Поширені помилки у вихованні дитини: як впливають на психічне здоров'я

Поділитися
Поширені помилки у вихованні дитини: як впливають на психічне здоров'я © freepik/freepik
Роз'яснення дали експерти.

Батьки мають уважно стежити за емоційним станом дитини, оскільки він впливає на психічне здоров'я. Іноді трапляються ситуації, коли дорослі ненавмисне шкодять психічному здоров’ю дитини та навіть не усвідомлюють цього. Фахівці Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) спільно з БФ «Голоси дітей» розповіли про найпоширеніші помилки батьків, яких потрібно уникати, щоб зберегти психічне здоров'я дитини.

Непослідовна дисципліна

Це може підірвати довіру до батьків та заплутати дитину. Батьки, які часто змінюють свої рішення або не здатні забезпечити стійкість правил, з більшою ймовірністю виховають емоційно нестабільну дитину, яка матиме складнощі самоконтролю та намагатиметься маніпулювати для отримання бажаного.

Послідовність дає дітям усвідомлення певних меж та структури, допомагає адаптувати свою поведінку до контексту. Також послідовність дає дітям відчуття передбачуваності, яке зміцнює їхні почуття довіри, безпеки та комфорту.

Порівняння дитини з іншими

Батькам не слід порівнювати дітей з іншими. Такі порівняння можуть призвести до того, що дитина відчуватиме себе «недостатньо хорошою». Також це може викликати у дитину занижену самооцінку, невпевненість та звичку порівнювати себе з іншими.

Керування вчинками дитини

У дитини може підірватися самоповага та самооцінка, якщо її постійно змушують відчувати провину за свої вчинки.

«Почуття провини може пригнічувати здатність дитини проявляти емоції. Це може призвести до того, що дитина буде соромитися відкрито ділитися своїми думками та почуттями через страх бути засудженою або розкритикованою», – йдеться у повідомленні.

Гіперопіка

Важливо знайти баланс між захистом і наданням дітям свободи досліджувати, ризикувати і вчитися на власному досвіді. Заохочення незалежності, стійкості та впевненості в собі у дітей є життєво важливим для їхнього довгострокового психічного здоров'я та благополуччя.

Бажання батьків прибрати будь-який дискомфорт з життя дитини не дозволяє їй практикуватися у психологічній стійкості, сформувати таку важливу для подальшого життя навичку вирішення проблем та позбавляє змоги впевнитися у власній спроможності.

Зависокі вимоги до дитини

Дитина повинна мати час для відпочинку, креативності та творчих ігор. Батьки не повинні щільно заповнювати розклад дити численними активностями.

Фахівці пояснили, що потенційно, це може закласти почуття невпевненості, призвести до фрустрації при найменшій помилці та позбавити дитину сміливості проявляти себе.

Ігнорування емоційних потреб дитини

Вкрай важливо, щоб дитина відчувала підтримку батьків. Знецінення почуттів дитини призводить до того, що вона починає відчувати, що її найглибші вираження себе є неважливими для батьків, а їх прояви не мають значення.

Ігнорування індивідуальних потреб та проявів дитини

Під час виховання батьки мають враховувати індивідуальні особливості та інтереси дитини. Якщо це ігнорувати, то у дитини може вкоренитися думка про те, що якщо їй не подобається те, що має подобатися усім дівчаткам/хлопчикам, то це може означати, що із нею щось не так.

Нехтування турботою про себе

Батькам необхідно не забувати про власні емоційні та фізичні потреби. Якщо ними нехтувати, то це може призвести до вигорання та викликати емоційну нестриманість стосовно дитини.

«Важливим є розуміння того, що турбота про інших розпочинається із турботи про себе. Тому батькам важливо знаходити хоч маленькі радощі та можливості відновити ресурс. Встановлення особистих меж і пошук підтримки, коли це необхідно, є важливими для підтримки благополуччя і виховання позитивних стосунків між батьками і дітьми», – резюмували експерти.

Раніше ми писали, де підлітки можуть отримати безкоштовну психологічну допомогу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі