ЗОЛОТИЙ КЛЮЧИК РУМУНСЬКОЇ ДИПЛОМАТІЇ

Поділитися
В міру наближення Празького саміту НАТО в Румунії дедалі помітніше хвилювання в очікуванні результатів переговорів із представниками альянсу...

В міру наближення Празького саміту НАТО в Румунії дедалі помітніше хвилювання в очікуванні результатів переговорів із представниками альянсу. Адже заповітна мета — членство в НАТО — така близька. Однак Румунія, як і Болгарія, значиться в аутсайдерах: стан економіки, корупція — не кращі рекомендації для отримання членства в такому престижному клубі.

Звісно, румунів надихає політична підтримка ряду європейських країн. Та й Штати начебто б прихильно ставляться до того, щоб у числі запрошених був і Бухарест. У всякому разі, у румунському суспільстві як підбадьорюючий сигнал сприйняли рішення американського сенату виділити Румунії, у рамках підтримки розширення альянсу, 11,5 млн. доларів.

Однак питання про те, чи отримає Румунія запрошення на вступ до альянсу, залишається відкритим. І тому Бухарест нервово здригається щораз, коли мова заходить про перешкоди для входження в НАТО.

Вважається, що саме проблема корупції може стати серйозною перепоною для отримання довгожданого запрошення. І не випадково в одній з недавніх публікацій американської Financial Times прозвучало, що коли Румунія не впорається з корупцією, Північноатлантичний альянс може відхилити її кандидатуру.

Втім, корупція і бідність — це лише частина того величезного возу проблем, які гальмують рух на шляху Румунії в НАТО.

Серйозною перешкодою для того, щоб Бухарест у листопаді отримав запрошення на вступ у Північноатлантичний альянс, може стати неврегульованість територіального питання з Україною — відсутність договору про режим державного кордону й угоди про делімітацію континентального шельфу і виняткових економічних зон.

Адже відсутність у країн-кандидатів територіальних проблем із сусідами є одним із важливих критеріїв, яким повинні відповідати нові члени НАТО. Брюсселю цілком вистачає головного болю із постійно конфліктуючими через острови в Егейському морі Туреччиною та Грецією, вічно готовими вибухнути Балканами, аби ще брати на себе вирішення нових проблем.

Сьогодні офіційний Бухарест прагне зробити все можливе, щоб ця серйозна проблема не перешкоджала інтеграції з альянсом. В очікуванні празької зустрічі румунська дипломатія, здається, обрала своєрідну тактику: засуджуючи Константінеску за поспішне підписання базового договору з Україною 1997 року, Бухарест намагається затягти переговорний процес.

Аби переконатися в цьому, досить подивитися на періодичність зустрічей українських і румунських дипломатів наприкінці минулого року і на початку нинішнього. Тоді зустрічі йшли одна за іншою і проходили практично щомісяця. Але після того, як у лютому в Бухаресті відбувся дванадцятий раунд переговорів, румунські дипломати не поспішають знову сідати за стіл переговорів і обговорювати питання, які перешкоджають підписанню договору. Ризикнемо припустити, що цей затягнутий «тайм-аут» може протривати до листопада. Акурат до Празького саміту НАТО.

Затягуючи переговори, Бухарест обвинувачує Київ у небажанні йти на поступки і застосовувати узвичаєні норми міжнародного права щодо лінії проходження державного кордону.

Ілюстрацією сказаному можуть слугувати виступи Іона Ілієску в Страсбурзі на квітневій сесії Парламентської асамблеї Ради Європи й у Нью-Йорку, у рамках участі в сесії Генасамблеї ООН. Так, румунський президент критично відгукнувся про договір 1997 року, стверджуючи, що він «залишив українцям відчинені двері для висування дуже твердої і непохитної позиції». Він також акцентував увагу західної громадськості на тому, що Бухарест жодним чином не претендує на українську територію, що переговори носять лише технічний характер, а їхнім предметом є лінія державного кордону.

Однак, вибачте, який же «технічний характер», якщо Румунія пропонує змінити лінію проходження кордону на річках за принципом «найбільш глибокої навігаційної лінії» і претендує на острів Зміїний, котрий є частиною української території? Адже це вже питання зміни кордонів — не технічне, а політичне. Нагадаємо, що незмінність кордонів була підтверджена в базовому українсько-румунському договорі від 1997 року.

При цьому досить дивно з вуст румунського президента чути закиди, що, мовляв, українці не хочуть віддавати «ні п’яді землі», обстоюючи договір про режим держкордону від 1961 року, і не поспішають погоджуватися з пропозиціями румунів змінити лінію проходження кордону по судноплавних річках і в територіальних водах Чорного моря. Може, із точки зору Бухареста це недолік української дипломатії, коли вона не поступається частиною української території. Однак, за найглибшим переконанням автора, це той рідкісний випадок, коли офіційний Київ дійсно послідовно відстоює власні інтереси, а не інтереси своїх стратегічних партнерів.

Намагаючись виставити Київ у непривабливому світлі перед Сполученими Штатами, країнами Європейського Союзу, Бухарест, безумовно, розраховує заручитися підтримкою західних країн у надії на те, що в разі потреби ті зможуть натиснути на українців.

З іншого боку, говорячи про «технічний характер» переговорів, румуни явно применшують їхнє значення, тим самим намагаючись збільшити свої шанси отримати запрошення на Празькому саміті. І ввійти в НАТО з таким «хвостом», як територіальна проблема, переклавши її подальше вирішення на плечі Північноатлантичного альянсу.

Чи готове до такого повороту подій НАТО? Поки жоден високопоставлений представник альянсу не дав на це запитання зрозумілої відповіді. А мовчання Брюсселя провокує Бухарест, створюючи в нього враження, що Північноатлантичний альянс своїм авторитетом зможе пролобіювати потрібне для Румунії рішення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі