У ніч на 6 червня російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС, що призвело до затоплення багатьох населених пунктів у регіоні. У зв’язку з підтопленням помешкань, сільськогосподарських угідь, джерел водопостачання, криниць, фахівці Центру громадського здоров'я МОЗ України розповіли про способи знезараження води в домашніх умовах.
Які існують способи знезараження води
Через підтоплення до джерел водопостачання могли потрапити збудники інфекційних хвороб зі скотомогильників, кладовищ, вбиралень, хлівів, полів, сміттєзвалищ, а також небезпечні для здоров’я і життя хімічні речовини.
У разі відсутності постачання якісної привізної води для пиття та для господарських потреб можна використовувати лише добре прокип’ячену воду.
Фахівці ЦГЗ назвали такі способи знезараження води:
- Кип'ятіння – це найнадійніший спосіб знезараження води в умовах виживання. Необхідно кип'ятити воду протягом 10 хвилин, після чого дати їй відстоятись та обережно злити, не збовтуючи осад. Чим довше кип'ятити воду, тим більше патогенів буде знищено. Для зберігання кип'яченої води треба використовувати закриті ємності. Відстояну кип'ячену воду за можливістю варто додатково очистити за допомогою побутового фільтра для води.
- Таблетки з активним хлором – цей препарат дозволяє очистити воду. Тривалість очищення може тривати від 30 до 60 хвилин. Ці таблетки мають антибактеріальні властивості та великий термін придатності. У ЦГЗ підкреслили, що треба уважно прочитати інструкцію, на який об'єм води засіб розрахований.
- Йод – спиртовий розчин йоду можна використовувати як метод знезараження води у крайніх випадках. На літр води достатньо 3-4 краплі спиртового розчину йоду. Після знезараження йодом за можливості варто профільтрувати воду через побутовий фільтр. Перш ніж пити, потрібно зачекати приблизно годину. Вода може мати характерний смак, але допоможе уникнути зневоднення.
- Активоване вугілля – воно допомагає прибрати неприємний запах води, незначні домішки та шкідливі речовини. На літр води потрібно п'ять таблеток. Їх необхідно подрібнити (для збільшення активної площі). Подрібнене вугілля слід загорнути в марлю або іншу тканину, щоб пил від нього не потрапив у чисту воду. Знезараження води у такий спосіб триває щонайменше 8 годин.