НЕ ТЕ СЛОВО ДОСВІД ПЕРЕКЛАДУ З МОВИ МЕРТВОЇ НА ЖИВУ (ПРОДОВЖЕННЯ)

Поділитися
КРИМІНАЛІТЕТ. Тактовний синонім для «злочинного світу». Такий собі намір обілити його представників...

КРИМІНАЛІТЕТ. Тактовний синонім для «злочинного світу». Такий собі намір обілити його представників. Видати очевидне за неймовірне. Корінь cre- (кре-) — він же cer- (цер-) — латинською означав «виділяти», «відрізняти», «відсівати». Робити очевидним. «Секреція» — «виділення». «Конкретний» — «ясний», «зрозумілий», «наочний». Який чітко розрізняється. «Дискретний» — розсіяний, розділений. «Концерн» — разом просіяний, злитий воєдино. Навіть зоологічне поняття «екскременти» — того самого кореня: «виділення». Те, що організм відсіває через непотрібність. Того самого кореня і слово «секрет» (se-cretum) — «відділене», «таємне». Латинське «crimen» (крімен) — «провина», «злочин» — означає щось ясно видиме, що чітко розуміють усі. Зриме порушення законів. Коли виправдатися вже неможливо. Буквально: «відсівання». Відділення від суспільства. Вигнання. Однокорінне грецьке crisis (криза) — «суд», «осуд». Критик — осудливий. (Той самий корінь із значенням відділення.) «Кримінал» — злочинне діяння, чітко визначене та очевидне. Яке вимагає захистити суспільство від злочинця. «Криміналітет» також має ясний і очевидний смисл, це — злочинність. З якою слід боротися. Тобто, позбутися її. Однак, якщо цього через певні причини робити невигідно, то зручніше тримати точне визначення — злочинність — у секреті. Сховати інформацію, зробити її недоступною, незрозумілою і невизначеною. Назви бандитів кримінальними структурами — і це вже не злочинність, не підкуп, не продажність і не мафія. А так, якась старанно прихована таємниця. Залишається лише сподіватися на пророцтво реквієму — середньовічного гімну: «Все таємне стає видимим, ніщо не залишається без покарання».

КУЛЬТИВУВАТИ. Давньоримська культура своїм походженням цілком зобов’язана селянам. Латинською: колонам. Це потім уже вони взялися за меч, дротик і спис, вивели колонії; потім одягли тогу й стали вимовляти довгі промови на зразок грецьких. Обробіток землі — агрокультура — найголовніше заняття римських громадян. Недарма один із найдавніших творів римської літератури — трактат Катона «про сільське господарство». Хоча і цей любитель землеробства відомий особливою ніжністю до заморських сусідів. «Карфаген має бути зруйнований!», — не забував повторювати він на кожному засіданні сенату. Хоч як там було, римляни добре розуміли, що руйнувати легко, а вирощувати потрібно бережно й старанно. Недарма латинське слово «colere» («вирощувати», «доглядати») належить не тільки до рослин, а й до релігії. Зв’язки зі світом богів. «Cultus» — «культ» — це «шанування», «вирощування» і «догляд» за улюбленим ідолом як за плодоносним виноградником. За старим латинським переконанням: «ти мені, я — тобі». От і культура (cultura) — це «вирощування», «розвиток», «ріст». Який і неможливий без постійної турботи та підтримки. При їхній відсутності може образитися бог-покровитель і захиріє виноградник. Тому «культивувати» що-небудь — це означає «розвивати», «підтримувати» й піклуватися. Щоб те, яке культивується — тобто, якому потрібна турбота, — нагородило заслуженими плодами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі