НЕ ТЕ СЛОВО

Поділитися
Досвід перекладу живою мовою з мови мертвої (Закінчення) ЕГАЛІТАРНИЙ. «Aequus» (еквус) — латиною «рівний»...

Досвід перекладу живою мовою з мови мертвої

(Закінчення)

ЕГАЛІТАРНИЙ. «Aequus» (еквус) — латиною «рівний». Екватор (aequator) — «урівнювач». Еквадор — те ж саме, тільки іспанською. Країна, близька до екватора. Еквівалентний (aequivalens) — «рівносильний». А українське слово «рівновага» буквально перекладається з латинської як «aequilibritas» (згадайте еквілібристику). Рівність — «aequalitas» (еквалітас). Гасло Великої французької революції — «свобода, рівність, братерство» — містило саме це слово. Щоправда, на відміну від іспанської, його вгадати тяжче. «Egalite» (егаліте) — так буде «рівність» французькою. Егалітарний — «рівний», «однаковий», «рівноправний». Який стосується рівності. А елітарний — його протилежність: обраний, не-рівний, не для всіх. Тобто елітарний вхід — це, як казав Райкін, «задній ганок». Спецмагазин, техобслуговування. «Егалітарний» — те ж саме, але в порядку загальної черги. Але щоб черга відразу не здогадалася, її права і називають «егалітарними». А рівноправність — «егалітаризмом».

ЕЗОТЕРИКА. Загадкова, темна, страшнувата. Що за нею ховається? Які таємничі смисли всередині заховані? Що, коли струснути її гарненько? Дивись, і висиплеться все таємне. Глибоко заховане у звуках змовклої еллінської мови. Грецький прийменник «eis» (ейс) означав «всередину». У сенсі переміщення в просторі. Відповідно, для руху «назовні» був протилежний прийменник «ек». Від нього усім відома «екзотика» — буквально те, що поза межами. Закордонне. Дивина. Щось надзвичайне, а тому легко помітне. Незвичне. Неабияке (латинський переклад: екстраординарний). Таке, що легко впадає у вічі навіть не дуже підготовленим. Наша, себто грецька езотерика (eisoterike) — навпаки, означає щось внутрішнє, приховане, таємне. Найближче за змістом латинське «internum» (інтернум). Внутрішнє, особливе (згадайте однокореневе «інтернат» — внутрішній, навчальний гуртожиток). Тобто езотерика — річ глибоко внутрішня, закрита, захована. Ясно, що розуміння «езотеричного» далеко не кожному цікавому з вулиці по плечу. І вже тим більше це складно поверховим любителям екзотики (всього «зовнішнього»). Та й, як з’ясувалося, вона і є точною протилежністю езотерики. Всього внутрішнього, закритого і невимовного просто і двома словами. Темного й лякаючого своїми загадками профанів — латиною: «невтаємничених». Власне, назва «езотеричний» — у буквальному значенні слова, «академічний» термін. Річ у тім, що один відомий філософ — вихователь Олександра Македонського — заснував під заступництвом впливового учня свою школу в Афінах. Академію — вона містилася в саду героя Академа. Отож, із усіх 47 творів Аристотеля, які дійшли до нас, 46 називалися «езотеричними» — для внутрішнього вжитку. Латиною «ad usum internum» (ад узум інтернум). Тобто для учнів школи. Наукова проза лише для тих, хто здатний її зрозуміти. І тільки «Афінська політія», що розповідала про особливості управління цим містом, — була «екзотеричним твором». У нинішньому тлумаченні — науково-популярна література.

ЕТАТИЗМ. «Стояти» — одне з найдавніших індоєвропейських дієслів. Воно рідне і нам, і грекам, і римлянам. Наприклад, від греків ми взяли на прокат ім’я Ана-ста-сія (яка повстає, воскресає). Від римлян — чималий склад запозичень. Так, українське «обставина» — дослівний переклад латинського «circum-sta-ntia» (циркумстанція). Українською «решта» — від латинського «re-sto» (р’есто) «залишуся»; «кошт» — від «con-sto» (кон-сто) — «коштувати». Статус (status) — буквально: «стояння». Стан. Стійкість. Щось установлене, таке, що міцно стоїть на ногах (однокореневе «стабільний» — «sta-bilis» — «стійкий»). «Status» — це ще й «держава». Стійка і непорушна. Непохитна. Від цього слова англійське «the state», німецьке «der Stadt, французьке «l’Etat» (ета). Від останнього і народився «етатизм». Або в перекладі з французької: «державність». Міцне і надійне становище західноєвропейської держави. Чия стійкість незмінно випливає з латинського коріння.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі