Яким буде валютний курс у 2023-му

ZN.UA Ексклюзив Опитування читачів
Поділитися
Яким буде валютний курс у 2023-му © depositphotos/Blankstock
Долар чи євро — от у чому питання

В Україні 2023 рік може стати періодом стабільності для гривні лише за умови, що міжнародні кредитори збережуть темпи фінансової підтримки нашої країни. У цьому разі ми дійсно матимемо стабільне виконання бюджетів країни і достатній рівень золото-валютних резервів, щоб не дійти до дефолту. На жаль, цьогорічні графіки зовнішньої підтримки не вирізнялися стабільністю, через тривалі бюрократичні процедури зовнішня допомога надходила, радше, спорадично, створюючи додаткові проблеми на і без того непростому валютному ринку. Тож ми можемо лише сподіватися, що наступного року ситуація буде більш стабільною та прогнозованою, адже всі учасники процесу розуміють, наскільки чутливим насправді є валютний ринок, особливо у воюючій країні.

Особливо враховуючи, що ризики є і з боку банківського сектору України. Звісно, швидше за все, його просто поки що законсервують і не допустять масового закриття банків, щоб країна не вийшла на дефолтну стежку. Не стабільність як така, але ілюзія стабільності у нас буде. Втім, і вигоди від неї будуть ілюзорними.

У зв'язку з тим, що через збідніння населення та зниження бізнес-активності країни долари та євро не матимуть попиту, допускаємо стабільність курсу продажу долара США в діапазоні 37-40 грн. Але маємо розуміти, що як метод заощадження грошових накопичень вибирати долари стає менш привабливим рішенням, оскільки курсова стабільність у жодному разі не перекриває інфляції. Приплив грошей у населення знизився після втрати бізнесу, роботи, а отже, джерел до існування, тому люди більше витрачають накопичене, ніж накопичують нові подушки безпеки. Для тих, хто все ж довіряє лише валютам і розмірковує над тим, що зараз краще для заощаджень — долар чи євро, дамо орієнтир: євро має потенціал до сильного падіння, тому його не варто купувати та накопичувати.

Після затяжного низхідного тренду, з лютого до кінця грудня2022 року, євро знизився на 8,80% порівняно з доларом США. Так, у вересні євро впав нижче за паритет — до 0,9685, тобто до рівня, не баченого з червня 2002 року. Це сталося після того, як економічні перспективи регіону погіршилися через закриття «Північного потоку-1», що різко обмежило доступну енергію для запуску економіки єврозони. Потім ЄЦБ підвищував відсоткові ставки, що спричинило зміцнення євро. Хоча євро зріс на 5,19% до долара з 15 жовтня, інфляція в єврозоні, за прогнозами, однаково становитиме в середньому 8,5% за рік. Криза вартості життя, ймовірно, перешкоджатиме відносній силі євро в майбутньому. Тим паче що, за даними Європейської комісії, очікується, що до кінця 2022 року більшість країн ЄС увійдуть у рецесію. Цілком імовірно, що нинішній інфляційний клімат — на додаток до економічних проблем єврозони — призведе до падіння євро у 2023 році.

А от долар США дещо зміцнився завдяки своєму статусу антициклічної валюти-притулку. Він став вибором для припливу капіталу, який прагне безпеки. Поки інвестори біжать у безпечне місце на тлі економічної та геополітичної невизначеності, зміцнення долара посилило відносну слабкість євро та більшості інших парних із доларом валют.

Зміцнення долара було основною темою 2022 року. У вересні долар досягнув 20-річного максимуму, показавши 14-відсоткове зростання у річному вимірі до свого кошика конкуруючих валют. Ми не чекаємо, що 2023-го цей рекорд повториться, але зростання на 11–12% у річному вимірі буде цілком очікуваним і все ще вагомим.

Зростаюча глобальна інфляція, що досягла 40-річного максимуму в США, є ключовим фактором зміцнення долара. Це спричинило послідовні підвищення ставок ФРС, що збільшило привабливість долара для інвесторів і заохотило вкладників. ФРС підвищувала ставки шість разів у 2022 році, з 0,25% у березні до 4% у листопаді, що зробило долар безпечним і спекулятивним об'єктом для майбутніх підвищень. Оскільки долар є контрциклічною валютою, історично він добре себе зарекомендував у несприятливих економічних умовах. Геополітична невизначеність, зумовлена війною в Україні, стрімким зростанням цін на енергоносії та нестачею робочої сили після пандемії, у сукупності сформувала «ідеальний шторм», який повалився на долар цього року.

Звертаючись до середньострокових орієнтирів, відзначимо значущість опору 1,09 для євро до долара. Але потім надійдуть розпродажі. Goldman Sachs Research наводить докази на користь зниження свого прогнозу з 0,97 до 0,94 у першому кварталі 2023 року. Ця думка оптимістичніше підтримана постачальником онлайн-даних Trading Economics, який прогнозує, що до квітня 2023 року євро впаде до 0,975. Wallet Investor, служба прогнозування цін на основі алгоритмів, прогнозує, що ціна євро коливатиметься між 1,023 та 1,036 до досягнення 1,031 через шість місяців.

Отже, 2023 року ми чекаємо на падіння євро, відновлення американської валюти у світі та стабільну українську гривню, навіть попри війну. Серед факторів впливу на валютний ринок світу та України збережуться: висока інфляція у світі та методи боротьби з нею, темпи стриманого економічного зростання різних країн світу і стагнація окремих економік, політична розрізненість країн, яка може призвести до погіршення економічних відносин, посилення торговельних бар’єрів і дефіцитності окремих товарів, зокрема енергетичної сировини.

Рішення щодо ставок з боку ЄЦБ або ФРС США у відповідь на статистику щодо інфляції та дані щодо ринку праці будуть моментами сильних цінових стрибків у євро та доларі у світі та, як наслідок, в Україні.

Більше статей Олександра Болтяна читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі