Фінансові результати січня–червня залишили про роботу ФДМ двоїсте враження. З одного боку, грошей надійшло начебто й багато — 1,7 млрд. грн. Це цілком можна порівняти з усім 2000 роком (2,1 млрд. грн.) і це в кілька разів більше, ніж за будь-який попередній рік приватизації. Проте план передбачав 2,6 млрд., тобто недібрано майже мільярд. На додачу, левову частку грошей одержали ще від торішніх продажів (ЗАлК, меткомбінат ім. Ілліча). А тут ще мила історія з «Рівнеазотом» — Газпром, купивши контрольний пакет, уже третій місяць зволікає з виплатою 25 млн. дол.
Отож, приводів бити у фанфари було набагато менше, ніж милити шию.
На додаток до всіх неприємностей остаточно з’ясувалося, що з основних джерел запланованих на 2001 рік надходжень — «Укртелекому» і дванадцяти обленерго — грошей цього року вже не буде. І якщо в можливість продажу цього року телекомунікаційного монополіста не вірив узагалі ніхто, то на енергокомпанії покладалися чималі надії: вони мали принести приблизно півтора мільярда. А сумарно від цих об’єктів очікувалося до 70% усіх приватизаційних надходжень нинішнього року. Хоча план залучення коштів із ФДМ ніхто не знімав. Йому просто порадили шукати інші об’єкти для приватизації.
Узагалі така порада в середині бюджетного року відгонила особливим цинізмом, але Фонд держмайна звично «узяв під козирок» і пішов шукати. Єдине, що він дозволив собі, так це тихенько натякнути, що запланованих у бюджеті 5,9 млрд. уже не буде, а буде десь понад п’ять. А з огляду на те, що влітку продавати майже нічого, гроші якщо й будуть, то в четвертому кварталі, ближче до Нового року... От і виходить, що в другому півріччі грошей треба одержати вдвічі більше, ніж у першому.
Тут також доведеться чимало потрудитися й навіть повоювати. Так, останнім часом дуже впливове керівництво «Укртелекому» загорілося бажанням продати свій пакет акцій оператора мобільного зв’язку UMС якнайдешевше. Уголос про це, природно, ніхто не каже. Навпаки, зворушливо підкреслюється бажання зберегти за державою блокуючий пакет акцій. Що вона з ним робитиме після переходу контрольного пакета у приватні руки, питання, ясна річ, цікаве. Але ось у тому, що за цих умов придбання контрольного пакета обійдеться потенційному покупцеві удвічі-втричі дешевше, можна практично не сумніватися. Цікаво, інвестор у цьому випадку буде зарубіжний чи все-таки вітчизняний?
Проте ФДМ ще сподівається продати саме контрольний пакет — тоді, відповідно до початкових розрахунків, приватизатори змогли б одержати 1,1 млрд. грн. (200 млн. дол.). Якщо ці плани реалізуються — гроші надійдуть у жовтні-листопаді...
Крім того, ФДМ хотів би трохи заробити на пільговому продажі акцій «Укртелекому». Питання щодо його початку вже майже узгоджено, і очікується, що ближче до другої половини серпня передплата розпочнеться. Її термін остаточно розвели з приватизацією великого держпакета: нині вона начебто сама по собі. На «пільговку» планують виділити 13% акцій. Бо частину акцій пільговики купуватимуть за гроші, Фонд сподівається залучити ще 150—200 млн. грн.
І, мабуть, усе. Об’єктів, що обіцяють вірний прибуток, у заначці більше не залишилося. Доведеться шукати, і пошуки відбуватимуться в умовах максимально наближених до бойових. Тим більше, що відродився з небуття «старий друг» — Мінпромполітики. Повернувшись на рідне згарище, його міністр Гуреєв перш за все заявив, що продавати пакети блокуючих акцій не дасть. Міністра, звісно, неважко зрозуміти: велика кількість таких пакетів надає приємного почуття власної значимості. Інша річ, що з погляду управління такі пакети не дають практично нічого...
Привабливі об’єкти ніколи не падали в неба. Незабаром очікується бій за приватизацію «Укррудпрому». За його контрольний пакет хочуть одержати мільйонів 800. Щоправда, для цього холдинг доведеться очистити від об’єктів, які не підлягають приватизації, узгодити умови формування статутного фонду тощо. Відверто кажучи, не дуже віриться, що все це встигнуть зробити за п’ять місяців, які залишилися. Хоча головне — розпочати.
Узагалі, від слова «холдинг» у співробітників ФДМ, схоже, піднімається шерсть на карку. Там вельми розраховують на результати роботи комісії з перевірки діяльності холдингів на чолі з паном Марчуком. Її доповідь повинна відбутися на початку серпня, і приватизаторам дуже хочеться вірити, що за її результатами хоча б кілька холдингів розформують... Як відомо, «надежда юношей питает».
ФДМ також розраховує, що найближчим часом Кабмін розкріпить для продажу 11 контрольних пакетів акцій і 22 блокуючих. Але вивчення списку свідчить, що особливо привабливих там небагато. Хіба що ІСД зможе докупити собі певну дещицю акцій Камиш-Бурунського залізорудного комбінату, та дві групи акціонерів нафтопереробного комплексу (НПК) ВАТ «Галичина», котрі сперечаються між собою, одержать змогу поборотися за його 25-відсотковий пакет. Максимум, що вдасться отримати від цього продажу, — це мільйонів зо двісті…
А от оголошений продаж 25-відсоткового пакета акцій дніпродзержинського ВАТ «ДніпроАзот» навряд чи відбудеться. У нинішніх власників контрольного пакета (група дружніх Приватбанку компаній) навряд чи знайдуться зайві 16 млн. дол. на покупку. Та й навіщо, власне, витрачатися?
Можливо, спробують продати і 25% акцій «Азовсталі», що також може принести зо дві сотні млн. грн. Проте це, знову ж таки, лише якщо в його нинішніх акціонерів (тобто ІСД і близькі до нього компанії) знайдеться бажання ці мільйони витратити.
Загалом джерела надходжень від приватизації досить непевні. За цих умов ФДМ вирішив спробувати вибити хоча б трохи дивідендів. Адже нині, хоча на підприємствах із держвласністю збори акціонерів і ухвалили рішення про виплату дивідендів на держчастку акцій на загальну суму 300 млн. гривень, фактично виплачено близько 40 млн. Тим часом цього року ФДМ повинен забезпечити 200 млн. гривень дивідендів. Фонд ініціював лист Кабміну, де в жорсткій формі доручено гроші перерахувати. У разі, якщо цього не станеться, розглядатиметься кадрове питання. Серед найбільших дивідендних боржників виявилися ВАТ «Укртелеком» (148 млн. грн.), НАК «Нафтогаз України» (82 млн.), ВАТ «Турбоатом» (12 млн.) і «Кримський содовий завод» (2 млн. грн.)
Досвід попередніх листів змушує дуже сумніватися в їх високій ефективності, і перспективи у ФДМ досить похмурі. План з надходжень від приватизації він завалить абсолютно однозначно, але от щоб завалити його на щонайвищій планці, доведеться чимало побігати й досхочу полаятися. А орденів за це точно не дадуть.
Розрадити можна лише тим, що в можливість одержати величезні гроші від приватизації все одно ніхто не вірив. Отож, уряд вживає заходів щоб підстрахувати бюджетні доходи. Так, у понеділок уже ухвалено постанову Кабміну, відповідно до якої, «Нафтогаз України», Мінпаливенерго, Минпромполітики, Мінагропром і Мінтранс до кінця року повинні відшукати кошти для погашення 1,4 млрд. грн. бюджетної недоїмки. Джерело покриття можливого дефіциту, звісно, те ще (коли ж це вони недоїмки сплачували!), але все-таки приємно: люди розуміють, що з ФДМ нічого не візьмеш. Скільки з нього не чави, а капне якраз стільки, скільки дозволять продати.