Золоті овочі. Споживчі ціни у січні-лютому

Поділитися
Опублікований Держкомстатом індекс споживчих цін (ІСЦ) за лютий дав досить істотне зростання цін за місяць — на 1,8% порівняно з січнем...

Опублікований Держкомстатом індекс споживчих цін (ІСЦ) за лютий дав досить істотне зростання цін за місяць — на 1,8% порівняно з січнем. А за січень-лютий порівняно з груднем минулого року — на 3,0%. Серед трьох основних груп — продовольчих, непродовольчих товарів і послуг — основний приріст цін припав на продовольчі товари (2,6% у лютому і 4,2% за два місяці ц.р.). Ціни на непродовольчі товари в лютому зросли лише на 0,2% (від початку року також на 0,2%), а на платні послуги — на 0,6% (і на 1,5% за два перші місяці цього року).

Серед сотні продовольчих товарів, що включаються до ІСЦ, за шістьма продуктами лютневе зростання цін перевищило 20% і зумовило близько 3/4 загального подорожчання продовольства. Морква за місяць подорожчала аж на 37,0% (за січень-лютий — на 54,7%), буряк — на 34,0 (47,4), капуста білокочанна — на 31,1 (50,1), цукор-пісок — на 25,5 (27,9), цибуля ріпчаста — на 23,7 (34,5) і картопля — на 22,2% (30,9% за два місяці). Ситуація досить неприємна, якщо не тривожна.

По-перше, такого бурхливого зростання цін на картоплю та овочі на початку року в попередні роки не було і близько. По-друге, навряд чи можна сподіватися, що ціни на них знизяться у найближчі місяці, до нового врожаю. Судячи з цінової динаміки минулих років, швидше за все, зростання триватиме. По-третє, основне зростання цін фокусується на харчових продуктах першої необхідності, що їх особливо споживають бідні верстви населення. У структурі їхніх витрат ці продукти становлять набагато більшу, ніж у заможних родин, частку. І по-четверте, варто очікувати з лагом в один-два місяці істотного підвищення цін на кондитерські товари, торти, печиво, вафлі, зумовленого зростанням цін на цукор і на такі продукти, як рис, гречка, інші крупи, макаронні вироби (які можуть замінити у харчуванні картоплю). Причому по гречці, як казав М.Горбачов, «процес пішов»: у лютому ціни на неї вже підвищилися на 8,3%.

Додамо, що всі наведені тут показники грунтуються переважно на цінах, зафіксованих приблизно до 10—12 чисел місяця, а в наступну частину місяця вони продовжували зростати. І це не дивно, адже, наприклад, ціни на картоплю наблизилися до цін на гречку, рис.

Особливих внутрішніх причин для такого зростання цін на зазначені шість харчових продуктів начебто й немає. 2005 року валовий збір картоплі був лише на 6,2% нижчим, ніж попереднього, овочів — навіть збільшився на 4,7%, а валовий збір цукрового буряка (у вазі після доопрацювання) збільшився аж на 54,3%. Виробіток цукру з цукрового буряка збільшився за рік на 6,7%.

Вище йшлося про відносні, відсоткові зміни споживчих цін. Для більшості ж споживачів ближчими і зрозумілішими є абсолютні зміни ціни, виражені у гривнях. Тут можна орієнтуватися на ціни на 300 міських ринках у 70 містах України, які фіксуються департаментом статистики цін Держкомстату 21—22 числа кожного місяця. Їх перевірка і розробка триває близько трьох тижнів, тому поки що можна покладатися на ціни кінця січня. Вони є цілком репрезентативними, оскільки значну частину цих продуктів населення купує на ринках, а їхній ціновий рівень багато в чому зумовлює і ціни в супермаркетах.

Почнемо з картоплі. Наприкінці січня на міських ринках України кілограм картоплі в середньому коштував 2,42 гривні, порівняно з 1,00 гривнею у січні попереднього, 2005 року. Зростання за рік майже у два з половиною рази. Із 70 міст, по яких збирають ціни, найвищу ціну кілограма картоплі 22 січня було зафіксовано у Вознесенську (Миколаївська область) — 3,25 грн. (у січні 2005-го — 1,03 грн.), Севастополі — 3,13 грн. (1,15), Миколаєві — 2,90 (0,85), Дніпропетровську і Луганську — 2,88 (1,33 і 1,10), Сімферополі — 2,76 (1,17). У Києві — 2,55 грн. порівняно з 1,17 грн. рік тому.

Найдешевше коштувала картопля переважно на Поліссі: 1,20 грн. — у Путивлі Сумської області (роком раніше — 0,50 грн.), 1,50 — у Сумах (0,65) і Глухові (0,65 грн.). Для порівняння, середні ціни на рис у січні по Україні становили 3,33 грн. за кіло, на гречку — 3,22. Проте на початку березня у Києві білоцерківська гречка на ринках подорожчала аж до 4,00 грн. за кілограм.

З наведених цифр видно досить істотні, особливо торік, регіональні цінові розбіжності. Вони свідчать про те, що ринок цього продукту (а валовий збір картоплі 2005-го (19,5 млн. тонн) навіть більший, ніж пшениці — 18,7 млн. тонн) не сформовано. Хоча за більш-менш задовільної роботи кооперації, оптовиків перевезти картоплю з Полісся у південні та східні райони України — справа максимум одного-двох днів.

Середні ціни на інші овочі на ринках України 22 січня ц.р. становили: капуста — 2,35 грн./кг (порівняно з 0,85 грн. у січні минулого року), зростання у 2,75 разу, цибуля ріпчаста — відповідно 2,35 і 1,34 (зростання у 1,75 разу), буряк — 2,06 і 1,05 (зростання майже удвічі), морква — 2,37 і 1,11 грн. (зростання у 2,1 разу).

На більшість інших продуктів харчування ціни коливалися в розмірах плюс-мінус один відсоток. У лютому до січня на 4,9% подешевшали яйця, на 0,8% — рослинна олія і на 0,3% — м’ясо і птиця.

А серед платних послуг найбільше зростання у лютому порівняно з січнем на послуги дошкільних установ — на 6,1% і плату за квартиру — на 3,0%. Крім того, що квартплата збільшилась на 2,2% у січні й на 39,8 — за 2005 рік.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі