Вакцини на грядках

Поділитися
Зробити кишкові бактерії схожими на ВІЛ або збудника гепатиту В не зовні, а хімічно, запропонували вчені ДНЦ «Вектор»...

Зробити кишкові бактерії схожими на ВІЛ або збудника гепатиту В не зовні, а хімічно, запропонували вчені ДНЦ «Вектор». Імунній системі байдуже, хто приніс в організм «ворожі» білки, тому вакцинація такими мікробами стане безпечнішою і довготривалішою.

Дослідники вставили в геном кишкової палички ген, який кодує один із білків вірусу ВІЛ-1 і гепатиту В. Якщо поселити генно-модифіковані кишкові палички в кишечник теплокровного, то імунна система стане «нападати» на них і таким чином виявиться готовою до зустрічі зі справжніми вірусами. Більшість збудників хвороб потрапляє в організм через слизові оболонки. Підвищити імунітет останніх можна, помістивши на слизові трансгенну мікрофлору, котра до того ж активізує і загальний імунітет.

Щоб вивести мікроби, котрі мають необхідні властивості, не обов’язково щось робити з їхніми хромосомами. Досить хімічно сконструювати плазміду — позахромосомний носій інформації, що складається з ДНК, і помістити її в бактеріальну клітину. Ці утворення також беруть участь у синтезі білків і передаються дочірнім клітинам при поділі бактерії разом із цитоплазмою. Так вчені і вчинили. Вони вставили ген вірусного білка в плазміду й таким чином генетично модифікували кишкову паличку, кілька видів бацил і сальмонел із колекцій ДНЦ «Вектор» та інших російських і українських інститутів. Усередині кишкової палички ген працював — забезпечував синтез вірусного білка-антигену.

Стійкість синтезу вірусного білка при зміні поколінь бактерій учені досліджували, поселивши мікроби в кишечник мишей і в штучне середовище на чашки Петрі. Виявилося: одноразово уведеної вакцини досить, щоб організм познайомився з білком-антигеном. Біологам удалося так підібрати «службові» ділянки ДНК — вектори і промотори, котрі забезпечують роботу гена, щоб синтез антигенів не залежав від постійно змінюваного середовища навколо мікроба, і щоб при цьому імунна система могла «розгледіти» чужорідні речовини, інакше від вакцини не буде користі. За таким же принципом генетики створили бактерії, що виробляють інтерферон. Інтерферон — це білок, який придушує розмноження вірусів. Коли хворому з якоїсь причини його забракне, то трансгенні бактерії синтезують інтерферон просто у нього в кишечнику.

Ідея замінити у вакцинах справжніх збудників їхніми імітаторами не нова. Це і дешевше і безпечніше, бо існує ймовірність, що ослаблені мікроби, використовувані для щеплень, раптом відчують себе добре в організмі пацієнта і викличуть захворювання. Недавно група спеціалістів із Пущіно та Москви виростила трансгенний тютюн, який містить білки, котрі входять до складу оболонки вірусу гепатиту В, тож не виключено, що через кілька років вакцини вирощуватимуть не в колбах, а на грядках.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі