Щороку 10 жовтня відзначають Всесвітній день психічного здоров'я. Під час війни багато українців потребують психологічної допомоги. Важливо дбати про своє психічне здоров'я та своєчасно звертатися до спеціалістів. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, як можна самостійно підтримати психічне здоров'я та у яких випадках слід звертатися по допомогу.
Регулярні заняття спортом
Фізичні вправи або ходьба протягом 30 хвилин на день допоможуть покращити здоров'я та підняти настрій. У ЦГЗ додали, що фізична активність зменшує симптоми тривоги та депресії.
Регулярна фізична активність також запобігає неінфекційним захворюванням, таким як хвороби серця, ожиріння, діабет.
Дотримуватися здорового харчування
Необхідно їсти здорову їжу та уникати зневоднення. Збалансоване харчування та достатня кількість води можуть покращити самопочуття та концентрацію протягом дня.
Дбати про сон
Важливо дотримуватися графіка сну, щоб організм міг відновитися. Синє світло від пристроїв та екранів може ускладнити засинання, тому слід відкладати гаджети перед сном.
Практикувати релаксацію
Фахівці радять вивчити такі програми розслаблення та оздоровлення, як медитація, дихальні вправи, м'язова релаксація.
«Заплануйте регулярний час для цих та інших корисних занять, які вам подобаються, наприклад, ведення щоденника», – йдеться у повідомленні.
Визначити цілі та пріоритети
Необхідно серед буденних справ вирішити, що треба робити зараз, а що може зачекати. Також важливо навчитися говорити «ні» новим завданням, якщо ви починаєте відчувати, що берете на себе занадто багато.
Слід пам'ятати про те, чого ви досягли наприкінці дня, а не про те, чого ви не змогли зробити.
Практикувати подяку та зосередження на позитиві
Важливо щодня нагадувати собі про конкретні речі, за які ви вдячні. Їх можна згадати або записати у нотатки.
Також потрібно концентруватися на позитиві. Для цього слід виявити та кинути виклик негативним думкам.
Залишатися на зв'язку
Слід намагатися підтримувати зв'язок з друзями та близькими. До них можна звернутися за емоційною підтримкою та порадою.
Коли треба звертатися по професійну допомогу
Якщо людина відчуває симптоми два тижні або більше, то в такому випадку необхідна професійна допомога спеціаліста:
- проблеми зі сном;
- порушення апетиту, що призводить до небажаних змін маси тіла;
- труднощі з концентрацією уваги;
- втрата інтересу до речей, як зазвичай приносили задоволення;
- нездатність виконувати звичайні повсякденні функції та обов'язки;
- постійне відчуття втоми та втрати енергії;
- думки про смерть чи самогубство.
У ЦГЗ додали, що не потрібно чекати, коли симптоми стануть непереборними. Необхідно звернутися до свого лікаря, який за необхідності може скерувати до фахівця в сфері психічного здоров'я.
Через війну українці втрачають своїх близьких. Безпорадність і неможливість щось змінити, щоб повернути близьку людину, – те, що мучить і не дає спокою. Нагадаємо, що допоможе пережити втрату та як підтримати інших.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!