї кілотонни, а багато з них — десятки кілотонн. Для порівняння, атомні бомби, скинуті США на японські міста Хіросіму і Нагасакі в 1945 році, мали потужність вибуху близько 15 кілотонн і 20 кілотонн відповідно.

Як ядерний удар вписується у військову доктрину Росії?

Починаючи з 2000 року, російська військова доктрина, яка була оприлюднена, допускає застосування ядерної зброї "у відповідь на широкомасштабну агресію із застосуванням звичайних озброєнь у ситуаціях, що мають вирішальне значення для національної безпеки Російської Федерації". Російська стратегія, відома як "ескалація для деескалації", передбачає використання тактичної ядерної зброї на полі бою для зміни ходу звичайного конфлікту, який російські війська ризикують програти.

Скільки зброї є в арсеналі Росії?

У 2018 році Міністерство оборони США повідомило, що Росія має "значні переваги" над США та їхніми союзниками в тактичних ядерних силах і вдосконалює можливості поставок. Дослідники Федерації американських вчених підрахували, що у 2022 році Росія мала 4477 ядерних боєголовок, з яких 1525 — приблизно третину — можна вважати тактичними.

Як би виглядав тактичний ядерний удар?

Ніна Танненвальд, авторка книги "Ядерне табу: Сполучені Штати і незастосування ядерної зброї з 1945 року", описує сценарій, за яким навіть невелика ядерна зброя, потужністю 0,3 кілотонни, може завдати "шкоди, набагато більшої, ніж звичайна вибухівка". Вона написала в журналі Scientific American в березні 2022 року, що це може "спричинити всі жахи Хіросіми, хоча і в менших масштабах".

Як би відреагував світ?

Оскільки Україна не є членом Організації Північноатлантичного договору — Путін вимагав, щоб їй ніколи не дозволили туди вступити — США та їхні союзники не зобов'язані ставати на її захист. Але Захід опиниться під великим тиском і буде змушений відповісти на ядерну атаку, можливо, навіть із застосуванням власної тактичної зброї. А далі можна лише здогадуватися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі