БЛАКИТНИЙ ЛІД ЧЕРВОНОЇ ПЛАНЕТИ

Поділитися
Завдяки роботі Американського космічного апарата Mars Odyssey, який пропрацював біля поверхні Марса лише близько трьох місяців, з’явилася можливість зробити кілька важливих відкриттів...

Завдяки роботі Американського космічного апарата Mars Odyssey, який пропрацював біля поверхні Марса лише близько трьох місяців, з’явилася можливість зробити кілька важливих відкриттів. Останнє буквально приголомшило науковий світ. Гамма-спектрометр Mars Odyssey виявив у південній півкулі планети на широті близько 60° величезну кількість зв’язаного водню. Фахівці не сумніваються, що в цьому разі мова може йти лише про замерзлу воду.

Вода на Марсі була потрібна вченим не менше, ніж утомленим подорожуючим у пустелі. Від її присутності або відсутності залежали долі багатьох гіпотез і фінансування дорогих наукових проектів. Шукали її з великою завзятістю і, нарешті, знайшли. Всі попередні спроби виявити жадану воду закінчувалися невдачею. Нині стало зрозуміло чому. Знайдений лід прикритий зверху наносним грунтом завтовшки кілька футів. Знамениті марсіанські пилові бурі, що лютували над планетою впродовж багатьох тисяч років, створили цю своєрідну шубу. Знайти під нею лід виявилося справою не такою простою, як передбачали.

Коли кілька років тому на Марсі були виявлені сліди промитих потоками рідини ярів, русла висохлих рік і навіть дно безводного океану, перед ученими постала майже детективна проблема виявлення зниклої води. Куди і яким чином могли зникнути величезні запаси води? Нині питання про реліктову воду вирішено. Якщо вірити результатам попереднього аналізу, кількість льоду під грунтовою ковдрою така, що в розплавленому вигляді він покрив би всю поверхню планети півкілометровим шаром води.

Особливий інтерес викликає той факт, що це відкриття відбулося після недавніх повідомлень про ревізію наукових результатів, отриманих космічним апаратом «Вікінги» у середині 70-х років. Як відомо, одним із завдань «Вікінгів» був пошук слідів біологічного життя. Результати виявилися неоднозначними: радіовуглецевий метод вказав на присутність живих організмів, а біохімічні експерименти — на цілковиту відсутність не лише життя, а й навіть органічної матерії взагалі.

Через чверть століття вдалося по-новому поглянути на старі факти і знайти ймовірну помилку в методі, що відображав Марс стерильним. Нині фахівці NASA впевнені, що переглянуті результати роботи «Вікінгів» варто вважати спізнілим доказом того, що на Марсі було життя.

Переглянуті висновки і виявлення підгрунтової води на Марсі стануть, безперечно, тією переконливою силою, що змусить адміністрацію NASA інтенсифікувати роботи з підготовки пілотованих експедицій, метою яких буде пряме виявлення марсіанської флори. Ще недавно терміном початку такої марсіанської Одіссеї називали 2020 рік. Можна припустити, що тепер це відбудеться раніш. Хоч як це дивно, одним із побічних доказів скорочення термінів стало опубліковане на сторінках «Таймс» пікантне повідомлення, в якому говорилося, що екіпаж міжнародної космічної станції одержав медикаменти для проведення тестів на вагітність. Поки немає даних про те, що на Землі може народитися дитина, зачата у космосі. Очевидно, у цьому разі мова може йти про майбутні запліднення в умовах невагомості. Такі експерименти необхідні для забезпечення фізіологічного і психологічного комфорту космонавтів, які у складі змішаної команди перебуватимуть у космосі кілька років, й інтимні контакти стануть практично неминучими.

Здається, холодні льоди Марса підігріли проблему земних людських стосунків.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі