Не встигла широка вітчизняна політична громадськість знепритомніти, а російська, навпаки, зрадіти заяві українського дипломата Олександра Купчишина, яка з’явилася у ЗМІ, що демаркація російсько-українського кордону не проводитиметься, як і МЗС, і прикордонна служба України наввипередки почали всіх запевняти, що насправді все гаразд. «Хочу підкреслити, що відповідні тлумачення (про відмову від демаркації. — «ІФ») не відповідають офіційній позиції України. Відповідно до норм міжнародного права і сучасної міжнародної практики, Україна виступає за повне і належне оформлення своїх державних кордонів із усіма сусідніми державами, у тому числі й Російською Федерацією», — заявив перший заступник міністра закордонних справ Олександр Чалий.
Що ж сталося насправді, так і залишилося загадкою. Дипломати запевняють, що журналісти просто не розібралися в коментарі начальника договірно-правового управління і неправильно витлумачили його слова. (Найпатріотичніші з них навіть обіцяють грюкнути мідівськими дверима, якщо коли-небудь, не дай Боже, «журналістська качка» виявиться справжнісінькою свинею, яку нам, знову ж, не дай Боже, підкладе делегація на переговорах із Росією.) Журналісти у відповідь нагадують про свою кепську звичку записувати все на диктофон і готові поділитися цими записами з усіма бажаючими.
Поки ж сторони розбираються, хто що сказав, а чого не казав ніхто, про всяк випадок наводимо кілька аргументів Центру миру, конверсії й зовнішньої політики України на користь того, чому демаркацію кордону з Росією необхідно провести й чому відмову від цієї позиції можна вважати «серйозною дипломатичною поразкою» і «втратою для фундаментальних національних інтересів України»:
1. Близько 90% нелегальних мігрантів потрапляють до нашої країни через прозорий українсько-російський кордон. Завдяки цьому Україна стала основною країною транзиту і нагромадження нелегальних мігрантів у Центрально-Східній Європі.
2. Через українсько-російський кордон до нашої країни надходить левова частка контрабанди, здійснюється торгівля людьми і зв’язок між злочинними угрупованнями.
3. Відкритий кордон з державою, на території якої ведуться воєнні дії, підриває інтереси безпеки громадян України, оскільки стає можливим майже безперешкодне проникнення зброї й учасників збройного конфлікту.
4. Відсутність чітких кордонів із РФ уможливлює маніпуляції з транзитом енергоносіїв через територію України.
5. Відповідно до всіх міжнародних-правових норм, без оформленого кордону з РФ з Україною навряд чи вестиметься серйозний переговорний процес щодо її інтеграції в Європейський Союз.