Державний секретар США Ентоні Блінкен попередив про "проблемну поведінку" Китаю під час візиту до тихоокеанської острівної держави Тонга в середу, 26 липня, посилаючись на мілітаризацію Пекіном Південно-Китайського моря і те, що він назвав економічним примусом. Про це повідомляє Reuters.
Розширення присутності Китаю в регіоні, який минулого року підписав пакт про безпеку з Соломоновими островами, викликало занепокоєння у США і Австралії щодо амбіцій Пекіна.
Блінкен заявив на пресконференції, що США не проти взаємодії Китаю з регіоном, але занепокоєні тим, що його інвестиції повинні бути прозорими і здійснюватися на основі сталого фінансування.
"Я думаю, що одна з речей, яку ми побачили, полягає в тому, що в міру того, як зростала участь Китаю в (Індо-Тихоокеанському) регіоні, спостерігалася деяка, з нашої точки зору, все більш проблемна поведінка", - сказав він.
Раніше Блінкен провів переговори з прем'єр-міністром Тонга Сіаосі Совалені про стратегічну важливість Тихоокеанського регіону напередодні своїх візитів до двох найбільших держав південної частини Тихого океану - Австралії та Нової Зеландії.
Блінкен сказав, що Сполучені Штати віддані як Тонга, так і всім тихоокеанським островам. Його поїздка є черговим візитом високопосадовця США до регіону, а президент Джо Байден провів перший в історії саміт у Вашингтоні з лідерами тихоокеанських островів у вересні минулого року. Другий саміт запланований пізніше цього року.
В останні роки Китай фінансує інфраструктуру і збільшує свою дипломатичну присутність у регіоні. Минулого року міністр закордонних справ Китаю Ван І здійснив турне Тихоокеанським регіоном.
Західні країни значно активізували свою участь і фінансування для протидії цьому.
Міністр оборони США Ллойд Остін цього тижня відвідає Папуа-Нову Гвінею, а потім вирушить до Австралії, де мають розпочатися найбільші австралійсько-американські військові навчання. Президент Франції Еммануель Макрон також перебуває в регіоні, відвідуючи французькі території, а також Папуа-Нову Гвінею і Вануату.
Одне з найбільших занепокоєнь Заходу - це рівень боргу в регіоні. Тонга має велику заборгованість перед Пекіном, і виникають питання про те, як країна з населенням дещо більше ста тисяч людей буде виплачувати цей борг.
Совалені заявив, що цього року його країна почала виплачувати борг і не має жодних занепокоєнь щодо відносин Тонга з Китаєм, які зосереджені на розвитку, зокрема, інфраструктури.
Пізніше в середу Блінкен офіційно відкриє нове посольство США в столиці Нукуалофа, а потім вилетить до Веллінгтона, Нова Зеландія.
Раніше повідомлялося, що США намагаються розширити взаємодію з країнами Тихоокеанського регіону на тлі протистояння з Китаєм.
Представник адміністрації президента США Джо Байдена на тихоокеанських островах Джозеф Юн заявляв, що Штати мають надолужити згаяне після багатьох років нехтування цим історично проамериканським регіоном на тлі намагання Пекіна розширити вплив.