Секс після ампутації

Поділитися
Секс після ампутації

Статеве життя — важлива сфера життя людини. На жаль, внаслідок російсько-української війни багато українців отримали ампутації чи тяжкі ушкодження, що неминуче позначатиметься на статевому житті. Тяжке поранення, змінене тіло, хронічні болі можуть робити секс проблематичним. Але інвалідність не означає, що статеве життя закінчується, воно просто стає іншим.

Люди з інвалідністю, які наважуються говорити про своє статеве життя, часто розповідають про випадки успішного відновлення сексуальної активності. Нижче зібрано рекомендації з сексуальної реабілітації після ампутації та поради тих, хто ділився власним досвідом.

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Але почнімо з причин погіршення інтимних відносин після ампутацій та пошукаймо способів, які можуть допомогти парі адаптуватися до змін.

Одна з основних перешкод статевому життю, які виникають після ампутації, — це зміна образу тіла, зниження самооцінки. Ірландське дослідження 2018 року вивчало досвід 65 людей, які втратили нижні кінцівки. Приблизно 60% тих, хто був сексуально активним, мали якусь сексуальну дисфункцію (зниження потягу, погіршення любрикації, ерекції, розлади еякуляції, проблеми з оргазмом тощо). Лише половина учасників з ампутацією нижньої кінцівки продовжували жити статевим життям. Проблеми з депресією, тривогою та зовнішнім виглядом тіла були істотно пов’язані з сексуальною дисфункцією в досліджуваних. В іншому дослідженні виявили, що ампутація обмежила сексуальну активність ¾ досліджуваних, що своєю чергою було пов’язано з більшою кількістю симптомів депресії.

На жаль, як свідчать дослідження, медичний персонал, психологи та інші фахівці, залучені до реабілітації після ампутації, не завжди готові приділяти достатньо уваги питанню сексосвіти людей з ампутованими кінцівками. На початку реабілітації потреби в такій інформації може не бути, але згодом, із відновленням, люди з ампутованими кінцівками та їхні партнери можуть потребувати допомоги в налагодженні статевого життя.

Проблемою є й те, що досвід інвалідності для кожної людини — свій, дуже індивідуальний. Таким чином, досвід інвалідності і статевого життя в кожної людини чи пари буде відрізнятись і потребувати індивідуального підходу. Не існує універсальних рекомендацій, потрібно пробувати й експериментувати. Але є способи, які можуть допомогти зробити це найкраще.

10 способів поліпшити ситуацію

  1. Рекомендація буде банальною, але необхідно прийняти своє нове тіло. Це легко сказати, та непросто зробити. Прийняття зміненого тіла потребує часу, воно може бути непростим, важким і болісним процесом. Але це найкращий спосіб поліпшити своє інтимне життя. Чим швидше станеться прийняття зміненого тіла, тим краще.

Важливу роль у цьому відіграє підтримка близьких та рідних. Допомогою можуть стати групові зустрічі з іншими людьми, в яких ампутовані кінцівки.

Ще однією рекомендацією може бути щоденне споглядання себе в дзеркалі без акцентування уваги на тому, «чого не вистачає». Можливо, ця рекомендація прозвучить трохи дивно чи безглуздо, але така вправа поступово дає свій ефект.

  1. Подолання складнощів на шляху до розмови про свої сексуальні потреби. Питання сексу після ампутації — особливо чутливе та делікатне. Людині може бути незручно говорити на ці теми з фахівцями, з партнером тощо. Не варто залишатися наодинці зі своїми переживаннями. Спроби самостійно впоратися, звісно, заслуговують поваги, але, обговорюючи цю тему з іншими, ми полегшуємо адаптацію. Добрий спосіб подолати незручність — почати говорити про інтимність із людьми, в котрих також ампутовані кінцівки. Добре робити це на групах підтримки для людей, які перенесли ампутацію.

Інколи люди з ампутованими кінцівками очікують, що розмову про їхні сексуальні потреби почнуть лікарі, які надають медичні послуги, або психологи чи реабілітологи. Не перебувайте в мовчазному очікуванні, спробуйте прямо запитати фахівця про те, що турбує.

  1. Пошук додаткових способів інтимної близькості. Секс не завжди може відбуватися шляхом контакту статевих органів. Хоча в суспільстві поширена думка, що справжній секс — це контакт геніталій. Насправді інтимна близькість може здійснюватися й іншими способами, наприклад через дотики, обійми, стимуляцію інших ділянок тіла. Немає якогось єдино правильного способу займатися сексом чи відчувати сексуальне задоволення. Якщо сексуальна взаємодія відбувається за згодою, з метою взаємно отримати й надати сексуальне задоволення, і при цьому нікому не завдається шкода, то все, що відбувається в ліжку між партнерами, вважається правильним і нормальним.

Пам’ятайте, що психологічна близькість партнера, його емоційна доступність також можуть допомогти відновленню інтимного життя. Основою хорошого сексу є комунікація в парі, а не образ тіла. Спробуйте поговорити на важливі теми: думки, почуття, страхи одне одного.

Поговоріть із партнером про те, дотиків до яких частин тіла не хотілося б, які почуття виникають від думки про можливі дотики до цих ділянок тіла. Домовтеся про освітлення чи його відсутність. Спробуйте разом пошукати способів, якими буде легше повернутися до статевого життя, можливо це будуть пестощі, погладжування чи оральний секс. Хтось повертається до інтимного життя, переглядаючи еротичні фільми чи говорячи про свої бажання.

Пари, які регулярно діляться таким, мають більш гармонійне статеве життя.

  1. Повернення до інтимності може потребувати часу. Партнер людини з ампутованою кінцівкою має виявляти терпіння. Важливо дати час, поки людина буде готова до близькості, не намагатись активно заохочувати до цього. Хтось почувається негарним і не хоче показувати партнерові своє тіло. Комусь потрібно прийняти себе і звикнути до зміненого образу себе. А в когось може бути ускладнення у вигляді інфекції в куксі.

Дайте час собі чи своєму партнерові звикнути до змін, до нового образу тіла, до нових сексуальних відчуттів після ампутації. Чітких термінів звикання немає, це залежить від віку, характеру травм. У когось це займе до пів року часу, в когось — рік і більше. На тлі тривалої хвороби змінене тіло людина може прийняти швидше, ніж у разі раптовості травми. Також потрібен час на загоєння, навчання користуватися протезами. Найважчі — перші дні та тижні. Підтримка рідних, повернення до знайомого способу життя пришвидшує прийняття нового образу тіла. Після ампутації інтимне життя може відрізнятися від того, яким було раніше. Дайте час зрозуміти, як тепер працює тіло, та знайти способи почуватися комфортно під час сексу. Дайте час дізнатися про свої нинішні бажання, потреби, фантазії, а також дослідити обмеження, які виникли на тлі отриманих ушкоджень. Не забувайте, що здоровому партнерові теж потрібен час на адаптацію, щоб дізнатися про свої сексуальні реакції, страхи та обмеження, які можуть виникати на тлі змін.

  1. Після ампутації можливо вести активне і сповнене пригод сексуальне життя. Люди, які живуть із ампутованими кінцівками, можуть із подивом зрозуміти, що якість сексу не залежить від наявності обох рук чи ніг. Так, не кожна поза і не всі пестощі будуть доступними, але пара може урізноманітнити своє сексуальне життя, використовуючи секс-іграшки, експериментуючи з ними. Наприклад, протези рук можуть утримувати вібратори чи фалоімітатори. Спеціальна клейка стрічка, яку продають у секс-шопах, дає можливість зафіксувати вібратор на стегні чи на іншій частині тіла і зробити доступною стимуляцію статевих органів партнерки. Існують секс-іграшки, які можна використовувати без рук, просто розмістивши її на статевих органах. Секс-іграшки можуть допомогти при сильній контрактурі рук, відсутності ерекції, при ушкодженнях статевих органів тощо.

Коли кукса повністю загоїться, статева активність стане доступнішою. Напочатку можна скористатися накладкою на куксу, аби вберегти її від випадкового травмування. Також рекомендується спробувати підкладати подушки під куксу, що може зменшити небажане тертя.

  1. Відкритий діалог і сміх як спосіб полегшити адаптацію. Пари, яким після ампутації доводиться адаптувати своє статеве життя, діляться досвідом, що сміх добре допомагає знижувати напругу чи уникнути зайвого хвилювання. Спочатку це може звучати дивно, але чимало людей, пройшовши через такий досвід, стверджують, що дотепні жарти допомагали в особливо тяжких ситуаціях.
  2. Складіть план сексу. Нашим суспільством часто транслюється міф, що хороший секс має бути спонтанним і пристрасним. Однак у людей із ампутованими кінцівками це працює навпаки. На ранніх стадіях відновлення після ампутації інтимність може бути кращою, якщо її планувати заздалегідь. Зміна способу статевого життя не означає, що секс став гіршим. Секс просто став іншим, але він, як і раніше, може бути хорошим та приносити задоволення. Ставтеся до змін у статевому житті як до ознаки того, що адаптація триває. Дозвольте собі ці зміни, дозвольте спробувати нові способи інтимної близькості, дозвольте помилки, які можуть траплятися на цьому шляху, дозвольте собі й надалі залишатися сексуально активними.
  3. Як найкраще підтримати партнера після ампутації. Підтримуючи партнера в адаптації до ампутації, стежте, аби в нього не виникало відчуття, що ваш фокус уваги зосереджений тільки на цьому.

Різними способами демонструйте, що партнер, як і раніше, привабливий для вас. Нагадуйте партнеру, що його тіло є для вас красивим, привабливим та сексуальним, незважаючи на відсутність кінцівки чи кінцівок. Поділіться з партнером своїми сексуальними фантазіями, особливо тими, які не приділяють багато уваги ампутованій кінцівці.

В партнера можуть бути страхи, важкі думки, якими йому складно ділитися. Не тисніть на нього, натомість почніть із себе, говоріть про свої почуття, переживання. Це може допомогти зміцнити довіру між вами. Якщо не знаєте, які слова підібрати, кажіть про це прямо: «Я не знаю, які слова зараз можуть допомогти, але я поруч, я з тобою».

  1. Партнер не перестає любити вас у зміненому тілі. Будьмо щирі й зізнаймося, що інколи після ампутації стосунки можуть припинитися. Хтось воліє завершити стосунки самостійно, в когось це рішення приймає партнер. Це дуже складний етап, і, на жаль, декому доводиться його проходити.

Хай там як, ваша цінність як особистості не зменшилась. Ви й досі залишаєтеся тією особистістю, яка приваблювала вашого партнера до операції. Часто на тлі хвороби, яка змінює тіло, чи на тлі ампутації людина починає хвилюватися за свої стосунки. Якщо ви відчуваєте свою невпевненість у відносинах, спробуйте поговорити про це з партнером. Це може допомогти поліпшити самопочуття, стосунки та інтимне життя. Якщо самостійно говорити складно, можна звернутися по допомогу до психолога чи сексолога, які допоможуть обговорити непрості теми.

  1. Не відмовляйтеся від стосунків. Перенісши ампутацію, частина людей припиняє спроби створити пару. Але людина з ампутованою кінцівкою чи кінцівками, яка шукає партнера, рано чи пізно побудує стосунки. Не відмовляйтеся від пошуків. Фізичний дотик, близькість з іншою людиною, статеве життя — важливі для психічного здоров’я. Чимало людей із ампутованими кінцівками знайшли своє кохання та побудували міцні і здорові стосунки.

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі