Великомасштабний збройний конфлікт, який вибухнув між Ліваном та Ізраїлем і жертвами якого стали сотні мирних громадян, зокрема
37-річний громадянин України Андрій Зелінський, що загинув внаслідок ракетного обстрілу ізраїльського міста Нахарія, примушує міжнародне співтовариство розглядати непопулярні заходи для встановлення миру на Близькому Сході. Одним із них, за заявою лідерів низки провідних країн, може стати введення в район конфлікту міжнародних миротворчих сил. Водночас багато що залежить сьогодні й від двох протиборчих сторін. У рамках дискусії, що розгорнулася на сторінках «ДТ», ми надаємо слово Надзвичайному і Повноважному Послу Республіки Ліван в Україні Юсефу САДАКА.
— Пане посол, захоплення ліванським ісламістським угрупованням «Хезболла» двох солдатів ізраїльської армії стало причиною найгострішої кризи між Ліваном та Ізраїлем за останні роки. Як ви розцінюєте події, що відбуваються на Близькому Сході?
— Відразу ж хочу підкреслити, що на цей час проти Лівану Ізраїль веде повномасштабну й руйнівну війну. І це не пов’язано, як ви сказали, лише з затримкою двох солдатів ізраїльської армії. І раніше на півдні нашої країни виникали інциденти. Однак такої війни, як тепер, ще не було. Сьогодні страждає не лише південь Лівану, страждає вся країна. У нас понад триста мирних жителів загинули, понад тисячу – поранено. Ще 500 тисяч ліванців стали біженцями у своїй країні внаслідок зруйнування житла. Втрати Лівану на сьогодні становлять 4 млрд. дол. і з кожною годиною збільшуються. Але найбільше нас турбує те, що ізраїльська армія має намір методично знищити всю інфраструктуру Лівану — дороги, мости, електро- й водопостачання, а також школи.
Я не можу погодитися із заявами, які досить часто тиражуються у пресі, нібито Ізраїль веде війну лише з партією «Хезболла». Внаслідок авіаударів страждає все населення Лівану. Днями поблизу Бейрута авіабомбами було зруйновано казарми ліванської армії, яка не брала і не бере участі у війні. Бомбардування забрали життя 20 ліванських солдатів, ще 30 із них отримали поранення. І це тоді, коли ізраїльська влада закликала ліванських військових узяти під свій контроль південь Лівану. Тому можна стверджувати, що сьогодні війна ведеться проти всього ліванського народу. Щодня ми намагаємося закликати Ізраїль зупинити агресію, окупацію і припинити вогонь. Але змушені просити про це вже й ООН, і світове співтовариство. Сьогодні Лівану потрібні політична і гуманітарна допомога, звільнення його громадян, які перебувають в ізраїльських в’язницях, визволення окупованої ізраїльтянами ліванської території відповідно до вимог резолюції Ради Безпеки ООН №425.
— А що ви можете сказати про долю двох захоплених ізраїльських військових?
— На жаль, наразі ми не маємо достовірної інформації про місцеперебування цих двох солдатів. Але я хочу також сказати, що коли бомби летять на наші голови, навряд чи ми зможемо і будемо вести будь-які переговори про їх звільнення.
— Чимало лідерів провідних держав світу вже висловилися за введення в район конфлікту миротворчих сил. Чи готова до такого кроку ліванська сторона?
— Ми дуже розраховуємо на допомогу ряду країн у припиненні вогню з боку Ізраїлю. Після цього ми будемо готові обговорювати й розглядати різні аспекти цієї проблеми.
— Недавно ЗМІ повідомили також, що влада Саудівської Аравії подала фінансову допомогу Лівану на суму
50 млн. дол., а Об’єднані Арабські Емірати — 20 млн. дол. На що плануєте витратити ці гроші?
— Насамперед на гуманітарну допомогу. Правда, з тим, щоб її одержало населення, існує безліч проблем. Наприклад, вантажівки, які можуть її доставити, сьогодні обстрілюються з повітря ізраїльською авіацією. Тому, напевно, гроші поки що залишатимуться на рахунках.
— На ваш погляд, як далі розвиватимуться події на Близькому Сході?
— Я думаю, Ізраїль спробує провести наземну операцію на півдні Лівану. Але це буде для них дуже й дуже складно. Тому що під час однієї з таких спроб — провести наземну операцію — вони вже втратили чотири танки. Крім того, загинуло шестеро солдатів ізраїльської армії.
— Чи має намір керівництво Лівану звернутися по військову підтримку й допомогу до таких держав, як, наприклад, Сирія та Іран?
— Наразі нашому урядові це не потрібно. Насамперед ми хочемо припинити воєнні дії Ізраїлю, покласти край агресії й окупації нашої території.
— На ваш погляд, що має робити Україна в цій ситуації?
— Ми вважаємо Україну однією із впливових держав світового співтовариства. Якщо пригадуєте, ще недавно в Лівані перебували українські миротворці, які знешкоджували ізраїльські міни на нашій території. Українці несли мир і робили життя в Лівані безпечнішим. Тому сьогодні ми просимо українську владу через ООН, а також через діалог зі Сполученими Штатами і Європейським Союзом, посприяти у припиненні ведення воєнних дій проти Лівану. Ми дуже сподіваємося, що надалі Україна візьме участь і у відновленні зруйнованої інфраструктури Лівану.
До речі. Як повідомив міністр закордонних справ Борис Тарасюк на засіданні уряду, Україна планує надати гуманітарну допомогу Ліванові й розглядає можливість участі своїх миротворців у можливих операціях ООН у зоні лівано-ізраїльського конфлікту. «Залежно від можливостей наших міністерств із надзвичайних ситуацій, внутрішніх справ, визначатимуться характер і можлива участь України у можливій миротворчій операції», — сказав Борис Тарасюк.