«Чорний курець» Атлантики

Поділитися
Експедиція німецьких учених досліджує в Атлантичному океані глибоководне джерело з дуже високою температурою...

Експедиція німецьких учених досліджує в Атлантичному океані глибоководне джерело з дуже високою температурою. Рідина в ньому перебуває у незвичайному, надкритичному стані.

Зонд опускається в дуже гарячу воду, майже пару. Німецькі вчені під керівництвом Андреа Кошинські вивчають у південних водах Атлантичного океану гідротермальний вентиль із температурою 407 градусів за Цельсієм. Поки що це найгарячіше місце, виявлене на дні океану, хоча його температура всього на п’ять градусів вища, ніж попередній рекорд – 402 градуси, зареєстрований у Тихому океані. Крім того, учені зіштовхнулися з цікавим випадком, коли морська вода у джерелі перебуває в надкритичному стані.

Гідротермальний вентиль, відомий також під назвою «чорний курець», учені виявили південніше екватора на глибині 2990 метрів. При високій температурі і тиску вище 298 бар вода в ньому перетворюється на щось середнє між рідиною та щільною парою: надкритичну рідину. Вона може проникати через тверді тіла як газ і розчиняти матеріали як рідина. У промисловості, наприклад, надкритичну вуглекислоту і воду використовують як розчинник саме завдяки таким незвичайним властивостям. На дні океану надкритична морська вода може розчиняти й переміщувати мінерали з каміння інакше, ніж в інших гарячих вентилях.

Гаряче джерело в Атлантиці учені виявили рік тому, але тільки недавно змогли помістити датчик глибоко всередину «чорного курця» й виміряти його справжню температуру. Дослідники зібрали зразки чистої надкритичної рідини, повний хімічний аналіз якої проведуть у лабораторних умовах. Вчені вважають, що вона дуже відрізнятиметься від води з інших схожих джерел. «У цього вентиля дуже дивна хімія», — каже Кошинські. У ньому дуже мало – якщо він взагалі є – сірководню, що, до речі, був виявлений у високих концентраціях у всіх інших вентилях. «Можливо, сірчисті сполуки в таких рідинах існують в іншій хімічній формі», — додає дослідниця. Можливо, ученим удасться довідатися щось нове про те, як можуть витримувати такі незвичні умови живі організми?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі