ЗЕМНІ ПРИПЛИВИ І БЛУКАЮЧІ ПОЛЮСИ

Поділитися
Про морські та океанічні припливи, про Північний і Південний полюси ми знаємо ще зі шкільної лави. Однак мало кому, крім спеціалістів, відомо про земні припливи і блукаючі полюси...

Про морські та океанічні припливи, про Північний і Південний полюси ми знаємо ще зі шкільної лави. Однак мало кому, крім спеціалістів, відомо про земні припливи і блукаючі полюси. Перші під впливом Сонця і Місяця відбуваються у вигляді коливань земної тверді, а другі зсуваються зі свого місця. Щоправда, якщо морські припливи можна спостерігати, так би мовити, неозброєним оком і вони можуть бути завбільшки від одного до кількох метрів, то зафіксувати земні припливи можна лише з допомогою чутливої апаратури. Припливні коливання у твердих оболонках Землі дають ученим цінні знання про внутрішню будову нашої планети, а спостереження за зміною положення полюсів необхідні для дослідження проблем глобальної геодинаміки.

В Україні дослідження динаміки Землі, зокрема її обертання, земних припливів і руху полюсів започатковано понад 75 років тому в Полтавській гравіметричній обсерваторії Інституту геофізики НАН України академіком О.Орловим. Згодом наукову естафету підхопила Головна астрономічна обсерваторія НАНУ. Роботи під керівництвом послідовника Орлова академіка Є.Федорова набули світового визнання. Тепер у науковій літературі широко вживаються, наприклад, терміни «середня широта за Орловим», «середній полюс Орлова», «київський ряд координат полюса Землі». Розроблені в Головній астрономічній обсерваторії НАНУ методи побудови та визначення орієнтації координатних систем на Землі реалізуються у практиці багатьох міжнародних служб і програм. Створено центри аналізу лазерних спостережень штучних супутників Землі та радіоінтерферометричних спостережень далеких об’єктів Всесвіту, що входять до міжнародних мереж.

Вихованці та послідовники школи Орлова—Федорова нині працюють у наукових установах і вузах України, Росії, Великобританії, Франції та інших країн. Вони досліджують широке коло фундаментальних проблем глобальної геодинаміки, прикладного координатно-часового забезпечення та інших суміжних галузей науки. Результати таких досліджень підсумовуються на Орловських наукових конференціях, які проходять кожні шість років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі