Президент США Джо Байден прийняв свого ізраїльського колегу Іцхака Герцоґа у Вашингтоні у вівторок, 18 липня, через день після запрошення прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу до США на тлі напруги між традиційними союзниками через жорстку політику нового уряду Ізраїлю. Про це повідомляє FT.
Рішення Байдена запросити до США з офіційним візитом Герцоґа, чиї повноваження є здебільшого церемоніальними, раніше, ніж Нетаньягу, значною мірою сприймається в Ізраїлі як ознака стурбованості Вашингтона програмою дій його ультраправого уряду, яка включає суперечливу реформу судової системи і розширення поселень на Західному березі річки Йордан.
Герцоґ, який також зустрівся з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, а в середу, 19 липня, зустрінеться з віце-президентом Камалою Харріс і виступить на спільному засіданні Конгресу, напередодні свого візиту наполягав, що американсько-ізраїльські відносини "вищі за будь-які розбіжності".
Байден не торкнувся безпосередньо занепокоєння США з приводу внутрішньої ситуації в Ізраїлі, виступаючи в Овальному кабінеті разом з Герцоґом, назвавши відносини країн "просто непорушними".
"Разом ми працюємо над тим, щоб забезпечити більшу інтеграцію і стабільність на Близькому Сході. Попереду багато важкої роботи, нам ще багато чого треба зробити, але прогрес є", - сказав Байден.
Після зустрічі Герцоґ повідомив журналістам, що обидва лідери обговорили ядерну загрозу з боку Ірану і "Хезболлу", а також внутрішні проблеми Ізраїлю.
"Ізраїльська демократія сильна і стійка, і ми, безумовно, повинні розглядати нинішні дебати в Ізраїлі, з усіма їхніми аспектами, як данину поваги силі ізраїльської демократії", - заявив він.
Герцоґ також сказав, що це була "чудова зустріч" і назвав Байдена "великим другом Ізраїлю".
У понеділок, 17 липня, Байден провів телефонну розмову з Нетаньягу, в якій запросив ізраїльського прем'єра до США. Речник Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав, що поїздка відбудеться "десь восени", додавши, що деталі "все ще опрацьовуються".
В офісі Нетаньягу заявили, що розмова з Байденом була "довгою і теплою", але Кірбі підкреслив, що запрошення Нетаньягу - через сім місяців після його вступу на посаду прем'єра, не означає, що занепокоєння адміністрації США щодо політики його уряду зникло.
Коментарі Кірбі з'явилися через тиждень після того, як сам Байден виступив з надзвичайно різкою публічною критикою кабінету Нетаньягу, заявивши в інтерв'ю CNN, що до нього входять деякі найбільш суперечливі фігури, з якими йому доводилося зіштовхуватися за 50 років контактів з ізраїльськими урядами.
Він звернув увагу на політику Ізраїлю на Західному березі річки Йордан.
Американські чиновники також неодноразово висловлювали занепокоєння з приводу низки судових змін, які проштовхує уряд Нетаньяху і які покликані послабити повноваження Верховного суду Ізраїлю.
Ізраїльські урядовці наполягають — ці зміни необхідні для приборкання надмірно активної судової системи, що використовує повноваження, які їй ніколи не були офіційно надані, для просування партійного лівого порядку денного.
Але критики вважають цю реформу зухвалим захопленням влади, яке фундаментально підірве ізраїльську систему стримувань і противаг, прокладе шлях до утисків прав меншин і завдасть шкоди економіці.
З моменту оприлюднення пропозицій реформи у січні сотні тисяч жителів Ізраїлю вийшли на вулиці на знак протесту. У вівторок, 18 липня, відбулися нові демонстрації, протестувальники перекрили дороги по всій країні. У середу лікарі також мають провести двогодинний попереджувальний страйк.
Реформа судової системи в Ізраїлі відкрила скриньку Пандори. Паралельно з юридичною реформою уряд Нетаньягу планує провести ще низку законів, які, на думку експертів, становлять загрозу самому існуванню ліберальної демократії. До чого це може призвести, розмірковує Ігор Семиволос у статті «Розкол в Ізраїлі: чи збудуться найгірші прогнози».