"Гаванський синдром": у Конгресі визнали хибність висновків розвідслужб

Поділитися
© EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS
Поштовхом до цього стало журналістське розслідування.

Росія за останні роки «атакувала та нейтралізувала» по всьому світу десятки агентів розвідки США під час таємної операції з використанням акустичної зброї, повідомив у середу комітет Палати представників, який вивчає таємничий феномен, відомий як «гаванський синдром». Про це пише The Guardian.

Комісія заслухала свідків-експертів, які заявили,  що Росія мала «мотив, засоби та можливість» здійснити напади на американських дипломатів та інших державних службовців у посольствах та інших державних установах, які призвели до черепно-мозкових травм і втрати слуху, що, у свою чергу, подекуди стало причиною завершення кар’єри постраждалих.

«Це глобальна кампанія, і вона зосереджена на атаці найкращих наших людей», — сказав Грег Едгрін, офіцер у відставці, чия компанія, заснована ветеранами бойових дій і професіоналами розвідки, працює з особами, які пережили аномальні інциденти.

За його словами, ключові урядовці, які працюють за кордоном і вдома стали мішенями та, зрештою, були звільнені зі своїх посад через стан здоров’я. Це і є метою Росії.

Як йдеться у опублікованому минулого місяця низкою ЗМІ ґрунтовному розслідуванні, відповідальність за такі напади, ймовірно, лежить на елітному російському підрозділі розвідки. Цей висновок суперечить попереднім оцінкам уряду про відсутність іноземного сліду в інцидентах.

На слуханнях підкомітету внутрішньої безпеки Палати представників з боротьби з тероризмом, правоохоронних органів та розвідки його голова, конгресмен-республіканець від Техасу Август Пфлугер поставив під сумнів висновок влади.

«Починаючи з 2014 року, низка дипломатичних військових і розвідників США та членів їхніх сімей повідомляли про серйозні медичні симптоми, які вплинули на їхні слухові та сенсорні і моторні навички. Дуже важливо, щоб ми визнали всю серйозність ситуації», — сказав він.

На зустрічі також було заслухано свідчення Хрісто Грозєва, головного автора звіту, опублікованого Insider, 60 Minutes і Der Spiegel після розслідування, яке тривало рік.

«Сукупність виявлених нашою командою доказів довела, що Росія має мотиви, засоби та можливість розробити та застосувати несмертельну акустичну або електромагнітну зброю проти членів розвідувальних і правоохоронних органів США», — сказав він.

Він додав, що принаймні у чотирьох випадках доведено присутність в місцях і в час, що безпосередньо передували або збігалися з інцидентами на півночі Гавани, членів підрозділу 29155 російського ГРУ, який пов’язаний зі створенням і використанням звукової зброї.

«Я очікую, що розвідувальне співтовариство США надасть пояснення, чому ці люди, які, як відомо, займаються лише кінетичними операціями, вбивствами, отруєннями, але ніколи не збирають розвідувальні дані, опинилися не в той час і не в тому місці, якщо вони продовжують вірити, що нічого з цього не можна приписати іноземному противнику», — наголосив Грозєв.

Марк Зейд, адвокат, який представляє понад два десятки людей, котрі стали жертвами гаванського синдрому в місіях США на Кубі, у Китаї та низці європейських країн, заявив комісії, що наслідки нападів були далекосяжними.

«Жертвами є не лише самовіддані державні службовці, а й їхні дружини, діти, включаючи немовлят, і навіть домашні тварини. Переважна більшість доказів щодо цих випадків прихована за грифами секретності. Це змушує розумних людей зробити висновок, що принаймні за деякими з цих інцидентів стоять один або кілька іноземних ворогів і що численні федеральні агентства не змогли повністю провести розслідування по суті», — сказав він.

Після розлідування Insider двопартійна група сенаторів звернулася до президента США Джо Байдена, вимагаючи нової оцінки доказів «гаванського синдрому».

Сім окремих урядових агенцій витратили кілька років на дослідження явища, про яке вперше повідомили в 2016 році дипломати зі столиці Куби, які скаржилися на черепно-мозкові травми, втрату слуху, запаморочення та дивні слухові відчуття.

П'ять агенцій дійшли висновку, що «дуже малоймовірно», що до цього причетні іноземні актори. Але повідомлення продовжували надходити. Минулого місяця міністерство оборони США виявило, що високопоставлений чиновник, який був присутній на саміті НАТО у Вільнюсі, Литва, у 2023 році, відчував подібні симптоми.

Одним із потенційних напрямків розслідування для нової оцінки є арешт у 2020 році та подальша депортація російського шпигуна, який працював шеф-кухарем у ресторанах російської кухні у Нью-Йорку та Вашингтоні, і якого допитував агент ФБР, який пізніше відчув «гаванський синдром».

У 2021 році Конгрес прийняв Гаванський акт, який дозволив Державному департаменту, ЦРУ та іншим державним установам виплачувати відшкодування співробітникам та їхнім сім’ям, які постраждали під час виконання завдань.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі