До проявів «гаванського синдрому» у американських дипломатів причетна ГРУ РФ – розслідування  

Поділитися
До проявів «гаванського синдрому» у американських дипломатів причетна ГРУ РФ – розслідування   Вплив електромагнітних імпульсів на мозок © The Insider
Про роботу над секретною зброєю ГРУ стало відомо із бухгалтерської документації, а всі інциденти хвороби співпадають у часі із поїздками ГРУшників за кордон.

На поширення серед американських дипломатів, чиновників та розвідників так званого «гаванського синдрому», коли вони невідомих причин втрачають здатність концентруватися, втрачають рівновагу на рівному місці та страждають від страшних мігрені, може бути причетне Головне розвідувальне управління РФ, йдеться у спільному розслідуванні видань The Insider, 60 minutes і Der Spiegel.

Журналісти зазначають, що розвідслужби США до останнього часу заявляли, що вони не мають даних про причетність до цього явища інших країн, однак прояви синдромів часто співпадають із закордонними поїздками ГРУ-шників з військової частини 29155. Зокрема, дві жертви «гаванського синдрому» бачили співробітників 29155 перед атакою або відразу після неї та впізнали їх за фотографією.

Також розслідувачі з’ясували, що  пов'язана з ГРУ Військово-медична академія РФ вивчала клінічні ефекти, викликані «гаванським синдромом», а один із ключових учасників групи 29155 отримав державне замовлення на розробку акустичної зброї.

«Гаванський синдром» отримав свою назву після одного з наймасштабніших інцидентів, що стався у 2016 році у кубинській столиці. Тоді багато американських і канадських співробітників місцевого консульства зіткнулися з дивним явищем – їм раптово ставало погано, вони відчували сильний тиск у вухах, напад нудоти і паніки, відчуття дивних звуків - або гучного шуму, або дуже високого звуку, схожого на стрекотіння коника, після чого наслідки переслідували їх місяцями або навіть роками. У них залишились проблеми з концентрацією, втратою рівноваги на рівному місці, спостерігалась гіперакузія та проблеми зі сном.

Згодом схожі синдроми почали виявляти у американських дипломатів, чиновників та розвідників по всьому світу, найчастіше безпосередньо на території консульств. Медичні тести у більшості випадків виявили об'єктивні докази слідів травми деяких ділянок головного мозку і цим виключали психосоматику. Причини таких змін не виявили, але головна робоча версія стверджує, що це імпульсне мікрохвильове випромінювання.

Журналісти стверджують, що існує явна кореляція між поїздками співробітників ГРУ з військової частини 29155 за кордон та випадками «гаванського синдрому» у різних регіонах світу.

Зокрема, серед причетних до однієї із перших операцій ГРУ журналісти згадують Алєксандра  Мішкіна (з паспортом на ім'я Петрова) та Деніса Сергєєва («Сергій Федотов»), які згодом стануть відомими на весь світ як люди, які отруїли Сєргєя Скрипаля у Британії. Згодом до них долучився Єгор Гордієнко («Георгій Горшков»). ГРУшники із залученням ще кількох колег із ГРУ провели операцію у листопаді 2014 року у Франкфурті.  

Тоді співробітники американського консульства зіштовхнулися із серією дивних атак. Тоді один із постраждалих співробітників відчув себе погано безпосередньо у будівлі консульства: сильний тиск у грудях, потім у шиї та голові, запаморочення голови, кинуло в піт, почало нудити, серце стало шалено битися, слух начебто відключився, в голові було чути лише гучний і високий звук. Через кілька секунд співробітник знепритомнів.

Працівник консульства згодом згадав, що за кілька тижнів до інциденту звернув увагу на підозрілого високого чоловіка міцної тілобуддови, який ходив навколо житлового комплексу, де проживали співробітники консульства, і фотографував територію. Дипломат спитав, що він тут робить, і той, відповівши щось із сильним акцентом, ретирувався.

Згодом постраждалий впізнав на фото співробітника ГРУ  Єгора Гордієнка. «Так, це він, у мене зараз мурашки по шкірі, коли я дивлюся на цю фотографію», - сказав він, побачивши знімок.

Це виявився перший, але не єдиний «збіг», який зафіксували журналісти.

Так, дивні інциденти із співробітниками американських консульств у Китаї почались після проведення у 2016 році ралі «Шовковий шлях», маршрут яких проходив із Казані через країни Центральної Азії до Китаю. Журналісти вважають, що цей захід використали як прикриття для перекидання агентів ГРУ, транспортування вантажів та легалізації роботи за кордоном.

Зокрема, організатор цих ралі Булат Янборіс підтримував постійний зв'язок з усіма ключовими співробітниками групи 29155 та відвідував Китай у травні 2016 року для підготовки заходу. Цікаво, що за рік до того він одночасно з тими ж «Горшковим» та «Федотовим»  також їздив до Болгарії напередодні отруєння «Новичком» болгарського зброяра Омеляна Гебрева.

З 2017 року американців, які повідомляли про дивні інциденти зі здоров'ям, ставало дедалі більше. Влітку 2017 року одразу кілька жертв з'являється в Гуанчжоу. Тоді Держдепу США довелося евакуювати з консульства понад десять співробітників. У Пекіні у 2017 році також були подібні інциденти.

Схожий інцидент трапився  2021 року у Тбілісі. Тоді від «гаванського синдрому» постраждала дружина американського дипломата. Того дня, коли їй раптово стало зле в їхній квартирі, вона помітила на вулиці дивну машину, якої раніше не бачила, і сфотографувала її. Біля машини вона побачила високого світловолосого чоловіка худорлявої статури. Після інциденту жінці довелось перенести складну операцію  через дуже рідкісне захворювання, яке може бути лише вродженим. Однак в такому разі його симптоми проявилися б значно раніше.

Журналісти The Insider з’ясували, що за дивним збігом в цей момент у Грузії знаходилися співробітники ГРУ з підрозділу 29155. Мова йде про голову в/ч 29155 генерала Андрея Авер'янова, якого супроводжував у тому числі його син Альберт Авер'янов. Останній уже тоді служив у підрозділі батька та ще студентом у 2017–2018 роках  «стажувався» у Женеві під наглядом згаданого вище Єгора Гордієнка. Коли жінці показали фотографію Альберта Авер'янова, вона одразу впізнала його.

Журналісти зазначають, що  співробітники групи 29155 вважають за краще не літати безпосередньо в країну призначення, щоб операції було складніше відстежити по перельотах. Однак прояви «гаванського синдрому» завжди збігаються із їхніми виїздами з Росії. Серед жертв, зокрема, є і співробітники ЦРУ США. У більшості діагностовано дисфункцію нейронної мережі та стійку дизавтономію внаслідок травми головного мозку.

У розслідуванні зазначається, що  конспірацію ГРУ провалив відділ бухгалтерії.

У 2019 році заступник Авер'янова полковник ГРУ Іван Терентьєв, який був не просто шпигуном, а висококваліфікованим військовим інженером, мусів публічно пояснити походження 100 тисяч рублів за роботу для Фонду перспективних досліджень, що займається розробкою та створенням інноваційних технологій у військовій сфері. Антикорупційне управління вимагало докладно розповісти, у чому була суть цієї роботи. З’ясувалось, що  Іван Терентьєв передав Фонду «індивідуальну роботу» під назвою «Потенційні можливості нелетальної акустичної зброї при військових (бойових) діях у місті».

Журналісти зазначають, що достеменно невідомо, яку саме за «акустичну зброю» розробляв Терентьєв. Однак якщо йшлося про зброю, що використовує звукові хвилі, то мова могла йти про інфразвукову зброю, що діє на великій відстані і покликана викликати у противника паніку, або про хвилі чутного спектру, що мають ефект глушіння.

«Навряд чи це міг бути ультразвук, який швидко поглинається чи розсіюється. Але, можливо, зброя називалася акустичною з іншої причини: мікрохвильове випромінювання людським вухом за певних умов може перетворюватися на акустичний сигнал (ефект Фрея). Саме цей ефект, швидше за все, й мав місце у випадку із «гаванським синдромом», - йдеться у матеріалі.

Автори зазначають, що «гаванський синдром» - настільки незвичайне явище, що довгий час дослідники взагалі сумнівалися в тому, що він реальний та списували все на психосоматичні розлади. Але з часом даних стало так багато, що заперечувати наявність цього явища стало неможливо – із сотень скарг встановлено кілька десятків добре перевірених випадків, де однозначно встановлені конкретні пошкодження мозку.

«Електромагнітна енергія, особливо імпульсні сигнали в радіочастотному діапазоні, правдоподібно пояснює ключові характеристики, хоча деякі білі плями ще залишаються. Використовуючи нестандартні антени та методи, сигнали можна було з невеликими втратами поширювати повітрям на десятки та сотні метрів і, з деякими втратами, через більшість будівельних матеріалів. … Зовнішній електромагнітний або акустичний стимул, незалежно від частоти, може досягати внутрішнього вуха та інших частин мозку, які, за оцінкою експертної групи, відіграють ключову роль у симптомах, що викликаються, і впливати на них. Зовнішній слуховий прохід може діяти як хвилевід, спрямовуючи зовнішню енергію до внутрішнього вуха та мозку», — йдеться у висновках експертної групи щодо «гаванського синдрому».

Журналісти зазначають, що достеменно складно зрозуміти, навіщо Кремлю знадобитися такі атаки. Однак після масовості таких випадків багато співробітників дипломатичних відомств відмовляються працювати за російським напрямом, розуміючи, що можуть стати інвалідами і при цьому навіть не отримати належної допомоги.

Самі ж постраждалі кажуть, що якщо влада США не реагуватиме на ці інциденти, то вони продовжуватимуться і надалі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі