ІННОВАЦІЇ, ЩО ЗМІНИЛИ СВІТ. ЧАСТИНА II

Поділитися
(Початок читайте у №40) 1938 — ксерографування Честер Карлсон (1906—1968), фахівець із патентного законодавства з Нью-Йорка, був завалений роботою з копіювання патентних заяв...

(Початок читайте у №40)

1938 — ксерографування

Честер Карлсон (1906—1968), фахівець із патентного законодавства з Нью-Йорка, був завалений роботою з копіювання патентних заяв. 1934-го він розпочав розробку пристрою, що міг би переносити зображення з освітленої фотопластини на чистий аркуш паперу. Через чотири роки йому це вдалося. 1946-го він уклав угоду з компанією Haloid Co., яка випустила перший комерційний варіант копіювальної машини.

1939 — вертоліт

Практичне здійснення нав’язливої ідеї вертикального польоту Ігоря Сікорського (1889—1972) викликало зміни в способах ведення війни, рятування та подорожей. Сікорський утік до США від більшовиків і революції. Там він заснував компанію Sikorsky Aero Engineering Corp., де розробив десантний літак і літак-амфібію — обидва типи літаків започаткували повітряні подорожі у Південну Америку. 1931-го він запатентував проект вертольота: головний роторний двигун угорі та вертикальний роторний двигун у хвості, що забезпечував унікальну маневреність апарата, — велике досягнення проекту. У вересні 1939-го він побудував перший вертоліт VS-300.

1940 — РЛС

1935-го сера Роберта Уотсон-Ватта (1892—1973), фізика з Шотландії, прийняли в державну фізичну лабораторію, де він розробляв перші радарні технології. З допомогою короткохвильового радіопристрою він визначив, як електромагнітні хвилі повинні відбиватися від віддалених об’єктів, щоб потім їх можна було підсилити і проаналізувати пристроєм обробки сигналу. У результаті з’явилася перша радіолокаційна станція (РЛС), а з нею і всі сучасні навігаційні системи.

1942 — електронна обчислювальна машина

Джон Атанасофф (1903—1995), фізик із коледжу штату Айова, зробив начерк ідеї першого комп’ютера на серветці відразу після «вечора з віскі та автомобільної прогулянки зі швидкістю 160 км/год». У результаті роботи з’явилися такі важливі і досі актуальні ідеї, як регенеративний запам’ятовуючий пристрій, двійковий арифметичний пристрій і складання певних логічних вентилів для створення електронного підсумовуючого пристрою. Він завершив свій 300-кілограмовий пристрій величиною як стіл 1942-го. Попри те, що його ідеї втілені у комп’ютері серії ENIAC, Атанасофф був визнаний лише після слухання справи про патенти 1973-го.

1945 — ядерна енергія

За чотири дні в серпні 1945-го США скинули дві атомні бомби на Японію, знищивши більш як 200 тис. чоловік. Ядерні вибухи ознаменували закінчення Другої світової війни і початок ядерної ери. 1957-го у районі міста Шиппінгпорт (Пенсільванія) став до ладу перший у світі ядерний реактор, який постачав електроенергією Пітсбург і прилеглі території. Але надіям на повний перехід США на ядерне енергопостачання не судилося здійснитися через аварію в районі Трі-Майл-Айленд 1979-го.

1947 — стільниковий телефон

Д.Рінг, працівник компанії Bell Labs, мріяв про створення системи мобільного зв’язку, яка б використовувала малопотужні передавачі, розміщені у вказаних зонах обслуговування. Однак рішення Федеральної комісії зв’язку США обмежити число частот радіодіапазону в мобільному зв’язку затримало розвиток ідеї. Рішення федеральної комісії залишалося без перегляду до 1968-го.

1947 — мікрохвильова піч

Інженер Персі Спенсер (1894—1970) переніс кухню у космічну еру. 1945-го, перебуваючи біля діючої труби магнетрона, основного компонента короткохвильових РЛС, Спенсер помітив, що шоколадна плитка в його кишені почала танути. Він провів експеримент із зернами кукурудзи, які помістив на трубу, і зробив відкриття. 1947-го з’явилася перша у світі мікрохвильова піч Radarange.

1947 — моментальний фотознімок

Працюючи над світловою поляризацією, Едвін Ланд (1909—1991) зумів зменшити яскраві відблиски у виробах зі скла, лампах та військових захисних окулярах. Попрацювавши із неполяризаційними світлофільтрами, Ланд винайшов фотокамеру, що проявляла знімки за секунди.

1947 — транзистор

Джон Бардін та Уолтер Браттейн працювали під керівництвом Вільяма Шоклі в компанії Bell Labs. Вони помітили, що при подачі електричних сигналів на контакти кристалу германію потужність вихідного сигналу була вищою, ніж потужність вхідного. Всі троє отримали Нобелівську премію за досягнення у фізиці 1956-го.

1947 — посуд із пластмаси Tupperware

Ерл Таппер (1907—1983) почав розвивати свій комерційний талант ще в 10-річному віці, розносячи по домівках продукцію сімейного виробництва. 1938-го він пішов із компанії «Дюпон», де обіймав посаду інженера, і заснував компанію Tupper Plastics Co. Таппер розробив спосіб виробництва жорсткої знежиреної пластмаси з чорного поліетиленового шлаку шляхом його очищення. Так з’явилися вироби з пластмаси (Tupperware) — посуд, тарілки і чашки з герметичними, водонепроникними кришками. А його реальним досягненням стала багаторівнева організація зі збуту товарів, яку він створив зі зростаючої армії домогосподарок.

1948 — довгограюча платівка (LP)

Пітер Голдмарк (1906—1977) любив музику. Проте віолончелісту і піаністу з Будапешта не подобався короткий час програвання платівок на 78 обертів. Уповільнивши швидкість обертання платівки до 33 1/3 оберту і застосувавши м’якший вініл замість шелаку, Голдмарк зумів збільшити кількість спіральних жолобків і подвоїти час відтворення. Довгограюча платівка, або LP, стала свого роду каталізатором для музичної індустрії, оскільки дозволяла записати класичні твори в повному обсязі.

1949 — запам’ятовуючий пристрій на магнітних осердях

Ан Вонг (1920—1990), фізик, народився в Шанхаї. Працював в обчислювальній лабораторії Гарвардського університету, де розробив «пристрій керування передаванням імпульсів», перший спосіб зберігання інформації на комп’ютері без використання великих магнітних барабанів. Вонг продав компанії IBM патент на пам’ять за 400 тис. дол. Він створив свою компанію — Wang Laboratories, яка першою випустила настільні калькулятори і міні-комп’ютери. Wang Laboratories активно розвивалася, але після смерті Вонга припинила своє існування.

1951 — місто Левіта

Після Другої світової війни Вільям Левіт (1907—1994) виступив із повідомленням про початок масової забудови для середнього класу і створення передмістя Левіттаун на Лонг-Айленді (Нью-Йорк): 17 500 будинків із двома спальнями в районі мису Кейп-Кода. Він спокусив міських жителів сучасними кухнями, телебаченням і прийнятними цінами (перші будинки загальною площею 75 кв. м продавалися по 7 тис. дол. без знижок для ветеранів). Левіт успішно застосував принцип складального конвеєра в будівництві — єдиний типовий план, попередньо заготовлені елементи і бригади, що виконували конкретне завдання.

1950 — кредитна картка

Франк Макнамара отримував відсотки за позички, які він надавав малим підприємцям. 1950-го він випустив карту Diners Club, що стала першою кредитною карткою в країні. Сьогодні сумарний баланс пластмасового боргу американців перевищує 700 млрд. дол.

1951 — протизаплідні таблетки

Оскільки компанії з виробництва лікарських препаратів не відгукнулися на пропозицію Кетрін МакКормік і Маргарет Санджер і знехтували їхньою таблеткою, що запобігає вагітності, партнери вирішили профінансувати дослідження групи фахівців на чолі з біологом Грегорі Пінкасом. Пінкас розробив таблетку прогестерону, яка запобігала овуляції. Управління з контролю над продуктами та ліками США схвалило цей засіб 1960-го, а через два роки вже 1,2 млн. жінок приймали протизаплідні таблетки.

1952 — промисловий конгломерат

Ще у 1920-х Ройял Літл вважав, що для захисту текстильної промисловості від економічних циклів слід вкладати кошти в різні непрофільні сфери комерційної діяльності. Ця ідея була затребувана лише на початку 1950-х, коли відбувся спад у текстильній промисловості. Компанія Літла придбала 70 інших компаній і стала прикладом для таких сучасних конгломератів, як General Electric, International Telephone and Telegraph Corporation і Tyco. Ця форма захисту діє досі, попри падіння акцій конгломерату в 1970-х.

1952 — готель для відпустки

Стомившись від зубожілих мотелів, Кеммонс Вілсон (1913) вирішив зайнятися сімейними подорожами. Він залишив роботу рознощика попкорну в кінотеатрі і побудував у Мемфісі перший готель для відпустки Holiday Inn (названий за однойменним фільмом 1946 року з Бінгом Кросбі та Фредом Астером у головних ролях). Вілсон пропонував одномісні номери за 4 долари, а двомісні — за 6. Пізніше він включив у цю вартість телевізори, кондиціонер і безплатний лід. Такі готелі поширилися по всій країні на основі системи франчайзингу і швидко набули шаленої популярності у мандрівників. Спрацювала головна ідея Вілсона: мандрівник завжди знав, що на нього чекає в незнайомому місці, — «зрозумілий і затишний» Holliday Inn. Сьогодні компанія Six Continents Hotels об’єднує понад 1 тис. готелів у 70 країнах.

Далі буде

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі