За підрахунками спеціалістів, Україна зможе заробити до $10 мільярдів на екологічних квотах, торги з продажу яких розпочнуться у світі у 2008 році.
Ідеться про купівлю-продаж так званих ОВК — одиниць встановленої кількості (тонн СО2), в яких фіксується забруднення земної атмосфери.
У 80-х роках експерти підрахували для кожної країни точну кількість ЕУК (залежно від кількості промислових підприємств), яку не можна перевищувати з причини екологічної небезпеки. У 90-х роках, після значного спаду промисловості в Україні, у нашої країни з’явилася велика кількість вільних ОВК – екологічних квот, які можна продати іншим країнам, що відчувають в них нестачу.
За словами Віталія Нахлупіна, голови Агентства екологічних інвестицій України – спеціалізованого органу, який займатиметься впровадженням механізмів Кіотського протоколу в Україні, наша країна займає досить сильну позиція на цьому ринку.
«На 80% ринок продавців ОВК диктуватимуть дві країни: Росія та Україна. Україна планує продати за перший бюджетний період Кіотського протоколу (2008-2012 рр.) від 1 мільярда до 1,2 мільярдів тонн ОВК», — заявив він в інтерв'ю «ДТ».
Основний механізм продажу подібних квот реалізується в рамках так званих «зелених» інвестицій. Для цього між урядами двох країн – України та її партнера, підписується договір про передачу певної кількості ОВК. При цьому гроші, отримані країною за продаж квот, повинні обов'язково піти на екологічні проекти, які приведуть до зниження викидів СО2.
Разом із тим Віталій Нахлупін наголосив, що дуже важливо вчасно забезпечити повноцінну законодавчу базу для такої діяльності, зокрема прийняти закон про міжнародну торгівлю надлишками квот. «Якщо у 2007 році ми не проведемо велику й копітку роботу з реалізації можливостей, що з’явилися, із залученням усіх гілок влади, то у 2008 році Україна не зможе стати повноправним учасником Кіотського протоколу», — застеріг чиновник.
Докладніше про перспективи України на ринку екологічних квот читайте у статті Олександра Рожена «Котиться шквал «зелених» інвестицій. Зловити б!..» у свіжому номері «ЗН».